Je tady Moravcovo? Ano! vítal medailistu biatlonový Letohrad

FOTO Biatlonový Letohrad vítal "svého" Ondřeje Moravce
Letohrad je zkrátka město biatlonu.
Do biatlonu zblázněnější město možná v Česku nenajdete. Fandilo se v baru V Kopečku...
Fandilo se na tomto gymnáziu...
Fandilo celé město. To teď přišlo přivítat svého hrdinu.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 2. 2014 8:00
Městečko zasvěcené biatlonu vítalo svého hrdinu ze Soči.

Letohrad - Městečko Letohrad, ležící v podhůří Orlických hor, má 6500 tisíce obyvatel i s přilehlými vesnicemi. Zdejší biatlonový klub čítá 150 členů.

Trojnásobný olympijský medailista ze Soči Ondřej Moravec přijel ukázat své medaile do asi "nejbiatlonovějšího" českého města, kde má své kořeny.

Narodil se v nedalekém Ústí nad Orlicí, ale v Letohradě vyrůstal, chodil do školy a do biatlonového klubu.

Poslední dobou tu pravidelně zaplňuje zdejší Václavské náměstí. Loni hned dvakrát, to když se ženil a když sem přijel s dalšími biatlonisty ukázat bronz z MS v Novém Městě na Moravě.

"Tolik lidí tu není ani na pouti"

Tentokrát bylo náměstí nejnašlapanější. "Tolik lidí jsem tu neviděl ani o pouti," prohlásil pří příchodu na pódium Moravec.

Zaplněný "Václavák" čítající kolem 2500 tisíce lidí, propukl v ohlušující jásot třikrát: poprvé, když vyndal z batohu všechny tři medaile, podruhé, když prohlásil, že zdejší biatlonový areál "Šedivský lom" je druhý nejlepší v republice, a po třetí, když pod bílozlatou olympijskou bundou odhalil tričko "I love Letohrad".

Biatlonová síla tohoto města je neskutečná. Členové klubu se poznají podle modrozelených závodních čepiček s nápisem "Biatlon Letohrad".

Na náměstí se to jimi jen hemžilo, z děcek je mělo snad každé druhé. Po třech olympijských medailích slavného odchovance patrně členů ještě významně přibude.

"Jsem rád, že ty úspěchy udělali někomu radost a že třeba přivedou další děcka ke sportu, například biatlonu," řekl na náměstí Moravec. "Možná se to vrátí do dob, kdy jsem tady začínal a klub pořádal nábor a vybíral si ty opravdu talentované."

Synku, tady máš i tu zlatou

Stylově ho přišli pozdravit také fanoušci z baru V Kopečku - na běžkách a s puškou na zádech. Prohlásili, že už trénují na Koreu a rádi by přibrali slavného reprezentanta do party. Ten přijal a oblékl tričko s číslem jedna.

Na pódium přišli také jeho nejbližší - tatínek, maminka a manželka Veronika. Táta si syna dobíral kvůli zlaté, jež mu na krku chybí. "Tak jsem mu jí byl vyhrát až v tom olympijském parku na Letném. Byl jsem pro ní až v Praze, jestli jste tam někdy byli," bavil náměstí.

Starosta města Petr Fiala pak prohlásil, že hokejový trenér Hadamczik zjistil, že vybral špatný tým, chyběl mu prý střelec - Ondřej Moravec. "Snad se z toho Vladimír Růžička do Koreji poučí," dodal a předal slavnému rodákovi certifikát na parcelu k plánovanému rodinnému domku.

"Chudák Ondra se tady tolik nadřel"

Jako jedna z prvních ze zdejšího biatlonového klubu dorazila na náměstí více jak osmdesátiletá Božena Kubíčková, všemi zde přezdívaná "biatlonová máma".

V 50. letech totiž byla spoluzakladatelkou klubu, jenž se nejprve věnoval běhu a skoku na lyžích a pro zpestření dělal i "Sokolovák", tedy Sokolovský závod branné zdatnosti, dnešní biatlon, vypráví paní Kubíčková.

Střílet chodili do opuštěného šedivského kamenolomu, dnes je na tomto místě moderní biatlonový areál.

Když se paní Kubíčkové člověk zeptá na Ondřeje Moravce, rozzáří se. "Ten se na to chudák taky nadřel, všechny ty roky, co tomu obětoval. Ale on už byl od malička moc šikovnej. Udělal mi obrovskou radost, jsem šťastná, že jsem se toho dožila."

Biatlonová máma: Tady je talentů

Trenérka tělem i duší se v ní ale nezapře:"Až s ním budu mluvit, tak mu akorát řeknu: Všechna sláva polní tráva, musíme makat dál!" dodává vzápětí.

Na dotaz, zda může po Romanu Dostálovi, Michalu Šlesingrovi či Ondřeji Moravcovi nabídnout Letohrad i nějaké nové talenty, jen pobaveně mávne rukou: "Tady je talentů..."

Za měsíc tu kvůli Ondřeji Moravcovi bude plný "Václavák" znovu. 11. dubna by sem měl přivést i ostatní členy smíšené biatlonové štafety.  Součástí akce bude velká biatlonová výstava.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vicepremiér Jurečka: Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo brzy zopakovat

Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo v brzké době zopakovat. Mohlo by se také případně rozšířit i na další pohledávky. Na uspořádání další oddlužovací akce je ve vládní koalici shoda. Uvedl to vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Pro opakování jsou i poslanci, kteří milostivé léto prosadili. Akce začala loni 28. října a skončí v pátek. Pokud do té doby lidé s exekucí na dluh u veřejných institucí splatí původní dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi, odpustí se jim penále, úroky a další platby. 

Další zprávy