Kvitová: Nebylo to špatné. Příští rok chci být ještě lepší

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
23. 12. 2014 6:00
I když v roce 2014 vyhrála Wimbledon a s českým týmem triumfovala ve Fed Cupu, za což ji stejně jako před třemi lety novináři vyhlásili Sportovcem roku, stoprocentně spokojená Petra Kvitová nebyla.
Petra Kvitová stejně jako před třemi lety triumfovala ve Wimbledonu a Fed Cupu a stejně jako v roce 2011 byla korunována Sportovcem roku.
Petra Kvitová stejně jako před třemi lety triumfovala ve Wimbledonu a Fed Cupu a stejně jako v roce 2011 byla korunována Sportovcem roku. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - I když v roce 2014 vyhrála Wimbledon a s českým týmem triumfovala ve Fed Cupu, za což ji stejně jako před třemi lety novináři vyhlásili Sportovcem roku, stoprocentně spokojená Petra Kvitová nebyla.

Když totiž byla před třemi lety vyhlášena Sportovcem roku poprvé, k triumfu ve Wimbledonu a ve Fed Cupu přidala ještě titul z Turnaje mistryň, takže své dosavadní maximum překonat nedokázala.

"Aby to byl nejlepší rok v kariéře, chybělo hodně. V roce 2011 se mi povedl ještě jeden výborný výsledek, a to vyhrát Turnaj mistryň. Ale doufám, že není všem dnům konec a jednou ještě nějaká taková úspěšná sezona bude," řekla čtyřiadvacetiletá tenistka v rozhovoru s novináři po své korunovaci.

Co říkáte na reakci Jaromíra Jágra, že místo gratulaci spíš čeká na zprávu od vás, abyste mu pomohla nastartovat se?
Když to říkal Jarda, tak mu určitě napsat musím, aby se to trošku zvedlo.

Asi nemá smysl se ptát, jaký zápas byl v tomto roce pro vás nejlepší?
Je to tak, bylo to rozhodně wimbledonské finále. Trefila jsem skoro všechno, co se dalo. A musím asi zmínit i poslední zápas ve Fed Cupu, nahoru dolů, hodně náročné fyzicky i psychicky.

A na který byste naopak ráda zapomněla?
Určitě ten ze začátku letošního roku, kdy jsem prohrála v prvním kole na Australian Open. Ale na druhou stranu všechno zlé je k něčemu dobré, doufám, že jsem se z toho trochu poučila. A že to, co se dalo udělat jinak, že snad příště zvládnu lépe.

Takže to bude vaše největší poučení pro příští sezonu?
Naučila jsem se, že když to nejde, tak se prostě musí vstát a znovu trénovat a jít makat, protože jenom to může člověka vyhodit zpátky nahoru. To je asi to nejdůležitější, protože začátek sezony byl hodně špatný a z toho se odrazit nahoru bylo také hodně těžké a posílilo mě to.

To vám v sezoně došlo kdy?
Asi až po Wimbledonu, kdy přišel ten výborný výsledek. Trochu lépe už jsem se cítila na Roland Garros, kde jsem prohrála s Kuzněcovovou po dlouhém boji.

Když už jsme u vašeho triumfu na Wimbledonu, jaký moment si z něj budete pamatovat nejvíce?
Rozhodně hned moment toho triumfu. Vítězství je nejvíc, co tam můžete zažít. Wimbledon je speciální i v tom, že máme banket po mužském finále, a to byla taky nádhera. Obléct se do hezkých šatů a být ve společnosti Novaka Djokoviče. Ale moment, když jsem proměnila mečbol, byl určitě letos nejhezčí.

Na prahu nové sezony si asi budete přát, abyste ji začala lépe než tu předchozí, že?
Doufám, že ji začnu lépe. Ráda bych to trochu zvedla a ráda bych přidala nějaký grandslamový titul. Ale víme, jak je to těžké. Po tom prvním mi to dlouho trvalo, tak doufám, že nebudu muset tak dlouho čekat.

Navíc reálné také je, že byste se už v Austrálii mohla poprvé stát světovou jedničkou. To vás asi také musí lákat, že?
V hlavě to nemám, naštěstí, musím říct, že v tomhle je to asi lepší. To číslo se odvíjí od toho, jaké jsou výsledky v letošní sezoně a já se spíš upínám na hru a na výsledky a potom někdy přijde to číslo. Pro mě je asi víc grandslam než být světovou jedničkou. Ale grandslam už mám, tak nějaký jiný cíl by to chtělo. Doufám, že jednoho dne by se mohlo povést, že budu jedničkou. Netuším kdy a nechci odhadovat.

Do nové sezony jdete s novým fyzioterapeutem. Co konkrétně si od Němce Alexe Stobera slibujete?
Když na tom budu lépe fyzicky, tak snad budu produkovat jinej a lepší tenis. A pak chci zlepšit podání. Už se sice trochu zlepšilo, ale pořád tam jsou rezervy. S tou fyzičkou je to hodně spojené, tak doufám, že nebudu hrát na tolik risku a bude to v pohodě. Navíc po spolupráci s Michalem Šafářem se mi zlepšilo dýchání. Už se automatizovalo, uvolňuje mě to od nervů.

Kdyby se vám mělo splnit jedno přání, co byste si nejvíce přála? 
Přála bych si, aby mi zůstala chuť, kterou do tenisu mám. S tím už by snad i nějakej lepší výsledek byl. Ráda bych i přidala nějaký grandslamový titul. Ale víme, jak je to těžké. Po tom prvním mi to dlouho trvalo a doufám, že nebudu muset tak dlouho čekat. Wimbledon mám hodně ráda a cítím se tam dobře. Mám ho ale už dvakrát a ráda bych získala jinej.

Nyní ale počítám, že si budete chtít co nejvíce užít Vánoce? Kde je strávíte?
Štědrý den částečně ve Fulneku a částečně v Prostějově s přítelem.

A už víte, co dostanete za dárky?
Nečekám nic. Ježíškovi jsem nepsala, tak uvidím, jestli jsem byla hodná a jestli něco vůbec dostanu.

Pojďme ještě k jednomu tématu. Stihla jste letos vůbec sledovat výkony ostatních českých sportovců?
Sledovala jsem olympiádu, štafetu biatlonistů, měla jsem strašnou radost, že vybojovali medaili. Jinak jsem toho bohužel moc nestihla. Sportovní výkon těžko odhadnout. Ale všichni, co tady dneska (v pondělí) jsme, tak každý svůj světový výkon měl. Nechtěla bych jmenovat jednoho.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy