Králem Tour de France je Sastre, Kreuziger třináctý

Red Spo
27. 7. 2008 17:50
Tour de France ovládl Španěl Carlos Sastre
Carlos Sastre
Carlos Sastre | Foto: Reuters

Paříž - Tour de France má nového krále. Na nejvyšší stupeň letos poprvé v kariéře vystoupal Carlos Sastre.

Španělský cyklista dojel v neděli do pařížských ulic ve žlutém trikotu, který oblékl po královské etapě v Alpách a od té doby jej před svými nejbližšími pronásledovateli uhájil.

Roman Kreuziger obsadil při své premiéře na Tour de France třináctou příčku. V poslední etapě skončil 124., což je jeho vůbec nejhorší umístění.

Jako obvykle se ale v závěru závodu rozhodovalo pouze o dílčím vítězství. Jednadvacátou etapu, jež vedla z Étampes do Paříže, vyhrál Gert Steegmans.

Nejprve se jelo hodně pomalu, až po devadesáti klidných kilometrech dorazili odpoledne cyklisté do francouzské metropole, kde na ně čekalo osm okruhů před natěšenými diváky.

Čtěte také: Kreuziger bojoval marně. Ztrácí minutu na bílý trikot

Po několika předčasných nástupech se krátce před cílem na bulváru Champs-Élysées prosadil belgický zástupce stáje Quickstep. A své vedení už Steegmans před dvojicí Ciolek, Freire nepustil. Radovat se tak mohl z druhého etapového vavřínu z Tour.

Kreuziger zůstal druhý v "bílém"

Ovšem větší pozornost se upírala na jiného muže. Carlos Sastre si v sobotní časovce pohlídal náskok a bylo jasné, že jen neočekávaná událost ho může připravit o premiérový triumf. Nic se nestalo a Španěl i celá stáj CSC začali slavit.

Bude zajímavé sledovat i Tour de France příští rok. Z jednoho prostého důvodu, v posledních letech (od doby Lance Armstronga) se obhájce vítězství dalšího ročníku nikdy nezúčastnil. Nechme se tedy překvapit, zda Sastre toto "prokletí" zlomí.

Druhou pozici vybojoval v 95. ročníku závodu Cadel Evans z Austrálie, překvapil třetí Bernhard Kohler z Rakouska. Dlouho se dařilo i Franku Schleckovi, dalšímu zástupci CSC, jenže Lucemburčanovi došly síly v časovce a skončil až šestý.

Jeho bratr Andy Schleck vyhrál bílý trikot v soutěži o nejlepšího mladého jezdce do 25 let. Kreuziger se ho pokoušel ještě stáhnout, ale nevyšlo mu to.

Celkově se však stal lídrem stáje Liquigas. Třináctá příčka, ztráta třinácti minut a druhé místo mezi nadějemi je velkým úspěchem české cyklistiky. Dvaadvacetiletý rodák z Moravské Třebové se pokusí prosadit i na blížících se olympijských hrách.

Celkové výsledky:
1. Carlos Sastre (Španělsko) 87:52:52 hodin
2. Cadel Evans (Austrálie) +58
3. Bernhard Kohl (Rakousko) +1:13
4. Denis Menčov (Rusko) +2:10
5. Christian Vande Velde (USA) +3:05
6. Frank Schleck (Lucembursko) +4:28
7. Samuel Sanchez (Španělsko) +6:25
8. Kim Kirchen (Lucembursko) +6:55
9. Alejandro Valverde (Španělsko) +7:12
10. Tadej Valjavec (Slovinsko) +9:05
...
13. Roman Kreuziger (Česko) +12:59

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy