reklama
 
 

Ježkův nástupce? Vnuk válečného pilota RAF si brousí zuby na medaili z časovky

8. 9. 2016 10:04
České paralympijské výpravě se tradičně daří především v cyklistice, ve které se o cenné kovy už mnoho let starají hlavně Jiří Ježek s Jiřím Bouškou. Letos by ale mohla "cinknout“ medaile i jinde. Seznamte se s Ivo Koblasou.

Praha – Z minulých paralympijských her v Londýně přivezli Češi jedenáct cenných kovů, z toho pět vybojovali cyklisti. Jiří Ježek získal jednu zlatou a jednu stříbrnou, Tereza Diepoldová stříbro a Jiří Bouška s Davidem Vondráčkem každý po jednom bronzu.

Londýnskou atmosféru už tehdy nasával devatenáctiletý cyklista Ivo Koblasa. Ten si brousí zuby na medaili letos, na právě začínají paralympiádě v Rio de Janeiru.

Šance na medaili? Hlavně v časovce

V silniční časovce a ve stíhačce na dráze se před čtyřmi lety rodák z Brna umístil v první desítce. Těsně mu unikla medaile v týmovém sprintu, ve kterém Češi obsadili čtvrté místo.

Jeho čas na vrcholných akcích měl ale teprve přijít. Přelomem byl rok 2014, ve kterém se Koblasa stal vicemistrem světa na silnici a na šampionátu v dráhové cyklistice získal bronz. To mu vyneslo mimo jiné ocenění pro nejlepšího českého handicapovaného cyklistu.

V roce 2015 si z dráhy i silnice odvezl ze světových šampionátů dva bronzy a stejný kov vybojoval i letos ve scratchi na MS v Itálii. Do Ria tak odletěl úplně jiný Ivo Koblasa, než před čtyřmi lety do Londýna. Ověnčený úspěchy z velkých akcí a nabitý potřebnými zkušenostmi.

"Londýn byl pro mě velkou neznámou. Teď už vím, jak taková účast probíhá. Na závody se těším hodně, na dráze především na závod na 3000 m a potom na silniční závod a silniční časovku. Největší šanci na medaili mám asi v časovce, ale uvidíme. Tam bych chtěl získat bronz nebo stříbro, záleží také na konkurenci,“ říká.

V Londýně mu radil dědeček

Do Londýna sice před čtyřmi lety vyrážel Koblasa na svoji paralympijskou premiéru, ale se spoustou pozoruhodných rad od svého dědečka, který byl za války nejmladším československým pilotem RAF a v roce 2010 se dočkal Řádu bílého lva.

Do Brazílie ale při svých misích nezavítal, a tak je Rio pro třiadvacetiletého cyklistu velkou neznámou.

"Na první pohled je to město obrovských kontrastů, vedle chudinských čtvrtí moderní domy, je zde vidět snaha o modernizaci města a vypořádání se s kriminalitou, na každém rohu jsou policisté či armáda. Brazilci museli udělat strašně moc pro zdárný chod olympiády či paralympiády, je vidět, že se věci učí za chodu, ale mají obrovskou snahu maximálně vše zvládnout. Lidé jsou to velmi přátelští, i když je zde jazyková bariéra.“

Koblasova paralympijská mise začne už tento pátek, kdy ho večer čeká na dráze finále závodu na 1 km. Stíhačka a týmový sprint zaplní oba víkendové dny. Před startem silničního programu bude mít český cyklista tři dny volna, které by chtěl využít kromě tréninku i k podpoře jiných reprezentačních kolegů. Stejný přístup by chtěl i po českých fanoušcích.

"Držte celé české výpravě pěsti, ať nám to dobře dopadne! Budeme se snažit uspět," vzkazuje.

Program Ivo Koblasy na paralympiádě

Disciplína Závod Den Čas
Dráhová cyklistika 1000 m 9.9. 23:25
Dráhová cyklistika Stíhací závod C2 10.9. 21:30
Dráhová cyklistika Týmový spint C1-C5 11.9. 15:47
Silniční cyklistika Časovka C2 14.9 13:00
Silniční cyklistika Silniční závod 16.9. 14:30

autor: David Randuška | 8. 9. 2016 10:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama