Evropské hry Rusové nedostali. Olympijské hodnoty jsou v ohrožení, tvrdí Bach

Michal Šenk Michal Šenk
20. 11. 2015 13:50
Pilotní projekt „evropské olympiády“, Evropských her, které hostilo letos v létě Baku, byl podle všech obrovským úspěchem. Další edice narýsovaná na rok 2019 má ale problém. Nikdo ji nechce a ten, kdo by chtěl hry uspořádat, nemůže. Zatím.
Evropské hry v Baku se podle olympijského hnutí povedly. Kdo je ale bude pořádat za čtyři roky?
Evropské hry v Baku se podle olympijského hnutí povedly. Kdo je ale bude pořádat za čtyři roky? | Foto: Reuters

Praha - Pilotní projekt "evropské olympiády“, Evropských her, které hostilo letos v létě Baku, byl podle všech obrovským úspěchem. Další edice narýsovaná na rok 2019 má ale problém. Nikdo ji nechce a ten, kdo by chtěl hry uspořádat, nemůže. Zatím.

Takové je jedno z rozhodnutí Valného shromáždění Evropského olympijského výboru, které hostí v těchto dnech Praha. Nizozemci své původně ohlášené pořadatelství stáhli, nabídlo se Rusko, ale aktuální dopingová kauza kolem tamějších atletů zase nedovolí pořadatelství Rusům přidělit.

Bach: Naše hodnoty jsou ohroženy

Sport a olympismus zažívají na první pohled relativně dobré časy. Evropský olympijský výbor chystá svůj vlastní televizní kanál, objevují se nové sportovní produkty jako třeba Světové plážové hry. Jenže mnohem důležitější zásady sportu, bez nichž nemůžou podobné projekty důvěryhodně fungovat, jsou ohroženy.

Alespoň na to poměrně silně upozornil šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. "Naše hodnoty jsou ohroženy,“ řekl před sálem se třemi stovkami delegátů evropských národních olympijských výborů. Napjatě poslouchal nový šéf Mezinárodní atletické federace (IAAF) Sebastian Coe či šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov. Klíčovou hodnotou v ohrožení je čistota sportu prostá manipulací, korupce a dopingu.

Rusko představilo tříměsíční plán na vyčištění své atletiky od systematického dopingu, který vedl až k dočasnému vyloučení z IAAF. Ruští atleti kvůli tomu nebudou startovat na halovém mistrovství světa v Portlandu a ohrožena je i jejich účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. K řešení situace vznikla při Mezinárodní atletické federaci zvláštní komise.

WADA musí být aktivní

Bach údajně dostal osobní ujištění od Ruského olympijského výboru, že trenéři, atleti a funkcionáři zapletení do rozsáhlého dopingového skandálu budou potrestáni. Zároveň vyzval, aby se rozběhly diskuse nad případnou transformací Světové antidopingové agentury WADA i Sportovního arbitrážního soudu v Lausanne.

"Antidopingový program by se měl více oddělit od sportovních organizací a národních federací. Je třeba mít nezávislé agentury, které se boji s dopingem budou dost věnovat. WADA musí být aktivní, a když se objeví jakékoliv pochybnosti, hned je řešit. Napravovat problémy hned od počátku, aby nám to nepřerostlo přes hlavu jako v Rusku. Jsou to moje náměty k zamyšlení," řekl Bach.

Zároveň vyzval vlády jednotlivých zemí, aby na boj s dopingem a především do rozpočtu WADA, který už dnes téměř ze dvou třetin tvoří příspěvky zemí, přispívaly více peněz. "My, Mezinárodní olympijský výbor, teď děláme první krok, zadotujeme WADA pro Rio 2016,“ řekl Bach.

Rusy čekají domácí úkoly

Podle prezidenta Evropského olympijského výboru Patricka Hickeyho je Rusko stále preferovanou zemí pro pořádání Evropských her 2019. "Čeká ho ale hodně domácích úkolů,“ poznamenal Hickey.

Od Bacha zazněl v jeho projevu ještě jeden apel. Mířil směrem k mezinárodnímu terorismu. "Útoky jako ty z Paříže nejsou jen útokem na zemi, město, politiku ale lidskost a naše olympijské hodnoty. Musíme zejména teď ukázat to, jaká je olympiáda symbolem humanitních hodnot. Mírumilovné soupeření, které nabízí sport, potřebujeme teď víc než kdy jindy.“

 

Právě se děje

před 45 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy