Dvojité salto na vozíku? Pro legendárního Fotheringhama žádný problém

Markéta Srbová
2. 10. 2016 23:56
Poprvé se v Praze uskuteční jednodenní přednáška s osobnostmi, které dosáhly svého snu navzdory všem životním překážkám. Hlavní hvězdou bude Aaron "Wheelz“ Fotheringham. Rodák z Las Vegas vystupoval například i ve světové adrenalinové show Travise Pastrany - Nitro Circus.
Aaron "Wheelz“ Fotheringham.
Aaron "Wheelz“ Fotheringham. | Foto: Aaron Remkus

Praha- Projekt „Sni dál!“ se poprvé dostává do České republiky a z Las Vegas přijede i Aaron "Wheelz“ Fotheringham. Narodil se s rozštěpem páteře a doktoři nevěřili, že by mohl normálně žit bez neustálé asistence ostatních. On ale všechny jejich obavy vyvrátil.

Před pár lety prohlásil, že udělá na vozíku dvojité salto. Hodně lidí se mu vysmálo a řeklo velmi ironicky "sni dál“, ale Aaron Fotheringham to dokázal a všechny ostatní inspiroval. I salta se dají dělat na invalidním vozíku.

Fotheringham ukázal svou odvahu i v Riu

Nyní cestuje s legendou akčních sportů Travisem Pastranou a jeho týmem, který dohromady tvoří světově známou show Nitro Circus, v níž předvádí neuvěřitelné adrenalinové kousky nejlepší jezdci freestyle motocrossu, jezdci BMX a občas také profesionálové na skateboardech.

Aaron Fotheringham je držitelem tří Guinessových rekordů a několika světových rekordů. Jako první na invalidním vozíku totiž zvládl dvojité salto vzad. Na začátku září zahajoval i paralympijské hry v brazilském Riu de Janeiru.

Chcete si splnit sen? Musíte věřit

Akci pořádá nezisková organizace DGAFASAP z.s., která byla založena v únoru tohoto roku pod vedením Pavla Mareše. Zkratka znamená Dream, Grow, Aspire, Feel – As Soon As Possible, tedy Snít, růst, toužit, cítit – co nejdříve to bude možné. Základní myšlenkou tohoto projektu je porozumění. Aby lidé bez handicapu rozuměli handicapovaným a naopak.

Aaron „Wheelz“ Fotheringham se narodil s rozštěpem páteře. Rodák z Las Vegas je držitelem tří Guinessových rekordů a zahajoval například i letní paralympijské hry v Riu.
Aaron „Wheelz“ Fotheringham se narodil s rozštěpem páteře. Rodák z Las Vegas je držitelem tří Guinessových rekordů a zahajoval například i letní paralympijské hry v Riu. | Foto: Oisphotos

Přednáška se uskuteční 3. října na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy od 14 hodin. Všichni hosté se budou snažit ukázat, že na cestě za snem je spousta překážek, které ovšem stojí za to překonat, jen si člověk musí věřit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy