Ježkův nástupce? Vnuk válečného pilota RAF si brousí zuby na medaili z časovky

David Randuška
8. 9. 2016 10:04
České paralympijské výpravě se tradičně daří především v cyklistice, ve které se o cenné kovy už mnoho let starají hlavně Jiří Ježek s Jiřím Bouškou. Letos by ale mohla "cinknout“ medaile i jinde. Seznamte se s Ivo Koblasou.
Na Iva Koblasu čeká druhý start na paralympijských hrách. O cenné kovy bude bojovat v cyklistických soutěžích.
Na Iva Koblasu čeká druhý start na paralympijských hrách. O cenné kovy bude bojovat v cyklistických soutěžích. | Foto: Archiv: Ivo Koblasa

Praha – Z minulých paralympijských her v Londýně přivezli Češi jedenáct cenných kovů, z toho pět vybojovali cyklisti. Jiří Ježek získal jednu zlatou a jednu stříbrnou, Tereza Diepoldová stříbro a Jiří Bouška s Davidem Vondráčkem každý po jednom bronzu.

Londýnskou atmosféru už tehdy nasával devatenáctiletý cyklista Ivo Koblasa. Ten si brousí zuby na medaili letos, na právě začínají paralympiádě v Rio de Janeiru.

Šance na medaili? Hlavně v časovce

V silniční časovce a ve stíhačce na dráze se před čtyřmi lety rodák z Brna umístil v první desítce. Těsně mu unikla medaile v týmovém sprintu, ve kterém Češi obsadili čtvrté místo.

Jeho čas na vrcholných akcích měl ale teprve přijít. Přelomem byl rok 2014, ve kterém se Koblasa stal vicemistrem světa na silnici a na šampionátu v dráhové cyklistice získal bronz. To mu vyneslo mimo jiné ocenění pro nejlepšího českého handicapovaného cyklistu.

V roce 2015 si z dráhy i silnice odvezl ze světových šampionátů dva bronzy a stejný kov vybojoval i letos ve scratchi na MS v Itálii. Do Ria tak odletěl úplně jiný Ivo Koblasa, než před čtyřmi lety do Londýna. Ověnčený úspěchy z velkých akcí a nabitý potřebnými zkušenostmi.

"Londýn byl pro mě velkou neznámou. Teď už vím, jak taková účast probíhá. Na závody se těším hodně, na dráze především na závod na 3000 m a potom na silniční závod a silniční časovku. Největší šanci na medaili mám asi v časovce, ale uvidíme. Tam bych chtěl získat bronz nebo stříbro, záleží také na konkurenci,“ říká.

V Londýně mu radil dědeček

Do Londýna sice před čtyřmi lety vyrážel Koblasa na svoji paralympijskou premiéru, ale se spoustou pozoruhodných rad od svého dědečka, který byl za války nejmladším československým pilotem RAF a v roce 2010 se dočkal Řádu bílého lva.

Válečný veterán Emil Boček, dědeček Iva Koblasy
Válečný veterán Emil Boček, dědeček Iva Koblasy | Foto: ČTK

Do Brazílie ale při svých misích nezavítal, a tak je Rio pro třiadvacetiletého cyklistu velkou neznámou.

"Na první pohled je to město obrovských kontrastů, vedle chudinských čtvrtí moderní domy, je zde vidět snaha o modernizaci města a vypořádání se s kriminalitou, na každém rohu jsou policisté či armáda. Brazilci museli udělat strašně moc pro zdárný chod olympiády či paralympiády, je vidět, že se věci učí za chodu, ale mají obrovskou snahu maximálně vše zvládnout. Lidé jsou to velmi přátelští, i když je zde jazyková bariéra.“

Koblasova paralympijská mise začne už tento pátek, kdy ho večer čeká na dráze finále závodu na 1 km. Stíhačka a týmový sprint zaplní oba víkendové dny. Před startem silničního programu bude mít český cyklista tři dny volna, které by chtěl využít kromě tréninku i k podpoře jiných reprezentačních kolegů. Stejný přístup by chtěl i po českých fanoušcích.

"Držte celé české výpravě pěsti, ať nám to dobře dopadne! Budeme se snažit uspět," vzkazuje.

Program Ivo Koblasy na paralympiádě

Disciplína Závod Den Čas
Dráhová cyklistika 1000 m 9.9. 23:25
Dráhová cyklistika Stíhací závod C2 10.9. 21:30
Dráhová cyklistika Týmový spint C1-C5 11.9. 15:47
Silniční cyklistika Časovka C2 14.9 13:00
Silniční cyklistika Silniční závod 16.9. 14:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy