Letos bude poprvé možné překročit po upravených stopách hranice a vyzkoušet si běžecké trasy také na polské straně Krkonoš, uvádí Michal Vávra ze Svazku měst a obcí - Krkonoše, který projekt připravuje.
"Dohodli jsme se s kolegy z polských Jakuszyc a Kowar, že v těchto místech budou systémy propojené, společně chceme také propagovat tyto turistické možnosti," říká Vávra.
Přes 600 kilometrů tras
Na české straně hor bylo například loni, kdy napadlo hodně sněhu i v podhůří, upravováno přes 600 kilometrů běžeckých tras.
Na úpravě stop se podílejí provozovatelé lyžařských areálů, města a obce, sportovní kluby a další organizace. Náklady na úpravu běžeckých tras se za celou sezonu pohybují kolem osmi milionů korun, svazek přispívá přibližně milionem korun.
V předchozích letech vznikly v rámci projektu problémy s údržbou hřebenové trasy kolem Klínových bud, kde velké rolby upravující trasu podle pracovníků Správy Krkonošského národního parku způsobovaly škody na okolních porostech.
"Se Správou Krkonošského národního parku jsme se dohodli na vytvoření nového úseku zimní trasy, která vede mimo první a druhou zónu národního parku, a bude možné jej upravovat," říká Vávra.
Tento úsek je pro běžkaře poměrně důležitý, protože spojuje dvě horská střediska Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou.
Svazek s úpravami běžeckých tratí začal v roce 2000, podle průzkumů na běžky do Krkonoš přijíždí přibližně třetina z celkového počtu turistů.
Svazek měst a obcí - Krkonoše funguje v nejvyšších českých horách od roku 2000. Tvoří jej 38 horských měst a obcí, v letních měsících svazek koordinuje například provoz cyklobusů v Krkonoších, zajišťuje také společnou propagaci hor.