"Faulující idiot"? Boxerský svět kritizuje Kličkovu výhru

FOTO Kličko vs. Povětkin: Místo boxu bordel a wrestling
Ukrajinec Vladimir Kličko sice obhájil tituly mistra světa těžké váhy organizací WBA (Super), WBO, IBF a IBO, když jasně vybodoval Rusa Alexandera Povětkina, fanoušci ale ze zápasu mají vice než rozporuplné pocity.
A nejen fanoušci. Během sobotního dne začaly na povrch vyplouvat zajímavé informace týkající se organizace galavečera. Ta byla dle mnohých tak nějak žádná. Už na pátečním vážení panoval mezi fanoušky, boxery i novináři chaos, který vyvrcholil v sobotu tím, že si manažer Bernd Bönte médiím postěžoval, že tým ukrajinského obra vlastně vůbec nezná časový harmonogram dne. Fakt, že novináře nahnali organizátoři ke stadionu tři hodiny před jeho otevřením, si zástupci "osmé velmoci" také nenechali pro sebe.
V samotném duelu se pak sice ruský vyzývatel snažil, co mu síly stačily, leč na Klička to bylo málo.
...Čemuž zkušený ringový rozhodčí Luis Pabon jen nečinně přihlížel.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
7. 10. 2013 12:30
Ukrajinec Vladimir Kličko se i přes dominantní sobotní vítězství nad Rusem Alexandrem Povětkinem dostal po palbu kritiky.

Praha – Je nejlepší ve svém oboru na světě. Má za sebou další, již 61. vítězství. Přesto za něj ukrajinský boxer těžké váhy Vladimir Kličko sklidil více než obdiv zatím jen posměch a výtky. Sobotním triumfem nad Rusem Alexanderem Povětkinem jednoduše boxerský svět zklamal.

„Jak jsem čekal, tak se i stalo. Vladimir se prověšel na Povětkinovi do osmého kola za pomoci metod a taktiky na hranici pravidel, tak aby soupeře utahal. Je škoda, že mu to ringový dovolil. Myslím, že tento zápas s sebou přinesl více otázek než odpovědí,“ pronesl ruský ex-mistr světa a nyní člen Dumy Nikolaj Valujev.

Podobný názor jako 216 centimetrů vysoký obr, který byl na zápase osobně přítomen, měla i většina dalších boxerů či odborníků. „Myslím, že rozhodčí v tom zápase hodně chyboval. Vladimir měl být napomínán za věšení, Povětkin za hlavu příliš nízko. Neříkám, že to ovlivnilo výsledek zápasu, jelikož Kličko byl rychlejší a přesnější než soupeř, ale ten duel mohl vypadat jinak,“ přidal se Mark Melzer, uznávaný to boxerský trenér.

Do Klička se pustili i jeho boxerští přátelé

Zatímco od Rusů se dala kritika čekat, Kličko se dočkal ostrých slov i z úst mužů, od kterých by to asi příliš nečekal. „ Není pochyb o tom, že jsme dneska viděli velký zápas. Bohužel ho hodně ovlivnil styl boje Vladimira, kdy držel Povětkina často pod krkem. Myslím, že ringový by na toto měl reagovat a trestat to. Kdyby tak učinil, boj by byl spravedlivější a Povětkin by měl větší šance na úspěch. Bohužel tomu tak ale nebylo,“ prohlásil třiačtyřicetiletý Američan Jameel McCline.

Ten Klička neúspěšně vyzval na souboj před jedenácti lety, jenže od té doby se stal jeho přítelem a tradičním tréninkovým parťákem v kempu v rakouském podhůří Alp. Ví tak moc dobře, o čem mluví. Stejně jako bývalý absolutní mistr světa těžké váhy Lennox Lewis. „Tohle nebyl box, ale wrestling. Kličko mne zklamal, není skutečný šampión,“ nebrala si servítky britská legenda, která se přitom s Kličky přátelí.

