Nadšená Seemanová. Na stovce se kvalifikovala na olympiádu v Tokiu

ČTK ČTK
21. 6. 2019 20:34
Devatenáctiletá Barbora Seemanová jako třetí z českých plavců splnila limit pro účast na olympijských hrách v Tokiu. V semifinále mistrovství republiky na 100 metrů volným způsobem zaplavala čas 54,30 sekundy, čímž překonala požadovaný výkon o osm setin. Přidala se tak ke znakařce Simoně Kubové a kraulaři Janu Mickovi, kteří se na OH v příštím roce kvalifikovali už dříve.
Barbora Seemanová, zlatá z olympiády mládeže 2018
Barbora Seemanová, zlatá z olympiády mládeže 2018 | Foto: Simon Bruty for OIS/IOC

"Jsem hrozně nadšená. I za ten čas jsem hrozně ráda, je to hrozně nízkých 54. Není to teda můj osobní rekord, takže ani český rekord, ale nejsem tady vůbec vyladěná. Je to super, že se mi to podařilo zaplavat bez přípravy na tyhle závody," řekla v nahrávce pro média Seemanová, která za vlastním rekordem z loňské vítězné mládežnické olympiády zaostala o jedenáct setin.

Už při rozplavání cítila formu. "Jelo se mi hrozně dobře na pocit, cítila jsem výborně vodu. S trenérkou jsme říkaly, že by bylo super to zkusit naplno, i když je to jenom semifinále a jenom mistrovství republiky. Že za to nic nedáme, ty časy při tom rozplavání byly dobré," líčila svěřenkyně Petry Škábové.

Nevěřila, že stovka bude první disciplínou, na které olympijský limit splní. "Ještě bych se chtěla pokusit o limit na 200 kraul, tam bych se taky chtěla olympiády zúčastnit," řekla Seemanová. Hlavní disciplína ji na mistrovství ČR čeká o víkendu. Na dvoustovce byla osmá na loňském mistrovství světa. Její český rekord má hodnotu 1:57,40, ostrý limit FINA je o dvanáct setin rychlejší.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy