Jizerskou 50 prý obleva neohrozí, ale můžete si na ni vsadit

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 1. 2015 6:30
Po roční odmlce se v neděli vrátí závodníci na trať proslulého dálkového běhu na lyžích Jizerské padesátky.
Jizerská 50 prý nedostatkem sněhu trpět nebude
Jizerská 50 prý nedostatkem sněhu trpět nebude | Foto: Eduard Erben

Bedřichov (Liberecko) - Prokousávající se sluníčko, na teploměru 12 stupňů a tající sníh zvedá hladiny řek. Tak dosud vypadal druhý lednový víkend na mnoha místech České republiky. I přesto se v neděli v 8:45 rozběhne Jizerská 50, tedy proslulý padesátikilometrový závod v běhu na lyžích klasickým způsobem.

Loni v únoru se právě z důvodu nedostatku sněhu popáté v historii závod neuskutečnil. Letos ovšem prý podle organizátorů něco podobného nehrozí. "Trať je krásná, připravená a oteplení by tratě nemělo ohrozit," řekl velitel tratí Radim Nyč v České televizi.

Jizerská 50 je součástí série Ski Classics, takže na startovní listině je spousta velkých jmen českého i světového lyžování. Do stopy vyrazí celkem 4 800 běžců a mezi favority určitě budou patřit trojnásobný vítěz Stanislav Řezáč či Petr Novák.

"Jizerská padesátka je dost těžká, ale budu se snažit neudělat ostudu. Rád bych byl do šestého místa, ale konkurence je každým rokem větší," prohlásil Řezáč.

Bauer marodí a nepoběží

Chybět naopak bude předloni stříbrný Lukáš Bauer, kterého trápí nemoc a ještě dobírá antibiotika.

"Reprezentační doktor Martin Koldovský mi ještě dával šanci, že bych mohl závodit. Čekalo se do středy, malinká šance existovala, ale můj stav není stoprocentní. Mrzí mě, že nepojedu, chtěl jsem útočit na bednu a absolvovat závod i z tréninkového hlediska," uvedl Bauer s tím, že závod pro něho měl být přípravou na únorový světový šampionát ve Falunu.

Do Bedřichova přesto Bauer pojede, aby se postaral o svůj tým. "Budu tam lehce trénovat a přesouvám se do pozice šéfa. Vyzkouším si to poprvé z druhé strany a těším se na to, byť samozřejmě moje nohy a ruce by chtěly jet," řekl.

Mezi jeho svěřence v týmu Pioneer Investments bude například Adéla Boudíková. Ta se ale favoritkou necítí. "Do desítky by to bylo skvělé, ale bude to těžké," řekla.

Popere se Konečný? Vsaďte si

Na vítězství tu pomýšlí jiní. Například Švýcarka Seraina Bonerová nebo Švédka Britta Norgrenová. Mezi muži by zase mohli být vidět vítěz z roku 2013 Nor Anders Aukland, Nor Johan Kjölstad či Švéd Jörgen Brink.

Překonání 50 kilometrů do Bedřichova často pojme jako výzvu řada osobností a nejinak tomu je i letos. Běžky nazuje například boxer Lukáš Konečný, veslařka Mirka Knapková, lékař Roman Šmucler či bývalá rosnička Lucie Křížová.

Sázková kancelář Fortuna k této příležitosti vypsala řadu kuriózních kurzových nabídek. Vsadit si můžete například na to, že se Konečný popere s pořadateli, ale i na to, že obleva sice závod neohrozí, ale Lucie Křížová (Váchová) vyběhne kvůli tomu jen v plavkách a to v kurzu 15:1.

O cenu pro vítěze, která činí 5000 euro, poběží ženy v neděli od 8:45 a muži od 9 hodin. Poté se vydají postupně na trať i ostatní amatérští závodníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy