Bez vrcholu, ale živí a zdraví. Petreček s Holečkem zvládli nebezpečný sestup do BC

Petr Paseka Jiří Kropáček Štěpán Plaček Petr Paseka, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 4. 9. 2018 10:02
Nejvyšší stěnou na Zemi k vrcholu Nanga Parbat.

Nejvyšší stěnou na Zemi k vrcholu hory×

Horolezci Tomáš Petreček s Markem Holečkem se pokoušeli o unikátní prvovýstup nejvyšší stěnou světa na vrchol Nanga Parbat. První jmenovaný poskytuje speciálně pro server Aktuálně.cz unikátní zpravodajství přímo z expedice.

+ zvětšit× zmenšit

Dobrodružství, které započalo koncem července, je po více než měsíci u konce. Vysněný plán - vytvořit novou cestu v Rupálské stěně, která je svým převýšením vůbec nejvyšší na světě a stanout na vrcholu Nanga parbat, nakonec nevyšel.

Naděje na dosažení unikátního horolezeckého výkonu bohužel sfoukl silný uragán, který horolezeckou dvojici potkal zhruba 300 výškových metrů od vrcholu hory. Silný vítr se měl prohánět okolo štítu i další dny, a proto museli Tomáš s Markem, kteří tou dobou byli ve stěně již 8 dní, volit ústup.

Ani ten však nebyl jednoduchý. Padající laviny, kamení i hluboké ledovcové trhliny znamenaly neustálé nebezpečí a vyžadovaly 100% soustředění a preciznost. Po téměř dvou dnech vyčerpávajícího sestupu ale Petreček s Holečkem dorazili v pořádku do základního tábora. “Děkuji Vám moc za podporu, která byla cítit všude kolem a zpříjemňovala nám už tak pěkné lezení. Vrchol nevyšel, ale třeba někdy příště,” vzkázal Tomáš Petreček čtenářům Aktuálně.cz.

8126 m

7200 m

6050 m

4800 m

základní tábor

Popis výškových pásem: Petr Liška, gigaplaces.com

Zázemí základního tábora, život Pákistánců v jeho okolí, všudypřítomný pohled na "Horu zabiják", který nepřestává budit respekt i exkluzivní snímky přímo z výstupu. Prohlédněte si galerii snímků, které přímo z expedice Nanga Parbat zaslali horolezec Tomáš Petreček a fotograf Tomáš Galásek.

načítám grafiku

Nanga Parbat - devátá nejvyšší hora světa×

Druhá nejvyšší hora Pákistánu a devátá nejvyšší hora na světě měří 8126 m. Název v překladu znamená Nahá hora. Z Nanga Parbatu sbíhají tři hřebeny oddělující tři stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Rupálská stěna je s převýšením 4600 m tou vůbec nejvyšší na světě.

+ zvětšit× zmenšit

Druhá nejvyšší hora Pákistánu a devátá nejvyšší hora na světě měří 8126 m. Název v překladu znamená Nahá hora. Z Nanga Parbatu sbíhají tři hřebeny oddělující tři stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Rupálská stěna je s převýšením 4600 m tou vůbec nejvyšší na světě.

Nanga Parbat je první osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit. Už v roce 1895 se o to pokusil Albert Frederic Mummery. První úspěšný pokus se podařilo zrealizovat až téměř o 60 let později (v roce 1953) německo-rakouské expedici v čele s rakouským horolezcem Hermannem Buhlem. Mezi prvním pokusem a prvovýstupem si hora vyžádala 31 obětí. I proto se jí začalo přezdívat “The Killer Mountain” (Hora zabiják).

Celkový počet obětí hory je dle serveru Wikipedia už 83. Podle serveru Summit Post je Nanga Parbat druhým nejobtížnějším vrcholem (po K2). Před rokem 1990 bylo procento horolezců, kteří se z vrcholu nevrátili, na hrozivé úrovní 77 %

Kangchenjunga

 

Makalu

 

Dhaulagiri I

 

Nanga Parbat

 

Mount Everest

 

Nepál, Čína

Nepál, Indie

Nepál

Pákistán

Nepál, Čína

8586 m

8485 m

8167 m

8126 m

8848 m

K2

Lhotse

Cho Oyu

Manaslu

Annapurna I

Pákistán, Čína

Nepál, Čína

Nepál, Čína

Nepál

Nepál

8611 m

8516 m

8188 m

8163 m

8091 m

Sněžka

 

Česko, Polsko

1603 m

Nanga Parbat

 

Mount Everest

 

Pákistán

Nepál, Čína

8126 m

8848 m

K2

Pákistán, Čína

8611 m

Sněžka

 

1603 m

Mount EverestNepál, Čína8848 m
K2Pákistán, Čína8611 m
KangchenjungaNepál, Indie8586 m
LhotseNepál, Čína8516 m
MakaluNepál, Čína8485 m
Cho OyuNepál, Čína8188 m
Dhaulagiri INepál8167 m
ManasluNepál8163 m
Nanga ParbatPákistán8126 m
Annapurna INepál8091 m

Zdroj: Wikipedia, List of highest mountains on Earth

Historie výstupů na Nanga Parbat×

K vrcholu Nanga Parbatu vede 12 cest (včetně 2 cest, které Reinhold Messner použil jen k sestupu z hory v letech 1970 s bratrem Güntherem a 1978 sólo). Z toho dvě trasy končí na severním vrcholu (7816 m).

+ zvětšit× zmenšit

První člověk stanul na Nanga Parbatu 3. července 1953. Byl jím Hermann Buhl (na snímku), který svým přes 40 hodin trvajícím sólovýstupem předvedl velice ceněný výkon po sportovní stránce, byť byl některými hodnocen jako zbytečně riskantní. Však si taky vybral svou daň, rakouský horolezec totiž při sestupu musel strávit noc jen nedaleko pod vrcholem (stal se tak vůbec prvním člověkem, který strávil noc ve výšce nad 8000 m), za což zaplatil omrzlinami a amputací dvou prstů.

Třetí výstup na horu a zároveň první výstup Rupálskou stěnou provedli bratři Günter a Reinhold Messnerovi. Povedlo se jim to v roce 1970. Ti ale nebyli schopni vrátit se výstupovou cestou, a tak se pokusili sestoupit Diamirskou stěnou. Mladší z dvojice ale po pádu laviny zemřel. Slavný Reinhold Messner pak s dalšími členy výpravy, kteří ho nařkli, že svého bratra nechal zemřít kvůli vlastním ambicím, vedl mnohaleté soudní spory, aby tato nařčení popřel. Přeživší Reinhold se stal prvním, kdo horu “přetraverzoval”. Později byl prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů.

V roce 1984 na vrcholu poprvé stanula žena. Jednalo se o Francouzku Lilliane Barrardovou, která horu pokořila společně s manželem.

Mnoho horolezců se snažilo vrchol Nanga Parbat dobýt v zimě, hora se ale úspěšně bránila. Sílily hlasy, že v zimě je hora nepokořitelná. Nakonec se to však v únoru 2016 podařilo trojici Ali Sadpara, Alex Txikon a Simone Moro.

Druhý “úspěšný” zimní výstup sahá do historie nedávné. V lednu letošního roku se to podařilo Polákovi Tomaszii Mackiewiczovi s Francouzkou Elisabeth Revolovou. První jmenovaný se z expedice nevrátil a je poslední obětí “The Killer Mountain”.

Češi na vrcholu×

Prvními Čechy na vrcholu byli v roce 1992 Josef Nežerka a Josef Rakoncaj.

+ zvětšit× zmenšit

Následoval je v roce 2005 Radek Jaroš, který je jediným Čechem, který pokořil všech 14 osmitisícovek.

Třetí českou výpravu, která dosáhla vrcholu, tvořili v roce 2012 právě Marek Holeček a Zdeněk Hrubý, který rok poté zahynul na expedici při slanění.

20. 7. 2018 rozšířila skupinu Čechů, kteří stáli na vrcholu Nanga Parbatu, šestice, ve které figuruje i bývalý primátor Prahy - Pavel Bém, Radoslav Groh, Pavel Kořínek a poté Tomáš Kučera, Pavel Burda a Lukáš Dubský.

Prvovýstup v alpském stylu×

Tomáš Petreček s Markem Holečkem se pokusí o unikátní výkon. Vrcholu Nanga Parbatu chtějí dosáhnout cestou, kterou před nimi nikdo nikdy nezdolal. Prvnímu úspěšnému a dokumentovanému zdolání cesty se v horolezecké hantýrce říká prvovýstup. Ten bývá zároveň horolezci považován za nejhodnotnější způsob, jak lze vrcholu dosáhnout. Tomáš s Markem navíc polezou takzvaným alpským stylem, při kterém musí dobýt vrchol bez jakékoliv předchozí pomoci. Nesmí tedy vrchol zdolávat postupně (s návraty do základního tábora), nesmí použít již dříve založená fixní lana, umělý kyslík ani pomoc od jiných osob.


Členové výpravy×

Tomáš Petreček

Profesionální hasič a extrémní sportovec. Je členem reprezentačního týmu v Adventure race (vícedenní nonstop závody, ve kterých se pojí různé outdoorové disciplíny). V roce 2012 se vydal na svou první himálajskou expedici.

• Expedice Wild Challenge Gasherbrum 2015 – pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou, dosažena výška 7300 m
• Kvůli nepřízni počasí uvězněni 6 dní ve výšce 7400 m n. m.
• Expedice Double Gasherbrum 2013 – dosaženy vrcholy Gasherbrum I, Gasherbrum II
• Expedice Dhaulagiri 2012 – vrchol nedosažen

Marek Holeček

Horolezec a cestovatel. Výčet jeho expedic by byl na samostatný materiál. Jeho lezecká filozofie je ale jasná - zabývá se objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa. Říká o sobě, že už od mala se snaží vylézt na vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky, hodnotnější pro něj je samotná cesta na vrchol a její jedinečnost.

Fotografie: Tomáš Galásek | Tomáš Petreček | Marek Holeček | ČTK | Shutterstock | Wikipedia | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy