Dvě miliardy za zápas? Mayweather trumfne i Woodse

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
20. 9. 2013 14:00
Floyd Mayweather v zápase se Saulem Alvarezem překonal hned několik boxerských rekordů. A to především těch finančních
Floyd Mayweather slaví. Za zápas s Alvarezem inkasoval odhadem dvě miliardy korun.
Floyd Mayweather slaví. Za zápas s Alvarezem inkasoval odhadem dvě miliardy korun. | Foto: Reuters

Las Vegas – Už několik dní po zápase Floyda Mayweathera jr. a Saula Alvareze přispěchala televize Showtime se zápasovými čísly končícími dolarovými znaky. Nejdůležitější informace? Více jak 2,2 milionů prodaných placených televizních přenosů (PPV) vydělalo přes 150 milionů dolarů (3 miliardy korun)!

Pořadatelé – televize Showtime, Golden Boy Promotions a Mayweather Promotions – přejmenovali celou show na „The One“ (Jedineční) a nyní se ukazuje, že oprávněně. Už ve čtvrtek odpoledne zveřejnila televize, že prodala nejméně 2,2 milionů PPV.

To sice není absolutní rekord, který drží s 2,45 miliony duel z roku 2007 mezi Floydem Mayweatherem a Oscarem de la Hoyou, ovšem díky vyšší ceně (65 dolarů za klasický přenos, 75 za HD kvalitu), vzrostl i výdělek a poprvé v historii boxu se přehoupne dle aktuálního kurzu přes 150 milionů dolarů.

Největší výdělek v historii

Jenže tohle ještě ani zdaleka není cílová částka. Za lístky totiž vyinkasovali promotéři taktéž rekordních téměř 21 milionů dolarů (420 milionů korun). Do celkové částky ještě nejsou započítány zisky z prodeje suvenýrů, reklamy a dalších televizních práv.

Vždyť jen v Mexiku, odkud Alvarez pochází, vidělo v televizi duel 22,1 milionů diváků (5,9 milionů domácností), což je 77 procent v té době všech zapnutých televizních přijímačů v největší středoamerické zemi. Že je to další rekordní číslo, asi netřeba dodávat.

A aby těch rekordů nebylo málo. Floyd Mayweather jr. měl za vítězný duel s Alvarezem garantováno od Showtimu 41,5 milionů dolarů (830 milionů korun) a díky obřím ziskům z televizních práv je již nyní jisté, že překoná zatím dosud nejvyšší výdělek boxera za jeden zápas Oscara de la Hoyi z již výše zmíněného vzájemného souboje.

Nejbohatší sportovec světa

Podle odborných odhadů není nereálné, že by se měl dostat na impozantní hranici 70 milionů dolarů, Richard Schäffer – ředitel Golden Boy Promotions – dokonce odhaduje, že by se šestatřicetiletý boxer díky tomu, že je zároveň i spoluorganizátorem galavečera, mohl pokořit i těžko uvěřitelnou hranici 100 milionů dolarů (2 miliardy korun).

Ať tak, či onak, obě částky znamenají, že se Mayweather jediným zápasem stane rázem nejbohatším sportovcem světa. Jelikož prestižní magazín Forbes sestavuje tento žebříček od června do června a bijec s příznačnou přezdívkou „Money“ plánuje na 3. května další vystoupení, je jisté, že při jeho dalším sestavování hranici vydělaných 100 milionů dolarů za jeden kalendářní rok jako teprve druhý sportovec světa (po Tigeru Woodsovi) hravě překoná.

Když tento prestižní magazín letos žebříček sestavoval, u sedmatřicetiletého golfisty napsal poznámku: „Nikdo nedokáže vydělat peníze tak, jako on!“ O čtvrt roku později redaktorům Forbesu o rok mladší „Jedinečný“ Floyd Maywether junior ukázal, jak moc se spletli...

BOXERSKÉ REKORDY:

Prodaných pey-per-view (PPV, placený televizní přenos):

1. Floyd Mayweather jr. - Oscar de la Hoya – 2,45 milionů v roce 2007

2. Floyd Mayweather jr. - Saul Alvarez – 2,2 milionů v roce 2013 (neoficiální údaj)

Nejvyšší výdělek v jednom zápase:

1.  Floyd Mayweather jr. - Saul Alvarez – okolo 190 milionů dolarů (přes 150 milionů za PPV, 21 milionů vstupenky, 20 milionů za suvenýry, sponzoři, reklama, televizní práva do zahraničí – odhad)

2.  Floyd Mayweather jr. - Oscar de la Hoya – 165 milionů dolarů (137 milionů za PPV, 18 milionů za vstupenky, 10 milionů za ostatní)

Výdělek jednoho boxera za zápas (garantovaný):

 1. Floyd Mayweather jr. - 41,5 milionů dolarů za zápas se Saulem Alvarezem

2. Floyd Mayweather jr. - 32 milionů dolarů za zápas s Robertem Guerrerem

Celkový výdělek jednoho boxera za zápas:

1. Floyd Mayweather jr. - 70 až 100 milionů dolarů za zápas se Saulem Alvarezem (odhad)

2. Oscar de la Hoya – 53 milionů dolarů za zápas s Floydem Mayweatherem jr.

3. Floyd Mayweather – 40 milionů dolarů za zápas s Robertem Guerrerem (odhad, zatím nebylo zveřejněno ani číslo z prodeje PPV)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Benátky zažívají nápor turistů. Příští rok už bude vstup do centra za peníze

Do Benátek se před pondělním církevním svátkem Ferragosto vydalo téměř sto tisíc turistů. S fenoménem masového turismu se tak město na laguně potýká stejně jako před koronavirovou pandemií, poznamenala agentura APA.

Před svátkem, který je zároveň vrcholem období dovolených, v sobotu v Benátkách úřady napočítaly na 93 000 turistů. Bylo mezi nimi 75 000 cizinců, vyplývá z dat benátské koordinační a monitorovací centrály, která má k dispozici veškeré městské kamery.

Letošní léto je přitom poslední, kdy se mohou jednodenní turisté do historického centra dostat bez vstupného, které bude zavedeno v příštím roce. Turisté, kteří žijí mimo region Benátsko a nehodlají ve městě přespat, si pak budou vstup do historického města rezervovat na internetu. Lidé, kteří se objednají dlouho dopředu, mají dostat slevu.

Podle toho, který den se do Benátek vydají, budou platit za vstup do města tři až deset eur (73 až 244 korun). Rezervační systém má být otestován už v příštích týdnech.

Benátská radnice zatím nechystá stanovit denní limit počtu turistů, ale chce příliv návštěvníků regulovat. V některé dny bývá ve městě na laguně přes 100 000 turistů.

Svátek Ferragosto, který je v Itálii dnem pracovního volna, zavedl v roce 18 před naším letopočtem císař Augustus, a připomínal ukončení sklizně první srpnový den. V křesťanské éře byly oslavy posunuty na polovinu měsíce a spojeny se svátkem Nanebevzetí Panny Marie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy