"Frajer" Krpálek: na domácím ME do 23 let jasně dominoval

Sport ČTK Sport, ČTK
18. 11. 2012 16:39
Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy do 23 let.
Lukáš Krpálek má k úsměvům důvody.
Lukáš Krpálek má k úsměvům důvody. | Foto: CPA Erben

Praha - Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy do 23 let. V kategorii do 100 kilogramů byl na turnaji v pražské Sparta Areně suverénní a všech pět svých soubojů vyhrál před časovým limitem na ipon.

Bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa a účastník olympijských her v Londýně tak potvrdil pozici hlavního favorita.

Blízko k velkému úspěchu byl i Alexandr Jurečka, který v kategorii do 90 kg postoupil do semifinále. Tam však prohrál stejně jako následný duel o bronz a skončil pátý.

Krpálek dominoval od prvního zápasu

Krpálek nejprve porazil Maďara Gábora Vera, následně Belgičana Tomu Nikiforova a pak i Němce Karla Richarda Freye, který překvapivě vyřadil obhájce stříbra Chajbulu Magomedova z Ruska.

Až v semifinále s Lotyšem Artursem Nikiforenkem dovolil soupeři první bod (juko), ale po třech minutách zabodoval na ipon a postoupil do finále.

"Už jsem byl trochu unavený a moc se mi nechtělo. Proto jsem asi taky upadl na juko, čímž jsem soupeři pomohl. Ale jsem rád, že jsem to obrátil na své oblíbené škrcení," popsal Krpálek klíčový duel v cestě za titulem.

Krpálek bojoval mimo soupeřů i s virózou

V něm neměl problém ani se stříbrným medailistou z ME do 23 let z roku 2010 Tomaszem Domanským z Polska, souboj ukončil už zhruba v polovině časového limitu a získal nejcennější kov.

"Soupeř byl velmi dobře připravený. Má výbornou taktiku na úchyty, takže to bylo těžké. Nakonec se mi ho podařilo udržet na zemi," dodal Krpálek, který na šampionátu do 23 let startoval teprve podruhé a poprvé po pěti letech. V tomto roce tak v Praze vyhrál Evropský i Světový pohár a nyní i mistrovství Evropy.

"Jsem rád, že to všechno takto dopadlo a vyhrál jsem v Praze i potřetí v tomto roce," uvedl Krpálek, kterým uzavřel kompletní sérii medailí z juniorských šampionátů. "Teď už mi chybí jen medaile ze seniorského mistrovství Evropy a olympijských her. A k těm se doufám jednou dostanu," doplnil.

Kouč: Lukáš si zaslouží absolutorium

Pochvalu sklidil i od reprezentačního trenéra Petra Laciny, který před turnajem prohlásil, že pokud Krpálek po Evropském a Světovém poháru vyhraje doma i evropský šampionát, tak bude frajer.

"Lukáš zaslouží absolutorium. Co však považuji za vrchol, je, že vyhraje dva poslední zápasy na ipon, i když už se mu na semifinále a finále nechtělo, protože bojoval s virózou. To jen ukazuje na jeho skutečnou kvalitu," řekl Lacina.

Krpálek nyní ještě absolvuje poslední dva turnaje tohoto roku - německou bundesligu a v prosinci finále interligy. "Pak si konečně odpočinu. No a příští rok chci zaútočit na medaili na mistrovství Evropy a vylepšit bronz z mistrovství světa," dodal Krpálek.

 

Právě se děje

Další zprávy