Jiří Ježek po dvou letech od zranění znovu triumfoval na Evropském poháru

Veronika Macková
2. 10. 2016 19:18
Na sedmém ročníku Evropského poháru se na Strahově představilo méně cyklistů, než v předešlých letech, přesto se zajímavá jména ve startovní listině našla. Jiří Ježek po dvou letech od úrazu znovu zvítězil v závodě Evropského poháru.
Jiří Ježek ovládl závod s hromadným startem i časovku na EP na Strahově.
Jiří Ježek ovládl závod s hromadným startem i časovku na EP na Strahově. | Foto: Soňa Ježková

Praha – Evropský pohár na Strahově každoročně navštíví nejlepší evropští handicapovaní cyklisté. Velmi náročná trať, Praha a kvalitní konkurence, to jsou největší lákadla strahovského klání. V letošním roce ale do hlavního města dorazilo méně sportovců než v předešlých letech.

"V letošním roce se konaly paralympijské hry a cyklistická sezona v podstatě skončila po Riu. Po Londýně jsme měli na Strahově hvězdné obsazení, ale nyní je to trochu slabší. Hodně závodníků se z Brazílie vracelo teprve před týdnem, někteří z nich u sebe nemají ani svá kola, protože ty jsou stále ještě v Riu. Věřím, že si všichni dobře zazávodili a byla to příležitost i pro méně známé cyklisty. Příští rok snad bude sestava znovu nejsilnější,“ hodnotila účast na Evropském poháru na Strahově Jaroslava Krakovičová, organizátorka závodů.

Přesto se několik úspěšných cyklistů ve startovní listině hromadného závodu našlo. Walter Ablinger z Rakouska si z paralympijských her v Riu přivezl stříbrnou medaili z časovky a na Strahově ovládl závod Evropského poháru s hromadným stratem v kategorii MH3.

"Na Strahov jsem se těšil. Trať je tu hodně technicky náročná, jiná než v Riu. Ty kopce jsou pro handbikery nepříjemné, ale je to výborný závod. Byl jsem sice trochu unavený po paralympijských hrách, ale v Čechách to mám rád. Jsem šťastný, že jsem zvítězil,“ popsal po závodě Walter Ablinger, vítěz závodu v kategorii MH3.  

Na druhém místě za Ablingerem skončil Tomáš Mošnička. Sportovec, který byl před úrazem šestkrát na stupních vítězů na mistrovství republiky v sidecarcrosu se po nehodě začal věnovat benchpressu. Na svém kontě má i titul mistra světa v této disciplíně z roku 2000, pak ale našel zalíbení právě v cyklistice.

"Nedá se říct, že bych s Walterem Ablingerem závodil, protože on je světová extratřída, takže odjel hned v úvodním kole a já jsem tam bojoval s někým z těch zdravějších cyklistů. Se druhým místem jsem tedy určitě spokojen,“ hodnotil závod Tomáš Mošnička. 

Handbiker Tomáš Mošnička
Handbiker Tomáš Mošnička | Foto: Archiv Tomáše Mošničky

Jiří Ježek znovu vítězem

Nejúspěšnější cyklista v historii paralympijských her znovu zažil jaké to je zvítězit v závodě Evropského poháru. Na Jiřího Ježka čekala porce 54,6 kilometrů a zvládl je nejrychleji ze všech. Od úrazu, který se mu stal v roce 2014 na mistrovství světa, tak mohl poprvé opět slavit vítězství v závodě UCI Paracycling.

"Strahov je výborný závod. Jelo se mi dobře, i když jsem jel skoro celou dobu sám. Už se těším na další sezonu, která bude rozlučková, takže se budu snažit závodit co nejvíce, abych si to užil,“ prozradil své plány Jiří Ježek.

Cyklistika se musí více profesionalizovat

V závodě s hromadným stratem se představili i další čeští reprezentanti, kteří se účastnili paralympijských her v Riu de Janeiru. Tereza Diepoldová, Ivo Koblasa a Kateřina Antošová ve svých kategoriích zvítězili a Tomáš Kajnar skončil v C5 na druhém místě za Tomášem Zájícem. Čeští cyklisté měli v Brazílii nejpočetnější výpravu v historii, ale medaili nezískali.

"Já to říkám už od Londýna. Většina našich paralympioniků, v porovnání s ostatní světovou špičkou, nepatří ke sportovním profesionálům, vrcholovému sportu se věnují společně se svým zaměstnáním a to se musí změnit včetně profesionalizace trenérů a odborníků na sport handicapovaných,” popsal situaci reprezentační trenér cyklistů Viktor Zapletal. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy