Lukáš Bauer skončil doma druhý. Nadále vévodí SP

rou, maj
16. 2. 2008 11:11
1. Gaillard, 2. Bauer, 3. Hoffmann
Stupně vítězů závodu mužů v Liberci: 1. Gaillard (Francie), 2. Bauer (Česko), 3. Hoffmann (Rakousko). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec - Lukáš Bauer vybojoval ve zkráceném závodě v libereckém Vesci výborné druhé místo. Překvapivým vítězem se stal Jean Marc Gaillard z Francie, který se nikdy předtím nedostal na stupně vítězů.

Český běžec na lyžích vystartoval v sobotu na téměř dvanáctikilometrovou trať volnou technikou se zlatým číslem 34 pro vedoucího muže Světového poháru. Začal hodně zostra a hned od prvních mezičasů se pohyboval na čelních pozicích.

Organizátorům se díky naveženému sněhu podařilo připravit okruh dlouhý necelé dva kilometry, který závodníci obkroužili šestkrát.

Během závodu postupně vykrystalizovala dvojice Gaillard - Bauer, která jako jediná mohla pomýšlet na první příčku. Francouzský lyžař využil lepších sněhových podmínek a svůj náskok navyšoval.

V cíli nakonec ztratil Bauer na Gaillarda dvanáct vteřin, ale za druhé místo byl hodně rád. "Není to jen druhé místo. Je to vynikající druhé místo," prohlásil po závodě řekl západočeský rodák.

Diváků mohlo být více, říká Bauer

Ten si pochvaloval i atmosféru závodu, ačkoliv by si prý představoval vyšší návštěvu. "Diváci byli skvělí, i když jich tu bylo méně, než jsem čekal," dodal Bauer. Podle organizátorů si našlo do areálu ve Vesci cestu 4 200 diváků.

Neztratili se ani další čeští reprezentanti. Martin Koukal dojel jedenáctý, Martin Jakš obsadil třináctou pozici. Mezi ně se vklínil René Sommerfeldt z Německa, jemuž patří druhá pozice v průběžném pořadí Světového poháru.

Díky tomu navýšil Bauer svůj náskok v běžeckém seriálu. Na svém kontě má 996 bodů, druhý Sommerfeldt ztrácí již 353 bodů.

Na start se postavil mimo jiné i mistr světa ze Sappora Lars Berger. Norský biatlonista se nedostal do nominace národního týmu na právě probíhající šampionát v Östersundu, a tak se rozhodl pro účast v Liberci. Spokojený rozhodně nebyl, skončil v páté desítce.

Trať se oproti pátku zlepšila

Někteří závodníci si stěžovali na kvalitu okruhu ve Vesci. "Bylo to hodně těžké. Trať byla tvrdší než včera, ale ideální to nebylo. Trochu se to bořilo, takže zkrácená trať na 12 kilometrů úplně stačila," uvedl Martin Koukal.

Organizátorům totiž nakonec nevyšel plán trať díky umělému sněhu ještě o několik set metrů prodloužit, ačkoliv v noci na sobotu byly ideální podmínky. "Porouchal se přívod vody k systému umělého zasněžování," řekl mluvčí Zdeněk Soudný.

"Organizátoři zapracovali, oproti pátku byla trať bělejší a ubylo i kamenů," pochválil pořadatele Lukáš Bauer.