Zlato získala Rakušanka Sabine Gasteigerová, bronz Italka Silvia Parenteová. Zatímco rozdíly v časech medailistek se vešly do dvou vteřin, za bronzovou Italkou zela již sedmivteřinová propast. Superobřího slalomu v kategorii zrakově postižených žen se zúčastnilo osm závodnic, dvě nedojely.
Úspěch Kulíškové potvrzuje, jak vrtkavé je štěstí ve sportu: po pádu ve sjezdu se ocitla dole a krátce na to nahoře, na stupních vítězů.
"Včera jsem celý den odpočívala, bolela mě noha po pádu ve sjezdu, a tak jsem byla pouze dvakrát na fyzioterapii. Noha bolela ještě ráno před závodem, ale po startu jsem si na to vůbec nevzpomněla," komentovala předstartovní stav už v cíli Kulíšková. Slzy zklamání z nedělního pádu vystřídaly slzy nadšení že životního úspěchu.
"Byl to můj nejlepší závod v životě a doufám, že ne poslední. Myslím, že jsem opravdu spokojená," dodává Anna Kulíšková.
Ve středu ještě nechá naraženou nohu doléčit a bude se soustředit především na páteční obří slalom.
Úspěch po sérii neúspěchů
Vlajkonoška české výpravy při zahájení Her tak opět zvedla prapor české výpravypo nevýrazných výsledcích z úvodu paralympiády. V sobotu skončili hluboko v poli poražených čeští závodníci ve sjezdu v kategorii stojících - Jan Dostál na 37., Michal Nevrkla na 39. místě.
V neděli Anna Kulíšková nedojela sjezd, když po nadějném začátku upadla.
Ani v pondělním superobřím slalomu se čeští sjezdaři neprosadili na lepší místa než na konci čtvrté desítky.
Nejlépe si vedl Michal Nevrkla, který dojel na 35. místě se ztrátou necelých šesti vteřin na vítěze. Až 39. dojel Stanislav Loska a 43. Jan Dostál.
Nevrkla jel přes polovinu trati velmi dobře a ještě na druhém mezičase v kontaktu s čelem závodu. "V závěru mi ale opět chyběly síly. Já si prostě nevěřím, že to v tomhle tempu jsem schopen dojet. Mrzí mě to. Je to dáno už deficitem kondiční přípravy v létě, kdy jsem od 7 do 17 hodin v práci, pak mám čas na rodinu se dvěma dětmi a kvalitně a systematicky v podstatě nemám kdy trénovat," hledal příčiny nevýrazných výsledků v obou rychlých disciplínách.
Infobox
Zrakově postižení mají standardní vybavení lyžařů, jezdí za svým vodičem (trasérem), s nímž bývají spojeni vysílačkou.
Lyžaři z kategorie sedících používají vozítko "monoski" (sedačka na jedné lyži) a dva "stabilizátory" (hůlka s lyžičkou).
V kategorii stojících společně startují lyžaři na jedné lyži se dvěma stabilizátory, na jedné lyži s jedním stabilizátorem, na dvou lyžích s jednou hůlkou a na dvou lyžích se dvěma hůlkami. Záleží na typu postižení (druhu a rozsahu amputace).
Zdroj: www.cstps.cz
Stanislav Loska se vrátil na svah po třídenním výpadku z důvodů virózy a svůj výkon okomentoval slovy: "V pohodě, ale nejistě."
Také Jan Dostál byl v hodnocení stručný: "Nezvládl jsem skok a za ním hned málem podjel bránu. Nemůžu být spokojen ani s výsledkem, ani s umístěním."
V úterním super-G v mužské kategorii sedících předvedl solidní výkon vozíčkář Radím Kozlovský, když dojel v polovině startovního pole na 26. místě.
Norsko až za Českem a Slovenskem
Pořadí národů částečně kopíruje výsledky zimní olympiády. Vede Rusko před Německem. Ovšem třetí místo momentálně zaujímá Ukrajina se čtyřmi zlatými a šestnácti medailemi celkově, která nějaký čas i vedla.
Zimní velmoc Norsko je s třemi bronzy až patnácté. Před ním je čtrnácté Česko s jednou stříbrnou a třinácté Slovensko s jedním stříbrem a jedním bronzem.