"Lavi" chystal reklamu s reprezentací, ale škrtli ho. Tak natočil protikorupční klip se Čtvrtníčkem

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 8. 2017 6:24
Nezisková organizace Transparency International spustila kampaň Korupční víceboj, která se zaměřuje i na neprůhledné praktiky při financování sportu.
Herec Jakub Štáfek ve svém převtělení do "zlobivého" fotbalisty Julia Lavického ze seriálu Vyšehrad.
Herec Jakub Štáfek ve svém převtělení do "zlobivého" fotbalisty Julia Lavického ze seriálu Vyšehrad. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na strahovském kopci poblíž nového sídla Fotbalové asociace ČR to v první prosincový den loňského roku pěkně profukovalo. Na otevření stadionku Přátelství, zrekonstruovaného za 80 milionů, jež sdružily rozpočty FAČR, ministerstva školství a pražského magistrátuu, se tam tehdy objevila nevídaná sešlost.

Nechyběli šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta či náměstkyně z ministerstva Simona Kratochvílová. Dále její podřízený, šéf sportovního odboru Zdeněk Bříza, či předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Abychom tedy vybrali jen ty, kteří byli shodou okolností o pár měsíců později obviněni v takzvané dotační aféře - více o ní zde.

Když se letos ozvali filmaři, že by právě na stadionu Přátelství rádi natočili krátký klip, zprvu s tím nikdo neměl problém. "Ale když jsme řekli, že by se to video mělo jmenovat Korupční víceboj, tak jsme najednou měli utrum. Oni měli vedle na fotbalové asociaci zrovna tu policejní razii, " podotýká Jakub Štáfek.

O koho jde? Budete ho nejspíš znát ze seriálu Vyšehrad, kde ztvárnil roli Julia "Lavi" Lavického, někdejšího talentu, co ho v rozletu kapku přibrzdila jeho oblíbená "individuální příprava", rozvíjená zejména  na kalbách a merendách všeho druhu. Vyšehrad je mimochodem seriál, který se představitelům Fotbalové asociace ČR také nejspíš dvakrát nelíbí.

Jakub Prachař, který hrál v první sérii Lavického agenta, přišel kvůli Vyšehradu o původně dohodnuté moderování Fotbalisty roku. A na černé listině se záhy ocitl i Štáfek. "Bylo připravené, že s reprezentací budu točit reklamní spot pro T-Mobile. Ale jak tam někdo z fotbalu zahlédl moje jméno, hned mě vyškrtli," podotýká mladý herec.

Režisér Štáfek natočil Korupční víceboj

Tentokrát se ale Jakub Štáfek představil i jako režisér, když pro kampaň Transparency International natočil klip Korupční víceboj.

Však si ho prohlédněte: Vystupuje v něm herecká dvojice Petr Čtvrtníček - Jiří Lábus, osvědčená z nesmrtelného "horníkovského" představení Ivánku, kamaráde, tentokrát v roli moderátorů závodu v Korupčním víceboji.

Jeho vítěze si střihnul herec Ondřej Malý, držitel Českého lva za roli mimořádně slizkého příslušníka Státní bezpečnosti v oceňovaném filmu Pouta. 

Video: Korupční víceboj | Video: Transparency International

Klip má jasný úkol. Propagovat kampaň Transparency International nazvanou právě Korupční víceboj. Vedení české pobočky této neziskové organizace se rozhodlo věnovat se komplexněji oblasti sportu a jeho financování.

"Chceme se zaměřit nejen na ovlivňování výsledků či manipulace průběhů jednotlivých sportovních zápasů či závodů, někdy spojené i s problematikou sázek. Důraz klademe i na oblast mnohdy problematického rozdělování peněz do sportu z veřejných rozpočtů," říká Sylvie Kloboučková, právnička Transparency International.

I probíhající dotační kauza, v níž bylo z manipulací při rozdělování státních prostředků obviněno několik osob, včetně sportovních funkcionářů, podle ní poukazuje na to, že zde všechno patrně nebude zcela v pořádku. "Zapomíná se ale i na to, že do sportu plynou peníze také z rozpočtů krajských či místních, jde dokonce o dvojnásobek objemu státní dotace pro sport," zdůrazňuje Kloboučková.

Naznačila také, že organizace při svém pátrání v této oblasti již v počínání "jednoho vyššího územně správního celku", tedy patrně kraje, při rozdělování peněz do sportu nabyla podezření, že došlo ke spáchání trestného činu. "A věc už nyní zkoumá státní zastupitelství, kterému jsme tu záležitost předali," říká Kloboučková, konkrétnější však zatím v této započaté kauze být nechce.

Cílem je změna systému

Smělým cílem, ke kterému Transparency International hodlá i za pomoci této kampaně spět, je změna systému při rozdělování peněz pro sport. "I to, co už informačně vyplynulo z probíhající dotační aféry, asi signalizuje, že dosavadní model je problematický," dodává Petr Leyer z TI.

"Chceme také, aby mladí lidé nahlíželi tu problematiku jinak než mnozí sportovní funkcionáři, kteří jsou po léta součástí toho systému plného klientelistických vazeb," dodává.

"Na webové stránce korupcniviceboj.cz může kdokoli nahlásit záležitosti, s nimiž se v souvislosti se sportem nebo jeho financováním ve svém okolí setkal a jeví se mu jako nezákonné. Všechny podněty prostudujeme a prověříme." slibují zástupci Transparency International.

Korupční víceboj, štafeta sportovců: Kristýna Kolocová | Video: Transparency Int

Ti už dlouhodobě spolupracují s Českým svazem ledního hokeje i některými dalšími sportovními organizacemi. "Hokejisté spolu s námi zřídili protikorupční linku, věnovali jsme se tam hodně i problematice vztahu mezi hráči a agenty a kvalitě smluv, které právě agenti hokejistům nabízejí," říká Kloboučková.

První kontakty už Transparency International navazuje i s Fotbalovou asociací ČR. "Ozval se nám její generální sekretář pan Rudolf Řepka a s jeho týmem proběhlo už několik seznamovacích schůzek. Doufáme, že se i tady věci nějak rozvinou dál," podotýká Petr Leyer.

Součástí kampaně je i štafeta, ve které si "protikorupční kolík" předávají jednotliví sportovci jako například hokejisté Martin Hanzal s Davidem Pastrňákem, plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová a další. Aktuálně tato výzva čeká sparťanského fotbalistu Lukáše Váchu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy