Jizerskou 50 prý obleva neohrozí, ale můžete si na ni vsadit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 1. 2015 6:30
Po roční odmlce se v neděli vrátí závodníci na trať proslulého dálkového běhu na lyžích Jizerské padesátky.
Jizerská 50 prý nedostatkem sněhu trpět nebude
Jizerská 50 prý nedostatkem sněhu trpět nebude | Foto: Eduard Erben

Bedřichov (Liberecko) - Prokousávající se sluníčko, na teploměru 12 stupňů a tající sníh zvedá hladiny řek. Tak dosud vypadal druhý lednový víkend na mnoha místech České republiky. I přesto se v neděli v 8:45 rozběhne Jizerská 50, tedy proslulý padesátikilometrový závod v běhu na lyžích klasickým způsobem.

Loni v únoru se právě z důvodu nedostatku sněhu popáté v historii závod neuskutečnil. Letos ovšem prý podle organizátorů něco podobného nehrozí. "Trať je krásná, připravená a oteplení by tratě nemělo ohrozit," řekl velitel tratí Radim Nyč v České televizi.

Jizerská 50 je součástí série Ski Classics, takže na startovní listině je spousta velkých jmen českého i světového lyžování. Do stopy vyrazí celkem 4 800 běžců a mezi favority určitě budou patřit trojnásobný vítěz Stanislav Řezáč či Petr Novák.

"Jizerská padesátka je dost těžká, ale budu se snažit neudělat ostudu. Rád bych byl do šestého místa, ale konkurence je každým rokem větší," prohlásil Řezáč.

Bauer marodí a nepoběží

Chybět naopak bude předloni stříbrný Lukáš Bauer, kterého trápí nemoc a ještě dobírá antibiotika.

"Reprezentační doktor Martin Koldovský mi ještě dával šanci, že bych mohl závodit. Čekalo se do středy, malinká šance existovala, ale můj stav není stoprocentní. Mrzí mě, že nepojedu, chtěl jsem útočit na bednu a absolvovat závod i z tréninkového hlediska," uvedl Bauer s tím, že závod pro něho měl být přípravou na únorový světový šampionát ve Falunu.

Do Bedřichova přesto Bauer pojede, aby se postaral o svůj tým. "Budu tam lehce trénovat a přesouvám se do pozice šéfa. Vyzkouším si to poprvé z druhé strany a těším se na to, byť samozřejmě moje nohy a ruce by chtěly jet," řekl.

Mezi jeho svěřence v týmu Pioneer Investments bude například Adéla Boudíková. Ta se ale favoritkou necítí. "Do desítky by to bylo skvělé, ale bude to těžké," řekla.

Popere se Konečný? Vsaďte si

Na vítězství tu pomýšlí jiní. Například Švýcarka Seraina Bonerová nebo Švédka Britta Norgrenová. Mezi muži by zase mohli být vidět vítěz z roku 2013 Nor Anders Aukland, Nor Johan Kjölstad či Švéd Jörgen Brink.

Překonání 50 kilometrů do Bedřichova často pojme jako výzvu řada osobností a nejinak tomu je i letos. Běžky nazuje například boxer Lukáš Konečný, veslařka Mirka Knapková, lékař Roman Šmucler či bývalá rosnička Lucie Křížová.

Sázková kancelář Fortuna k této příležitosti vypsala řadu kuriózních kurzových nabídek. Vsadit si můžete například na to, že se Konečný popere s pořadateli, ale i na to, že obleva sice závod neohrozí, ale Lucie Křížová (Váchová) vyběhne kvůli tomu jen v plavkách a to v kurzu 15:1.

O cenu pro vítěze, která činí 5000 euro, poběží ženy v neděli od 8:45 a muži od 9 hodin. Poté se vydají postupně na trať i ostatní amatérští závodníci.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy