Judista Krpálek získal na mistrovství světa v Riu bronz

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 8. 2013 22:45
Český judista Lukáš Krpálek získal na mistrovství světa v Riu de Janeiro stejně jako před dvěma lety v Paříži bronzovou medaili.
Letošní mistr Evropy potvrdil, že byl hlavní medailovou nadějí české výpravy a získal pro ni v městě pro olympijské hry v roce 2016 jediný cenný kov na šampionátu.
Letošní mistr Evropy potvrdil, že byl hlavní medailovou nadějí české výpravy a získal pro ni v městě pro olympijské hry v roce 2016 jediný cenný kov na šampionátu. | Foto: CPA Erben

Rio de Janeiro - Český judista Lukáš Krpálek získal na mistrovství světa v Riu de Janeiro stejně jako před dvěma lety v Paříži bronzovou medaili.

Dvaadvacetiletý jihlavský rodák vyhrál v dnešní soutěži ve váze do 100 kg čtyři z pěti soubojů, o 3. místo zdolal Japonce Takašiho Ona.

Letošní mistr Evropy Krpálek tak potvrdil, že byl hlavní medailovou nadějí české výpravy a získal pro ni v městě pro olympijské hry v roce 2016 jediný cenný kov na šampionátu.

V Krpálkově strhané tváři se krátce po úspěšném zápase o bronz zračily mírné rozpaky.

"Na jednu stranu jsem strašně šťastný, že jsem tu placku udělal, protože jsem po ní moc toužil. Ale někde vzadu mě trochu mrzí, že jsem nedošel úplně nejvýš. Hlavně proto, že v semifinále jsem doplatil na zbytečnou chybu," řekl ČTK Krpálek.

O finále jej připravil starý známý Grol

O šanci na zlato připravil Krpálka jeho velký rival Henk Grol, jenž ho porazil v semifinále na ipon 43 sekund před koncem. Grolovi se povedla odveta za finále mistrovství Evropy v Budapešti, kde právě Krpálkovi podlehl.

Dnes si tak ve vzájemných zápasech zlepšil bilanci na pět výher oproti jedné prohře. Dvaadvacetiletému Krpálkovi nestačilo, že měl navrch díky dvěma trestům za pasivitu pro nizozemského soka.

Grol v poslední minutě nastoupil do chvatu a povalil Krpálka na záda. Český závodník si ještě navíc poranil ruku a tatami opouštěl ve zjevných bolestech.

"Dlouho jsem zápas šel velmi dobře, měl jsem navíc. Ale podělal jsem si to sám. Škoda, k finále jsem mě strašně blízko. Snad příště," prohlásil sebekriticky Krpálek, který si během dnešního turnaje poranil záda a ještě ho omezoval nedávno pochroumaný loket.

V boji o bronz Krpálek dominoval

Duel o bronz však zvládl. Krpálek byl s Onem výrazně aktivnější, donutil soka ke dvěma trestům za pasivitu a v úplném závěru ještě bodoval získaným jukem.

"Na Japonce se mi celkem daří, i na Ona jsem si věřil. Obrovsky se mi ulevilo, že jsem to zvládl. Jsem za to ohromně rád," dodal Krpálek.

Ten tak dnes svoji bohatou sbírku medailí rozšířil o další cenný kousek. Krpálek ale nechtěl porovnávat jednotlivé cenné kovy.

"Já si opravdu všech medailí cením stejně, je za tím velká práce. Ale tuhle stavím hodně vysoko. Byla fakt vydřená," řekl Krpálek.

Do semifinále se Krpálek dostal po výhrách nad Maximem Rakovem z Kazachstánu, Portugalcem Jorgem Fonsecou a Ramziddinem Sajidovem z Uzbekistánu.

Horák vypadl už v prvním kole

Vykoupil je však poraněním zad a netajil se tím, že na tatami postrádá obvyklou lehkost.

Duely s Rakovem a Fonsecou rozhodl v boji na zemi na ipon před vypršením časového limitu, vyrovnaný duel se Sajidovem rozhodl v jeho prospěch větší počet trestů za pasivitu pro uzbeckého reprezentanta.

Další český zástupce ve váze do 100 kg Michal Horák vypadl v prvním kole s domácím favoritem Lucianem Correou.

Světový šampion z roku 2007 zvítězil na ipon. Horák, který byl dvakrát trestaný za pasivitu, v závěru zkusil překvapit, ale Correa dokázal kontrovat a Horáka zdařilým chvatem povalil na záda.

"Dělal mi problémy úchop, v tom byl on lepší a nemohl jsem se k němu moc dostat. Neviděl jsem možnost, jak nastoupit. Navíc ho hnali diváci, bylo to těžké. Ale na mistrovství světa se už ze soupeřů moc vybrat nedá," uvedl Horák.

Výsledky:

Muži:

Do 100 kg: 1. Mammadov (Ázer.), 2. Grol (Niz.) 3. Peters (Něm.) a Krpálek, ...Horák vyřazen v 1. kole.

 

Právě se děje

Další zprávy