A dle očekávání se do sedmatřicetiletého držitele titulů WBA (Super), WBO, IBF a IBO pustili i dva jeho krajané, kteří patří mezi největší kritiky jak Vladimira, tak i jeho bratra Vitalije – Tyson Fury a Dereck Chisora.

Fury s Chisorou si servítky rozhodně nebrali

„Přemýšlím, zda-li chtěl Vladimir bojovat, nebo chtěl mít s Povětkinem orální sex. Chci s ním bojovat. Knockoutoval bych ho na milion procent! Stojí totiž za ho...,“ nebrala si na svém twitterovém účtu servítky 206 centimetrů vysoká a neporažená manchesterská věž, kterou v únoru čeká duel s krajanem Davidem Hayem.

„Od Klička to byl další nudný souboj, který jsem málem prospal. Nestalo se tak jen díky Povětkinovi, který se mi líbil, bojoval, dřel proti momentálně nejsilnějšímu boxerovi těžké váhy. Myslím, že Povětkin ukázal, jak by se s ním mělo bojovat,“ přidal se londýnský spratek Chisora.

Chisora má ale blízko k tomu, aby se s Kličkem utkal

Ten bude moct možná brzo převést svá slova do praxe. Dle zákulisním zpráv je totiž jedním z nejžhavějších kandidátů na souboj s mladším z ukrajinského sourozeneckého dua. K této tezi napomáhá jeho vysoké žebříčkové postavení v organizaci WBO, jejíž pás bude Kličko v dalším duelu obhajovat, a také fakt, že nakonec vycouval z plánované taktiky znervóznit jej před soubojem s Povětkinem.

V minulém týdnu totiž médii proběhla zpráva o tom, že právě Chisora, který už ztropil divadlo před duelem s Vitalijem Kličkem a nedávno si měl vyměnit pár slovních názorů s Vladimirem na dovolené na Ibize, bude tím mužem z týmu ruského bijce, jenž bude kontrolovat tejpování ukrajinského šampióna. Od tohoto ustoupil až poté, co jen manažer Klička Bernd Bönte varoval, že si tímto krokem navždy zavře dveře k zápasu s Vladimirem.

Klička pochválil alespoň prezident a Foreman

Ten se dočkal vlídnějších slov pouze z úst svého prezidenta Viktora Janukovyče, který mu poslal ihned po výhře nad Povětkinem otevřené poděkování k „velkému vítězství ve jménu Ukrajiny“ a boxerské legendy – Američana George Foremana, další to pozvané celebrity přímo na zápas v ruské metropoli.

„Byl to velmi vzrušující souboj, byl jsem ohromený výkonem obou boxerů. Povětkin ukázal skvělou kondici a snažil se bojovat na blízko, ale Vladimir byl nad jeho síly, byl na to o něco lépe. Ukázalo se, kdo je momentálně nejlepším boxerem těžké váhy,“ řekl ruským médiím bývalý vládce světového ringu.

Ukrajinský expert zhodnotil duel s černým humorem

Ve svém názoru byl ale po sobotě po hříchu v menšině. Výkon Klička totiž zkritizovali kromě ruských fanoušků i boxu i někteří ukrajinští. Nejúsměvnější tečku komentářům na adresu sedmatřicetiletého obra ale dal Jevgenij Pilipenko, redaktor ukrajinského serveru vRinge.com.

Ten krátce po zápase napsal: „Vladimir nedal Povětkinovi šanci. Tomu se ale nedá upřít bojovnost a fakt, že splnil to, co řekl – že bude na Vladimira útočit celý zápas. Že mu to nevyšlo je věc druhá, stejně jako to, že se fanouškům styl boje Vladimira nelíbil. Tomu zbývá, aby porazil prospekty nebo ty, kteří jsou uměle taženi vzhůru, seriózního protivníka tu nevidím. Takže bude ještě pár let vyhrávat, potom by mohl zhubnout, Floyd Mayweather přibrat a dát si vzájemný duel třeba ve váze do 80 kilogramů a odejít oba do důchodu...“

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy