Košťata, Šutráky, Kameny a spol.

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 4. 2006 13:00
Brno - Rychlopalná košťata, Valící se šutráky, Létající kameny. Týmy potterovského famfrpálu, hry čarodějů na létajících košťatech? Nikoli. Jedná se o české curlingové celky.

První dva jmenované kluby pořádají spolu s dalším brněnským klubem 1.CK Brno a Českým svazem curlingu Mezinárodní mistrovství ČR smíšených družstev. Koná se ve dnech 7. až 9. dubna v Brně a výmluvně se kryje se světovým šampionátem mužů v americkém Lowellu (1. - 9. dubna).

Čeští curleři ještě nedosahují mezi světovou elitu, do níž se počítají Kanada, USA, Austrálie, Velká Británie, Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Norsko, Skotsko či Německo. Zdá se však, že se tento stařičký sport u nás přece jen pozvolna rozvíjí.

Kameny zametené na okraj zájmu

O curlingu slyší širší veřejnost většinou jednou za čtyři roky na zimní olympiádě. Odvětví s kameny a košťaty bývá také snad nejčastěji olympijskými televizními diváky pranýřováno: "Díval jsem se na televizi a zase tam byly ty uklízečky na ledě!" "Když může být na zimních hrách curling, proč nemůžou být na letních šachy? Klidně s těžkými figurkami!"

Infobox

CURLINGOVÝ SLOVNÍČEK:
Back line: Čára za kruhy, pokud kámen přejede tuto čáru, je vyřazen ze hry.
Blank end: End, kde žádné družstvo nezíská bod.
Broom - koště: Nejběžnější košťata mají umělé štětiny, ale i rýžové koště je účinné. Koště se používá k metení dráhy, metením se led ohřívá a tím je prodloužena dráha kamene. Nesmí se nametat led pod kámen a tím jej zpomalovat. Hráč smí zametat pouze vlastní kameny popřípadě smí metat cizí kameny za tee-line.
Button: Střed kruhu.
Centre line: Středová čára, která probíhá po délce středem kluziště.
Double takeout: Hod při kterém jsou vyraženy dva protihráčovy kameny najednou.
Draw: Kámen, který je určen k umístění do určitého místa a nemá vyrážet jiné kameny.
End: Celá hra se skládá z deseti endů. V každém endu je odhozeno 16 kamenů - 8 na každý tým, dva na osobu. Konečný výsledek je součtem všech endů.
Extra end: Extra end se hraje v případě, že po deseti endech je výsledek nerozhodný.
Freeze: Kámen přisazený k jinému kameni.
Frosty ice: Led s jinovatkou na povrchu, která je způsobena velikou vlhkostí.
Guard: Kámen hozený před kruhy, k ochraně jiného kamene v kruhu. Guard nesmí být vyražen v následujícím odhozu.
Hack: Pryžová opěra pod pro nohu odkud curler začíná odhoz. je umístěna 125 stop od středu kruhu.
Hammer: Výraz označuje, kdo má výhodu posledního kamene.
Heavy ice: Pomalý led
Hog: Kámen, který skončil za hog line
Hog line: Čára před kterou musí být kámen puštěn z ruky. Je umístěna 21 stop od podložky (hammer). Pokud kámen není puštěn před touto čarou, musí být vyřazen ze hry
House: Takto je nazýván kruh, který zaručuje body, má 12 stop v průměru a skládá se z čtyř soustředných kruhů (8, 4 a 1 stopa v průměru).
Hurry: Toto je povel skipa k ostatním, aby zametali.
Keen ice: Rychlý led.
Pebble: Ledová krupička na povrchu ledu vytvořená peeblováním před začátkem hry. Sníží námahu pře metení před kamenem.
Peel: Takeout, při kterém zamýšlený kámen i kámen právě odhozený jsou vyřazeny ze hry.
Rock: Označení curlingového kamene, používané v severní Americe, v Evropě se toto slovo používá zřídka.
Shoes: Speciální curlingové boty jsou normální. Protože je povrch ledu velice kluzký, mají boty speciální podrážku, jedna má hladký povrch, po té se curleři kloužou a druhá má povrch drsný a tou se odráží.
Skip: Hráč, který většinou hází poslední dva kameny, ale ne vždy. Vždy řídí hru a vymýšlí strategii.
Stones: Curlingové kameny vyrobeny z žuly, váží 42 liber (19,1 kg) a jsou leštěné.
Takeout: Odhoz se záměrem vyřadit jeden nebo více kamenů ze hry.
Tee(line): Kříž probíhající středem kruhů.

Zdroj: www.rsport.cz

Leckomu zřejmě uniklo, že se koncem března konalo mistrovství světa žen v Grande Prairie v Kanadě a že se od 1. dubna koná zmiňovaný světový šampionát mužů v USA. 

O curlingu často média píší jako o kuriozitě, popřípadě nepíšou vůbec. Časopis Květy například přišel v polovině března s kratičkou notickou, že "curling přináší užitek motoristům".  Výrobci zimních pneumatik prý studují klouzání "čajníků" po ledu a poznatky využívají při vývoji obutí pro auta.

Český curling má velké zpoždění oproti světu. Sport, jenž vznikl ve Skotsku již v 16. století, začala u nás provozovat skupinka nadšenců až po listopadové revoluci v roce 1990.  Obtížně sháněla vybavení, zázemí, lopotně zakládala svaz a registrovala kluby. Dodnes je sport spíše na okraji zájmu.

Přichází curling v Česku ke slovu?

Všechno by ale postupem času mohlo být jinak. Curling jako by v České republice stále více zapouštěl kořeny. Pod Českým curlingovým svazem je sice zatím registrováno pouze necelých 400 hráčů, ale zájem se zvyšuje:

Foto: Reuters

"Momentálně je v ČR 18 curlingových týmů a jejich členská základna se neustále rozšiřuje. Hrají se tři ligy: druhá, první a extraliga a to mužská i ženská. Zájem o curling je velký, obzvláště po poměrně velké prezentaci tohoto sportu během olympiády," říká Dominik Ženatý, tiskový mluvčí MČR v curling mixů 2006 a skip Rychlopalných košťat  (RPK) Brno.

České reprezentační týmy se pravidelně účastní mistrovství Evropy, kde postupně zlepšují své výkony. Asi zatím největšího úspěchu  dosáhl tým Kolibris XP, jenž v listopadu 2005 reprezentoval Českou republiku na ME mixů a v konkurenci 23 týmů obsadil celkové 5.-8.místo po těsné čtvrtfinálové prohře se Švédskem.

První hala po 13 letech: dvojsečná zbraň

V listopadu 2003 se pak zdejším vyznavačům košťat a kamenů splnil velký sen. V pražských Roztylech byla otevřena specializovaná moderní curlingová hala. Ta je navíc zcela bezbariérová a připravovat by se v ní měla i česká paralympijská reprezentace, jež by se mohla poprvé v historii účastnit příští paralympiády.

Výstavba haly  byla podle Dominika Ženatého průlomem ve vývoji curlingu v České republice a posunula ho zde o velký kus kupředu. Stala se však dvojsečnou zbraní: "Svaz se koncentruje pouze na halu v Roztylech, situace mimopražských klubů je obtížná," tvrdí Ženatý. Nové zájemce z řad mimopražských odrazuje, že by za tréninky ve specializované hale museli jezdit do Prahy.

Chce-li česká reprezentace pomýšlet na lepší výsledky, bylo by dle něj potřeba vystavět i haly mimo Prahu, kupříkladu  v Trutnově, Kladně či Brně, kde je silný curlingový potenciál. Vzrostla by tím členská základna a tím i šance na úspěch na mezinárodní scéně.

Foto: Reuters

Současná česká curlingová generace se sice dočkala haly až nedávno a zdá se, že stíhat světovou elitu jsou závody na dlouhou trať. Nic však nemá ztraceno. Cenné kovy lze s koštětem a kameny dobývat i v pokročilém věku, jak například dokázal na olympiádě v Turíně padesátiletý Russ Howard, jenž získal s Kanadou zlato.

V čem tkví krása curlingu?

Někomu učaruje strategie hry. Dva čtyřčlenné týmy se snaží se svou sadou osmi kamenů umístit a udržet své kameny blíž středu kruhů než jsou kameny soupeře, popřípadě výhodně umístěné kameny protihráče z cílových kruhů vyrazit či posunout do méně výhodných pozic.

Utkání se hraje na stanovený počet endů, end končí po odehrání všech šestnácti kamenů, poté se určí, které družstvo v tomto úseku hry zvítězilo a kolik kamenů uhrálo.

Za každý kámen, který je v cílových kruzích blíž středu než  nejbližší kámen soupeře, získává tým jeden bod. Součet lépe umístěných kamenů se zaznamenává na výsledkovou tabuli pouze vítěznému týmu a ten nastupuje na odhoz do dalšího endu jako první v pořadí.

Na závěr utkání, po odehrání stanoveného počtu endů nebo po uplynutí časového limitu na hru, se oběma týmům sečtou všechny získané body z jednotlivých endů a vítězem utkání se stává tým s jejich vyšším součtem.

Jiného okouzlí pověstný duch curlingu, zanesený i v pravidlech: "Curling je hra dovedností a tradic. Je zážitkem sledovat zručně zahraný kámen a je potěšením pozorovat starobylé tradice curlingu promítající se do ducha a náboje současné hry," píše se na stránkách Českého curlingového svazu.

Curling: Z minulých ročníků MČR smíšených družstev
Curling: Z minulých ročníků MČR smíšených družstev | Foto: www.gml.cz

Curleři prý hrají pro vítězství, nikoli proto, aby pokořili soupeře. Curler raději přijme porážku, než aby vyhrál nečestně.  Správný hráč nikdy neznemoží svému soupeři,  aby hrál, jak nejlépe umí, a nikdy vědomě neporuší pravidla.

Pakliže je neúmyslně poruší, ihned se k tomu přizná: "Převážná většina curlerů ctí pravidla fair-play a úcta k soupeři pro ně nejsou jen prázdná slova," říká k duchu hry Dominik Ženatý.

Ten rovněž odmítá domněnku laiků, že jde spíše o strategickou bitvu á la šachy, ke které není potřeba kondička: "Doporučuji jim hru vyzkoušet. A pokud ji nemůžou vyzkoušet, ať zkusí běhat tam a zpátky na vzdálenost čtyřiceti metrů a občas u toho zametat povrch pod sebou. Myslím, že poté pochopí, že curling je fyzicky poměrně náročný."

Osvětová činnost

Že curling ještě ani po téměř šestnácti letech své existence nepatří v Česku mezi zavedené sporty, dokazují i záměry nadcházejícího mistrovství ČR smíšených družstev v Brně.

Pouze jedním z cílů je  uspořádání a absolvování turnaje, jenž  mimo jiné určí, kdo  bude reprezentovat Česko na ME smíšených družstev v Itálii.

Velkým cílem je podle slov organizátorů i "podnítit zájem brněnské veřejnosti a představitelů města o tento sport", a tím upozornit na absenci haly v Brně pro plnohodnotný trénink.

Osvětová činnost je skutečně nutná, a to nejen kvůli výstavbě nových hal. Mnoho lidí si například dodnes myslí, že curling je totéž co metaná. Ta mu je přitom pouze podobná, její název nepochází od slova zametat, nýbrž házet, hraje se na pohyblivý terč, jímž je gumový kroužek, a cílové pole není kruhové, ale obdélníkové.

 

Právě se děje

Další zprávy