30. 5. 2010 20:40
Heninová-Šarapovová 6:2,3:6,6:3,Petrovová-Williamsová 6:4,6:3
Justine Heninová
Justine Heninová | Foto: Reuters

Paříž- Belgická tenistka Justine Heninová porazila ve 3. kole Roland Garros v souboji bývalých světových jedniček Rusku Marii Šarapovovou 6:2, 3:6, 6:3.

Čtyřnásobná vítězka French Open prodloužila svou neporazitelnost na pařížské antuce na 24 zápasů za sebou. V osmifinále nezaváhal ani obhájce titulu Roger Federer a je mezi nejlepšími osmi.

Berdych zdrtil Isnera, ve čtvrtém kole jej čeká Murray
Serena Williamsová jde na French Open dál. Roddick končí

S Roland Garros se naopak rozloučila druhá hráčka světa Američanka Venus Williamsová, která nestačila na Naďu Petrovovou po setech 4:6 a 3:6. Ruská tenistka si už v minulosti dvakrát zahrála v Paříži semifinále, naposledy ale prošla do čtvrtfinále před pěti lety. Její další soupeřkou je pátá nasazená krajanka Jelena Dementěvová.

Zápas mezi Heninovou a Šarapovovou byl rozehrán už v sobotu, kvůli tmě byl však za stavu 1:1 na sety přerušen. Lépe dnes do utkání vstoupila Šarapovová, když se ujala vedení 2:0 a měla v třetím gamu celkem čtyři brejkboly. Heninová ale dokázala nepříznivý vývoj ustát a dovést zápas do vítězného konce.

Söderling opět narazí na Federera

Sedmadvacetiletá Belgičanka, která ve 2. kole vyřadila Kláru Zakopalovou, se v osmifinále utká s Australankou Samanthou Stosurovou. Heninová se v lednu vrátila k tenisu po patnáctiměsíční pauze a na Roland Garros může navázat na tituly z let 2003 a 2005 až 2007.

Světový hráč číslo jedna Federer, jenž loni v Paříži zkompletoval kariérní Grand Slam, dnes ve 4. kole porazil ve švýcarském souboji Stanislase Wawrinku 6:3, 7:6 a 6:2. S mladším krajanem, s nímž vybojoval olympijské zlato ve čtyřhře, měl Federer vážnější problémy jen ve druhém setu, v němž už prohrával 2:4. Dokázal si však vzít brejk zpět a sadu získal díky vítězství 7:5 ve zkrácené hře.

O postup do 24. grandslamového semifinále za sebou bude osmadvacetiletý Federer bojovat v repríze loňského finále se Švédem Robinem Söderlingem, který v osmifinále za 100 minut porazil 6:4, 6:4 a 6:2 Marina Čiliče z Chorvatska.

Ve čtvrtém kole opustil dvouhru na Roland Garros poslední Francouz Jo-Wilfried Tsonga, jenž vzdal utkání s Michailem Južným z Ruska kvůli zranění nohy. Osmý nasazený si zavolal za stavu 2:5 v prvním setu lékaře na ošetření, a když prohrál i následující game, zápas skrečoval. Južnyj se utká s vítězem zápasu mezi posledním Čechem Tomášem Berdychem a Britem Andym Murraym.

V soutěži juniorek vypadla už v prvním kole druhá nasazená Karolína Plíšková, když prohrála 3:6 a 1:6 s Francouzkou Morgane Ponsovou. Osmnáctiletá Češka tak nenaváže na lednový triumf z Australian Open.

S turnajem se také rozloučila její sestra Kristýna, která podlehla 6:7 a 2:6 Dance Koviničové z Černé Hory.