Kličko vs Povětkin aneb Bitva olympijských šampiónů o Moskvu

FOTO Kličko nemá klid. V ringu Povětkin, u něj rebel Chisora
Rusko se chystá na olympijské hry v Soči a zápas Kličko-Povětkin má být pro svět ukázkou toho, jak pompézní show umí udělat.
Tu jim zatím ale oba boxeři trošku kazí, jelikož jak Vladimir Kličko - mistr světa těžké váhy WBA (Super), WBO, IBF a IBO, tak i jeho soupeř Alexander Povětkin - světový šampión WBA, vystupují dosud skromně a poklidně.
Oba mají ale báječnou formu! Kličkovi navážili 109,6 kilogramů, což je nejméně za posledních pět let...
...Povětkinovi pak "jen" 102,2 kg. V jeho případě je to nejnižší váha za poslední tři roky.
Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
5. 10. 2013 10:00
Preview před zápasem Vladimir Kličko - Alexander Povětkin.

Moskva – Den D je zde. Na Olympijském stadionu v Moskvě se dnes večer uskuteční dlouho očekávaný šlágr těžké váhy o tituly WBA, WBO, IBF, IBO mezi šampiónem Vladimirem Kličkem a vyzývatelem Alexanderem Povětkinem. Než k souboji došlo, byla třeba ujít dlouhá cesta...

Poprvé se měli oba boxeři utkat už před pěti lety, jenže tehdy si Povětkin měl zranit nohu a duel byl zrušen. O tři roky později se již s nějakými tezemi a omluvami ani neobtěžoval a jednoduše nepřišel na tiskovou konferenci. Jenže letos na jaře se do všeho vložil ruský miliardář a mimo jiné také vice-prezident ruského boxerského svazu Andrej Rjabinskij a v dražbě na duel vysolil na stůl 23,3 milionů dolarů.

Rus tentokrát ze zápasu nevycouval

Poté, co bylo jasné, že to myslí vážně, bylo zřejmé, že tentokrát Povětkin, potažmo Sauerland (ten sice má s Povětkinem smlouvu, v zápase se ale vůbec neangažuje) z duelu prostě vycouvat nemůže. Ne půl roku před olympiádou v Soči. Ne pod vlivem takových peněz. Následně se sice obě strany dohadovaly na různých aspektech zápasu, nakonec ale našly společnou řeč, kterou dokumentuje čtyřicetistránková příloha ke smlouvě.

Co v ní například stojí? Že Povětkina bude testovat ruská antidopingová kancelář (RUSADA), Klička ta německá (NADA), tak jak jsou bijci zvyklí. Že ruského bijce hlídá ruská federace, Klička opět tradičně ta německá v osobě „kamaráda“ Thomase Pütze, šéfa německého boxerského svazu, u ringu bude také německý lékař.

A hlavně. Při bandážování před zápasem budou v kabinách obou bijců jen a pouze členové jejich týmů. „Nepotřebujeme Chisoru a podobné triky,“ pronesl včera pro ruská média Rjabinskij na horké téma údajného dozoru britského rebela v šatně ukrajinského obra, se kterým jej nepojí dvakrát přátelské vztahy.

Chisora bude ale s krajany u ringu

„Bylo mi to zakázáno promotéry,“ napsal na svůj facebookový profil sám Chisora, který tak potvrdil, že Kličko – respektive jeho stáj K2 Promotions – skutečně ani po prohrané dražbě tak zcela úplně bez vlivu nezůstala. Chisora ale v Moskvě i přesto bude, nenechal si mimo jiné ujít příležitost pořvávat na Ukrajince alespoň při pátečním vážení.

Spolu s ním dorazí do ruské metropole i další dva nejlepší ostrovní bijci současnosti – David Haye a Tyson Fury, nebo bývalá ostrovní jednička Lennox Lewis. V Moskvě už je George Foreman, Zab Judah, pozvání dostali i další celebrity z boxerského světa, kdo všechno ale dostal (zaplatil) V.I.P. lístky za pouhé 3 tisíce korun, ale promotéři úzkostlivě tají.

