Plzeň vs. Praha: tentokrát v boxu, bez přileb, do krve!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 9. 2013 10:00
Startuje boxerská extraliga, která přináší mnoho novinek.
Krvavá zranění budou nyní k vidění ve větší míře i v amatérském ringu.
Krvavá zranění budou nyní k vidění ve větší míře i v amatérském ringu. | Foto: Jitka Stupková

Praha - Elitní box se po více než deseti letech vrací opět do české metropole! Bývalí boxeři pražských Uhelných skladů Míťa Soukup a Ladislav Kutil dali dohromady nejlepší místní boxery, aby s nimi bojovali poprvé v tomto tisíciletí o tuzemský extraligový titul.

Nejvyšší domácí amatérské soutěž ale přináší i další novum. Mezinárodní boxerská federace (AIBA) totiž na jaře schválila úpravy regulí, které mají změnit zavedené pořekadlo o tom, že amatérský a profesionální box jsou vlastně dva rozdílné sporty.

Nový klub, nová pravidla

V osmi zápasech v hotelu Olšanka se tak šestnáct borců domácího celku BC BigBoard Praha a plzeňské Chimery představí bez helem a bez možnosti remíz! Zápas tak skončí jedině na body dle lístků tří vybraných bodových sudí, kteří budou bodovat jednotlivá kola stejně jako u profiboxu, verdiktem TKO nebo drtivým KO.

BigBoard Praha, který navazuje na legendární klub Uhelných skladů (skončil v roce 1991, naposledy pak extraligu boxoval pražský tým v roce 2001 pod hlavičkou Beck Box Club Rostislava Osičky, pozn. autora), sestavil díky zkušeným trenérům velmi silný tým a rozhodně nemá jen klasické nováčkovské touhy - „otrkat se a neudělat ostudu“.

„Tento ročník bereme jako rozjezdový. Asi by nebylo složité nakoupit zahraniční posily a bojovat o příčky nejvyšší hned v prvním roce,“ říká Dušan Palcr, předseda boxerského klubu BigBoard Praha. A vzápětí dodává: „Takovou strategii jsme ale trenéry odmítli a rozhodli se, že si tým vybudujeme na zdravém základu a dáme v prvé řadě šanci odchovancům pražských oddílů.“

Zahraniční hvězda pražskému celku nevyšla

I když... Jednu zahraniční posilu přece jen jeho tým v hledáčku měl. Chystal totiž pro diváky překvapení a opravdovou boxerskou lahůdku. Jednal o angažmá slovenské hvězdy Rudolfa Dydiho, dvojnásobného medailisty z mistrovství Evropy. Ten se po tříleté odmlce měl vrátit do ringu právě v Praze.

„Chtěli jsme extraligové utkání okořenit návratem velké boxerské hvězdy, nicméně se nám nepodařilo sehnat povolení ze slovenského svazu SABA, proto Ruda start v úvodním kole nestihne. Snad se nám podaří zajistit jeho start v některém z kol následujících,“ vysvětluje zmařené plány Pavel Hynek, vedoucí pražského družstva.

A také slova o rozjezdovém ročníku mohou být brány spíše jen jako taktická varianta. Pohled na soupisu totiž mluví jinou řečí. Arménská krev se vaří v žilách Eriků Hulieva a Alojana a také Davida Hunayana, kteří dlouhodobě v Praze žijí a trénují. Talentem nabitou sestavu s dalšími mladíky Štěpánem Pitrem a Davidem Hoškem pak doplňují zkušení bardi Patrik Kliment, Michal Vodárek a Ladislav Průša.

Boxeři pražského celku mají formu...

To už budí respekt a hlavně je velkým lákadlem pro fanoušky kvalitního boxu. „Moc se těším na tuhle boxerskou událost s velkým U a rozhodně si ji nenechám ujít,“ řekl před sobotním večerem v žižkovském hotelu Olšanka několikanásobný český mistr a velký talent pražského boxu Pavel Dostál, který startoval jak za Uhelné sklady, tak i za BBC Praha.

O formě boxerů pražského týmu svědčí i fakt, že Erik Huliev a Patrik Kliment obstáli o tomto víkendu při plnění svých reprezentačních povinností, kdy oba shodně vybojovali zlaté medaile na prestižním mezinárodním turnaji Grad Prix Slovenska.

„Měl jsem fantastické soustředění v Tatrách s Míťou Soukupem z Pražského rohovníka, cítil jsem se skvěle a těším se na start za nový pražský oddíl BC BigBoard Praha,“ hodnotí své vystoupení v barvách české reprezentace Patrik Kliment, který minulou sezónu nastupoval v extralize za DTJ Prostějov a zároveň vypomáhal i v první lize za vítězný oddíl tvořený boxery Pražského rohovníka.

...Plzeňský tým má ale na soupisce několik hvězd

Jenže proti metropolitnímu výběru se postaví neméně zkušená sestava plzeňských hostí. Tu nepovede nikdo menší než nejúspěšnější český amatérský bijec posledních let a účastník olympijských her Zdeněk Chládek, doplní jej například i talentovaný obr z formace Boxents.cz Daniel Táborský, nebo již nyní legenda amatérského ringu Stanislav Stárek!

Fanoušci se tak mohou těšit hned na několik lahůdek! Tou první je samozřejmě start zkušeného, přesto stále mladého Chládka, který je tahákem již sám o sobě. V polotěžké váze (do 81 kg) uvidí diváci reprízu strhujícího prosincového finále mistrovství republiky této divize, kdy mladý David Hunanyan jen těsně nestačil na veterána českého ringu Stanislava Stárka.

O váhovou divizi výše si to pak o to korunu krále Prahy rozdají dvě mladé pražské těžké váhy. Ranař s drtivými háky David Hošek a o půl hlavy vyšší, šikovný Daniel Táborský, tedy třetí a druhý muž posledního domácího šampionátu. Druhý jmenovaný totiž sice boxuje za západočeský výběr, do hotelu Olšanka to ale bude mít ze svého pražského bytu stejně daleko jako jeho soupeř.

Boxovat se bude také na Moravě

A pokud vám to stále nestačí, pak je tu tradiční vrchol večera – souboj supertíhy nad 91 kg. Mezi šestnácti provazy proti sobě stanou dvě tuzemské legendy, několikanásobní domácí šampióni – Láďa Průša a proti němu stodvacetikilový plzeňský kolos Pavel Šour. Dva ranaři s více jak stovkou duelů na kontě, bez přileb a rukavicemi jako v profiringu? To prostě nemůže skončit na body!

Boxovat se nebude o víkendu jen v Praze, zbylé dva extraligové celky si to v neděli rozdají na Moravě v česko-slovenském derby. Prostějovský klub DTJ hostí slovenskou Dubnici, která je druhým nováčkem letošní domácí extraligové scény. Milovníci tvrdých pěstí a ještě tvrdších chlapů se tak mají rozhodně nač těšit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Další zprávy