Jak hrát tenis v padesáti stupních?

SportPlus
18. 1. 2007 0:00
Melbourne - Zkušenosti z prvních dvou dní tenisového Australian Open možná přinutí vedení WTA přimluvit se u pořadatelů za přehodnocení jejich "politiky extrémního horka".
Teploměr na Australian Open ukazuje více než 43°Celsia.
Teploměr na Australian Open ukazuje více než 43°Celsia. | Foto: Reuters

Nasazená jednička Maria Šarapovová se na konci svého tříhodinového úterního zápasu, hraného pod žhnoucím sluncem, pohybovala na hranici deliria. Teplota na kurtu šplhala blízko padesáti stupňům Celsia.

Australian Open LIVE
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Australian Open LIVE

Tenisové Australian Open sledujte ON-LINE ZDE

Vše o Australian Open

"Zdraví hráček je naší naprostou prioritou a já jsem byl velmi znepokojen včerejšími podmínkami a potenciálním rizikem, jež to pro hráčky znamenalo," řekl ve středu šéf ženské tenisové asociace WTA Larry Scott.

"To, co se stalo v úterý, nás přimělo, abychom se znovu podívali na pravidla, která upravují soutěž v podmínkách extrémního horka. Ještě jsem nezažil, aby se zápas v takových podmínkách hrál takhle dlouho. Budeme se na to muset lépe podívat," pokračoval Scott.

Pořadatelé prvního grandslamového turnaje roku uplatňují ojedinělé pravidlo o horku, když rtuť teploměru stoupne nad 35 stupňů Celsia a zároveň přesáhne 28 stupňů zvláštní teplovlhkoměr (v originále Wet Bulb Globe Temperature), jenž sleduje poměr teploty a vlhkosti vzduchu.

Podle tohoto pravidla jsou veškeré zápasy, které ještě nezačaly, odloženy na příznivější dobu. Ty zápasy, které jsou rozehrané, se však musejí dohrát, což byl případ Šarapovové.

Bylo to nelidské, stěžovala si Šarapovová

"Hrát tři hodiny v takovém vedru je nelidské," řekla Šarapovová. "Myslím, že takhle naše tělo fungovat nemá. Když je tak horko, mysl pořádně nepracuje."

Hra byla omezena pouze na dva hlavní dvorce, Vodafone Arenu a Rod Laver Arenu, kde je zatažitelná střecha. Právě na druhém z nich hrála Šarapovová s Pinovou, ale protože zatáhnout střechu lze pouze v přestávce mezi zápasy, musely se hráčky smažit na otevřeném slunci.

Ruská tenistka Maria Šarapovová posílá vítězný polibek divákům po nečekaně dramatickém zápase prvního kola Australian Open s Camille Pinovou z Francie.
Ruská tenistka Maria Šarapovová posílá vítězný polibek divákům po nečekaně dramatickém zápase prvního kola Australian Open s Camille Pinovou z Francie. | Foto: Reuters

Kvůli potížím spojeným s horkem odstoupili Belgičan Christophe Rochus (vzdal Francouzi Sebastienu Grosjeanovi) a Srb Janko Tipsarevič, jenž nedohrál pátý set duelu s devátým nasazeným, Argentincem Davidem Nalbandianem.

Oba hráči si postěžovali, že zatímco jejich šťastnější kolegové na rozpálený kurt nemuseli, oni měli tu smůlu, že již hráli, když teploty začaly stoupat.

Scott řekl, že WTA nemůže nařídit pořadatelům turnaje, aby pravidlo změnili. Dodal, že současná pravidla byla vytvořena po konzultaci s hráči.

"Je to míněno jako přežití nejsilnějšího, a fyzická výdrž je součástí té koncepce. Když je špatné počasí, musíte vydržet hrát na slunci, ve větru, ve vlhku... Ale to, co jsme zažili včera, překonalo vše, co jsme zaítm v tomto směru zažili. Je možné, že to změní i názor hráček a hráčů," přemítal šéf WTA.

 

Právě se děje

Další zprávy