Pardubice – Od spanilé jízdy klisny Orphee des Blins v loňské Velké pardubické uplynul už rok, a přesto nepřestává dostihové experty a diváky fascinovat.
Hnědka stáje Pegas s žokejem Janem Faltejskem ovládla nejslavnější český dostih stylem, jakým se 6900 metrů se třemi desítkami překážek prostě nevyhrává. Vedla od startu až do cíle a v závěru s obdivuhodnou lehkostí utekla soupeřům o 16 délek. Ukončila tak šest let trvající vítěznou sérii koní ze stáje Josefa Váni.
Před touto nedělí se najdou mnozí, kteří si tyhle obrázky v duchu připomenou. Zatímco loni odskakovala Orphee des Blins do dostihu s kursem 55:1, nyní je hlavní favoritkou s kvótou 2,5:1.
Změní polský lišák taktiku?
Dnes jedenáctiletá klisna, kterou v moderní centrále Zhoř u Jihlavy připravuje pro miliardáře Jiřího Trávníčka polský trenér Greg Wroblewski, za poslední rok nic ze svého umění neztratila, ba naopak.
Zkušený světoběžník Wroblewski ji maximálně šetřil, vybíral jí co nejkomfortnější program a jednou ji dokonce kvůli obavám z tvrdé dráhy škrtl. Orphee des Blins tak absolvovala dva starty a pokaždé dokázala se svým stálým jezdcem Faltejskem zvítězit.
Nejprve vyhrála lehce o 7 délek Červnovou cross country Válečníka, koncem srpna pak v přímém soubojů dvou posledních vítězů Velké pardubické ovládla Cross Country Peruána (Tiumen ztratil jezdce).
Česká dostihová scéna nyní vzrušeně diskutuje, jakou taktiku tým kolem Wroblewského a Faltejska vymyslí. Klisně vyhovuje cválat vpředu, ale tentokrát si ji soupeři už budou hlídat a moc klidu jí zřejmě nedopřejí.
"Bude to hodně těžký úkol, ale ona je dobrá. Ještě lepší, než jsem si myslel loni,“ říká Faltejsek, který letos působí trvale ve Francii a už se tam dokázal prosadit do elitní desítky jezdců.
Váňa: Hlavně klid, možná to je naposled
Hlavními soupeři Orphee des Blins jsou dva koně původem z Polska. Už dvanáctiletý Tiumen se stále může stát druhým koněm po Železníkovi, který vyhraje Velkou pardubickou počtvrté a Josef Váňa může dobýt titul nejstaršího vítězného jezdce v historii dostihu.
Populární dvojice léčila po srpnovém pádu šrámy, nyní by ale mělo být všechno v pořádku a Tiumen se v posledních měsících jevil v lepší formě než loni. Váňa připouští, že by to mohla být jeho poslední Velká pardubická v roli jezdce, poslední slovo ale dá až průběh a výsledek letošního ročníku.
Kůň v majetku člena dozorčí rady Dostihového spolku Iva Köhlera je především velký vytrvalec, rychlosti má ve svém věku už méně. Váňa po srpnovém pádu na Velkém anglickém skoku přiznal, že k nezdaru přispěl mimo jiné ofenzivnější styl jízdy, kterým chtěl zaskočit Orphee des Blins.
Dá se očekávat, že v neděli nic podobného zkoušet nebude. Tiumen opět dostane svůj klasický poklidný průběh dostihu a Váňa bude po očku sledovat Faltejska s Orphee des Blins, aby na ně neztratil v závěrečné fázi tolik délek jako loni. Proti ostřílené dvojici však trochu hraje počasí, v neděli se očekává pevnější dráha, což Tiumen nemá v oblibě.
Trezor: Záhada posledního kilometru
Druhým koněm, jehož realizační tým chce složit reparát za poslední Velkou pardubickou, je devítiletý Tiumenův synovec Trezor. Ten loni vyhrál ve velkém stylu dva kvalifikační dostihy a výborně si porozuměl s britským žokejem Liamem Treadwellem, v samotné Velké se ale snažil konkurovat Orphee des Blins, dlouho ji stíhal z druhého místa a nakonec mu došly síly.
Osmé místo bylo pro stáj Epicos a trenérku Hanu Kabelkovou takovým zklamáním, že ukončili spolupráci s vítězem Velké národní Treadwellem.
Pro letošní ročník sestavili novou dvojici. Trezora pojede dvaatřicetiletý Josef Bartoš, mnohými považovaný za nejlepšího překážkového jezdce své generace v Česku. Kůň a jezdec se seznámili při snadném vítězství v letní kvalifikaci.
Bartoš, jenž předtím léta jezdil bělku Sixteen, tak sedí na dalším skvělém koni. Na Trezorovi nicméně stále visí nálepka krále kvalifikačních dostihů, které jsou o kilometr kratší než Velká pardubická.
V neděli by měl definitivně ukázat, zda je zakopán pes právě v tom kilometru navíc. Třídy má na rozdávání, ale otázka jeho vytrvalosti zatím zůstává nezodpovězena.
Druhý sled: mladí a cizinci
Na zaváhání favoritů čeká několik mladších koní, jejichž případný úspěch by dokonal výměnu generací ve Velké pardubické. Josef Váňa mladší pojede osmiletého hnědáka Budapeste (10:1). Jeho doménou byly až do letošního roku italské steeplechase, v aktuální sezóně se ale dobře sžil s pardubickým kursem cross country.
Stejně starý Klaus (10:1) s žokejem Jaroslavem Myškou byl tajným tipem předchozích dvou ročníků. Předloni spadl na Velkém vodním příkopu, loni doběhl do cíle devátý. Zkušený Čestmír Olehla naposled vyhrál Velkou pardubickou před devíti lety s Registanou, Klause letos chystal opatrně a bez nečekaných nehod.
Kdo hledá zajímavý tip na outsidera, ať zkusí podpořit sázkou nenápadnou bělku Sešlost (50:1) nebo progresivního Al Jaze (20:1).
Nemalá pozornost bude upřena na zahraniční koně. Ze skupiny tří Irů a jednoho Brita jsou nejvíce respektovaní sedmiletý Shalimar Fromentro (12:1) a o dva roky starší Zest For Life (20:1), kterého pojede prominentní britský amatér Sam Waley-Cohen.
Francouz Tropic De Brion (25:1) papírově patří do druhého sledu, doma nicméně ukázal velmi slušné skokanské schopnosti a v posledních měsících se připravuje pod dohledem největšího českého znalce francouzských dostihů Pavla Vítka, objevitele Orphee des Blins.
Přetlak cizinců v sedlech = riziko?
Po škrtu domácího Brokera se postaví na start 20 koní a to je samozřejmě počet, při němž se dají očekávat různé kolize.
Obavy domácích stájí navíc vyvolává zvýšený počet zahraničních jezdců, kteří mají s pardubickou dráhou malé nebo žádné zkušenosti. Kromě žokejů cizinců Alaina De Chitraye, Sama Waleyho-Cohena, Martina Jamese Ferrise, Richarda McLernona a Marca Antoina Dragona byl českou stáji angažován také zmiňovaný Treadwell.
Největší rozruch ale vyvolala přítomnost devatenáctiletého amatérského jezdce Freddieho Mitchella, kterého pozvala stáj Hradiště na outsiderku Cantridaru. Mitchell ve své dosavadní kariéře tolik cross country neodjezdil a nesplňuje kvalifikační podmínky.
Jockey Club vyšel stáji vstříc a udělil Mitchellovi výjimku s poukazem na nedostatek volných jezdců, za což si vysloužil kritiku od Josefa Váni a dalších osobností. Britského teenagera tak čeká skutečný křest ohněm.