Kraulař Micka poplave na ME finále čtyřstovky, Závadová předvedla faux pas

ČTK ČTK
3. 8. 2018 13:01
Jan Micka postoupil do finále se sedmým časem. Závadová naopak zaostala o 11 sekund za svým rekordem.
Jan Micka
Jan Micka | Foto: Reuters

Glasgow - Kraulař Jan Micka se na mistrovství Evropy v Glasgow dostal do finále závodu na 400 metrů. Do večerních bojů o medaile postoupil český rekordman ve své nejkratší a nejslabší disciplíně jako sedmý časem 3:49,17 minuty.

Vítězem rozplaveb se stal Ukrajinec Mychajlo Romančuk (3:46,95), který příští týden ve Skotsku oslaví 22. narozeniny. Micka byl spolu s ním v nejrychlejší třetí rozplavbě, z níž do finále se začátkem v 18.09 SELČ prošlo pět závodníků.

"Dohmátl jsem na čtvrtém místě a ze sedmého postupuju do finále, což je úplně skvělé. Jsem za to moc rád, člověk si hned zvedl trošku sebevědomí na tu osmistovku a patnáctistovku, které jsou hlavní," radoval se Micka v rozhovoru s novináři.

"Pro mě bylo hlavním cílem zaplavat si tady osobáky a dostat se do finále. Ve finále jsem, takže už mám splněno. Jsem fakt spokojený. I s tím časem, protože takhle rychle jsem fakt dlouho neplaval. A sám jsem zvědavý, jak se mi poplave odpoledne," doplnil Micka.

Přiznal však, že ze začátku byl trošku nervózní. "To proto, že plavec z Británie nenastoupil a vedle mě zůstala volná dráha. Měl jsem tak horší kontakt se špičkou v mé rozplavbě a měl jsem obavy, že se jich nedokážu udržet a poplavu špatně. Naštěstí jsem i tak měl vizuální kontakt s rychlejšíma klukama a dokázal se jich udržet," uvedl Micka.

Po závodě sledoval v mixzóně napjatě poslední rozplavbu. A pak nadšeně slavil. "Trošku nervy jsem měl, ale zase na druhou stranu jsem si říkal, že ta čtyřstovka není moje dominantní disciplína. Přinejhorším bych měl volno a mohl se připravovat na ten zítřek. Takhle si půjdu s chutí a radostí zaplavat. Popravdě řečeno - sám jsem z toho překvapený, že to vyšlo," přiznal Micka, jehož v sobotu čeká patnáctistovka.

Barbora Závadová si účast ve finále dlouhé polohovky nevybojovala, skončila dvanáctá s výkonem 4:46,87. Její český rekord je o 11 sekund lepší. "Chci teď odtud rychle pryč. Jsem zklamaná. Letos se mi podařilo už zaplavat lépe, tady bych samozřejmě měla plavat nejrychlejší časy sezony. Musím se podívat, co se stalo špatně, protože na tréninku jsem se cítila celkem fajn," prohlásila Závadová.

Jedním z důvodů neúspěšného vystoupení byla i spadlá čepička, která po ní zůstala v bazénu. "Měla jsem s ní problém už před začátkem. Nevím proč, ale spadla mi po 150 metrech. Možná jsem měla ve vlasech zbytky šamponu, těžko říct, co se stalo. Je to takové moje první faux pas, co se mi za kariéru stalo. Tak jsem si to vybrala, jednou to asi přijít muselo," uvedla Závadová.

V semifinále sprinterské padesátky se odpoledne představí nová česká reprezentantka Anika Apostalon, jež byla v rozplavbách patnáctá (25,37). "Mohlo to být i lepší, ale to říká asi každý. Věřím ale tomu, že v semifinále dokážu i ty důležité detaily zlepšit. Chtěla bych do finále, a když se mi podaří ty detaily doladit všechny, mohlo by to vyjít," zasnila se Apostalon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

Další zprávy