Praha - Kokosy na sněhu opět v akci? Ano, a tentokrát se nejedou "jen" zúčastnit. Jamajský dvojbob Hannukkah Wallace - Marvin Dixon chce na olympijských hrách ve Vancouveru překvapit a získat pro svou zem premiérovou medaili ze ZOH.
Oba borci se dokonce snažili do své posádky angažovat špičkové jamajské sprintery včetně Usaina Bolta, všichni jim však kvůli zimě svou pomoc odmítli.
"Opravdu jsme se ho ptali. Řekl nám na to ale jen: Kluci, fakt ne, zima," potvrdil brzdař Dixon agentuře Reuters rozhovor s Boltem, kterého zná ještě z atletické reprezentace. Sám totiž běhal čtvrtku a půlku.
I přesto se oba borci pokusí takřka o nemožné. Chtějí překvapit celý svět tím, že se téměř jako úplní nováčci probojují mezi tři nejlepší posádky. "Je to všechno, co jsem kdy chtěl. Opravdu, opravdu, opravdu to potřebuji," citovala řidiče bobu Wallaceho agentura AP.
Čtěte také: Skandál v rychlobruslení: Nizozemcům hrozí vyhoštění
A svým krajanům věří i šéf jamajské bobové federace Stephen Samuels. "Myslím, že spousta lidí si myslí, že je to něco jako zábavní park. Nevím, jak bych to vysvětlil jinak. Je to jejich život. Oni jsou skuteční sportovci," řekl Reuters Samuels.
Přitom cesta obou bobistů do Vancouveru byla stejně trnitá jako ve známém americkém filmu Kokosy na sněhu. Ten popisoval historicky první účast jamajských bobistů na zimních olympijských hrách v roce 1988 v Calgary.
Také v něm bobisté neměli žádného sponzora a museli shánět i vlastní bob. Současná dvojice však jakékoliv srovnání, s výjimkou toho, že se opět pojede v Kanadě, odmítá.
"Lidi tomu nerozumí. Tohle je naše vášeň. Když se mě ptají na ten film, říkám, že to byla komedie, ale naše havárie jsou skutečné," dodal Wallace.
Zatímco před téměř dvaceti lety sehnala posádka bob až přímo v dějišti závodů, nynější dvojici bob, kudly i další vybavení daroval ještě před začátkem této sezony bývalý špičkový řidič americké posádky Todd Hays.
Čtěte také: Kraus už má lyže pro Vancouver. Trénoval v Argentině
I tak se však zdá, že Jamajčané díru do světa ve Vancouveru neudělají. Úspěchem by pro ně bylo umístění v elitní dvacítce. Jamajští bobisté ale stojí především o úctu ze strany ostatních.
"Myslím, že je čas, aby nás brali vážně. V lednu jsme závodili v Německu a všude se po nás dívali a říkali: Hele, Jamajčani! Chci, aby nás znali podle toho, co umíme," vzkazuje Wallace.
Dosud nejlepším umístěním jamajských bobistů sice bylo 14. místo na hrách v Lillehammeru v roce 1994, od té doby však o jamajském bobu bylo slyšet především ve spojení se zmíněným filmem.
Přesto se může Jamajka pyšnit olympijským medailistou. V roce 2006 získal rodák z karibského ostrova Leascelles Brown stříbro na hrách v Turíně. Tehdy jej však dosáhl už jako brzdař posádky Kanady, kam se z Jamajky přiženil.
I tak bude o setkání s Jamajčany ve Vancouveru velký zájem. Jen vstupné do restaurace Savage Beagle ve Whistleru, který bude sídlem Jamajského domu, bude stát 100 dolarů.