Praha - Cyklista Roman Kreuziger ve snaze zbavit se podezření z dopingu absolvoval dobrovolný test na detektoru lži. Pro MF Dnes uvedl, že při zkoušce uspěl. Testu se Kreuziger podrobil v Praze pod vedením anglického experta Terryho Mullinse, který mu položil otázky, zda někdy dopoval, zda podstoupil krevní transfuzi pro zlepšení výkonů či zda užil krevní doping EPO.
"Sdělil mi, že podle výsledků je nemožné, že bych na tři stěžejní otázky zalhal," řekl Kreuziger MF Dnes. "Věděl jsem, že říkám pravdu, přesto mě výsledek potěšil. Test je docela stresující. Netušil jsem, co od něj mám očekávat a co se v mém těle bude odehrávat. Kontrolují vám tlak, sledují, jak se vám rozšiřuje nos, jak dýcháte. I když pohnete třeba jen malíčkem na noze, znamená to, že jste znervózněli," uvedl.
Člen stáje Tinkoff-Saxo čelí podezření z dopingu kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu z let 2011 a 2012, kdy působil v týmu Astana. Kvůli tomu přišel o start na loňské Tour de France, kde měl obhajovat páté místo. Od srpna měl zastavenou činnost, nyní smí závodit do výroku Sportovního arbitrážního soudu (CAS) v Lausanne, který se zabývá odvoláním Mezinárodní cyklistické unie. UCI nesouhlasí se zářijovým rozhodnutím Rozhodčí komise Českého olympijského výboru, který cyklistu osvobodil, a žádá pro něj až čtyřletý zákaz startů a pokutu 770 tisíc eur.
Kreuziger v listopadu zveřejnil na internetu údaje ze svého biologického pasu a věří, že také výsledek z detektoru lži by mu mohl pomoci. Test mu doporučil týmový kolega Australan Michael Rogers, který ho absolvoval po svém dopingovém nálezu na clenbuterol. UCI nakonec trojnásobného mistra světa v časovce omilostnila a uznala jeho argument, že zakázaná látka se mu do těla dostala při závodě v Japonsku z kontaminovaného masa.
Kreuziger se chystá zahájit sezonu etapovým závodem Kolem Ománu, který se jede od 17. února. Podle MF Dnes by arbitráž v Lausanne mohla v jeho případu rozhodnout v druhé polovině března.