„Nasadili jsme lidové ceny, i když na černém trhu se už objevily i za půl milionu korun,“ vysvětlil nízké ceny vstupenek Rjabinskij. Důvod lze hledat i v tom, že Rusové si především v Mosvkě raději než na stadion sednou do hospod a pubů, kterých je po celé ruské metropoli tisíce a budou narvány k prasknutí.

Těžkou váhu čeká duel nejlepších boxerů současnosti

Jaký souboj uvidí? Těžko říct, každopádně se proti sobě postaví skutečně dva nejlepší boxeři těžké váhy současnosti. Povětkinův kredit sice snižují jeho poslední ne příliš povedená představení, ani ta ale nemohou zastřít jasný fakt: čtyřiatřicetiletý Rus má všechno, co je třeba k triumfu nad ukrajinským obrem – obrovské amatérské i dostatečné profesionální zkušenosti, techniku, dynamiku, sílu, výbušnost, odolnost a vůli!

„Nikdy jsem v ringu nestál proti lepšímu soupeři než je Povětkin. Ten je navíc slušný, sebevědomý, není to řádný uštěkaný ratlík jako Chisora nebo Haye,“ pronesl v týdnu Kličko. Ten sice pěje chválu na své soupeře tak nějak tradičně, tentokrát je ale skutečně opodstatněná. Povětkin mezi amatéry do vítězné olympiády v Aténách 2004 demoloval čtyři roky jednoho soupeře za druhým, na světě není jediný bijec, který by s ním měl aktivní zápasovou bilanci.

Problém u něj byl, že si fakt, že je výjimečně talentovaný bijec moc dobře uvědomoval a na rozdíl od Klička není tréninkový dříč, profík každým coulem těla. Dle všeho se i to nyní změnilo. Povětkina vedl v tréninku vedle Alexandra Zimina a Kosti Tszyua také americký odborník Stacy McKinley. Výsledek? Na pátečním vážení ukázala ručička Rusovi nejmenší váhu za poslední tři roky, navíc Povětkin vypadal výrazně svalnatěji než v posledních duelech.

Dorazí i ruský prezident Putin?

„Vždy jsem toužil po tomto souboji a nyní je konečně zde. V boxu jde o to, bojovat s těmi nejlepšími a to Kličko splňuje. Nechci zklamat lidi, kteří mi věří, kteří stojí kolem mne,“ pronesl klidný Povětkin v jednom z nemnoha předzápasových rozhovorů. Těm se měl vyhýbat údajně proto, že se bál toho, aby nechytil nějakou virózu, pravdou ale je, že mediální povinnosti rodák z Čechova nikdy nemiloval.

Z tohoto pohledu bude jistě zajímavé, zda se u ringu objeví i jeho krásná žena Irina, která se pozornosti médií vyhýbá ještě více než Povětkin, na rozdíl od jejich dcerky Ariny. V tom případě by mohlo dojít i na zajímavý „souboj“ dvou drobných krásných dam, po boku Vladimira Klička totiž bude i nyní stát americká herečka Hayden Panettierová. Je možné, že mezi ně usedne i sám ruský prezident Vladimir Putin.

Oba si vydělají rekordní sumy

„Uvidíme, jestli dorazí. To vám nemohu říct předem, Putin každopádně sport a bojové sporty miluje. Nechte se překvapit, stejně jako se můžete těšit na obří předzápasovou show,“ dodal spokojený manažer Rjabinskij, jehož organizace zápasu stojí více jak 25 milionů dolarů, přesto je již nyní - co se týče investic - téměř na nule.

Jak a čím nás překvapí oba hvězdní boxeři? Skončí nadvláda Vladimira Klička nad těžkou vahou, nebo si připíše na konto kromě rekordního výdělku 17,4 milionů dolarů (Povětkin dostane 5,9 milionů dolarů) svůj nejcennější skalp a dokáže, že je skutečně neomezeným králem nejprestižnější váhové divize?

Odborníci, bývalí boxeři i fanoušci jasno nemají, ve většině případů se přece jen staví stejně jako sázkové kanceláře na stranu obhájce titulů - Klička. Jedním dechem ale všichni dodávají, že pokud má někdo talent a schopnosti na to porazit ukrajinského obra, pak právě Povětkin. Jak to nakonec dopadne, to se dozvíme již za pár hodin...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy