Bez vrcholu, ale živí a zdraví. Petreček s Holečkem zvládli nebezpečný sestup do BC

Petr Paseka Jiří Kropáček Štěpán Plaček Petr Paseka, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček
Aktualizováno 4. 9. 2018 10:02
Nejvyšší stěnou na Zemi k vrcholu Nanga Parbat.

Nejvyšší stěnou na Zemi k vrcholu hory×

Horolezci Tomáš Petreček s Markem Holečkem se pokoušeli o unikátní prvovýstup nejvyšší stěnou světa na vrchol Nanga Parbat. První jmenovaný poskytuje speciálně pro server Aktuálně.cz unikátní zpravodajství přímo z expedice.

+ zvětšit× zmenšit

Dobrodružství, které započalo koncem července, je po více než měsíci u konce. Vysněný plán - vytvořit novou cestu v Rupálské stěně, která je svým převýšením vůbec nejvyšší na světě a stanout na vrcholu Nanga parbat, nakonec nevyšel.

Naděje na dosažení unikátního horolezeckého výkonu bohužel sfoukl silný uragán, který horolezeckou dvojici potkal zhruba 300 výškových metrů od vrcholu hory. Silný vítr se měl prohánět okolo štítu i další dny, a proto museli Tomáš s Markem, kteří tou dobou byli ve stěně již 8 dní, volit ústup.

Ani ten však nebyl jednoduchý. Padající laviny, kamení i hluboké ledovcové trhliny znamenaly neustálé nebezpečí a vyžadovaly 100% soustředění a preciznost. Po téměř dvou dnech vyčerpávajícího sestupu ale Petreček s Holečkem dorazili v pořádku do základního tábora. “Děkuji Vám moc za podporu, která byla cítit všude kolem a zpříjemňovala nám už tak pěkné lezení. Vrchol nevyšel, ale třeba někdy příště,” vzkázal Tomáš Petreček čtenářům Aktuálně.cz.

8.9. Vrcholový pokus mýma, teď už rozmrzlýma, očima. celý příspěvek

4.9.ČAS NA OSLAVNÉ PÍSNĚ (...a odpočinek) "Jsme v BC! Po dlouhém putování zase "doma". Ten sestup byl ohromně náročn. Kvůli lavinám, trhlinám a padajícímu kamení jsme museli být neustále v pozoru. Děkuji Vám moc za podporu, která lítala všude kolem a zpříjemňovala nám už tak pěkné lezení. Vrchol nevyšel, ale třeba někdy příště. Mějte fajn den a my jdeme odpočívat. Salam alejkum!"

3.9.SESTUPOVÝ OČISTEC. Jsme na sestupu, dnes se nám to hodně protáhlo. Jsme hooodně unaveni. Platí stará známá pravda, že dolů to je daleko těžší než nahoru! Posíláme všem pozdrav bez lavin, trhlin a padajícího kamení! :) Myslete na nás. Díky. Dobrou.

3.9.URAGÁN NÁM TO VYSVĚTLIL JASNĚ - JDĚTE DOLŮ. Pro letošní rok musíme sestoupit, 100km uragán na vršku po další čtyři dny nám nedává jinou možnost. Teď ještě bezpečně sestoupit! Máme to dolů na 2-3 dny. Moc se netěším, sestup je vždy o něco horší, ale motivace je veliká. Dole bude krásné teplo a hlavně kuchař! :)

2.9.VELÍME ÚSTUP. ZATÍM. Dnes jsme museli kvůli silnému větru opustit naše lezecké pozice a docela milou plošinu. Po pár slaněních a hlavně slézání jsme o 400 výškových metrů níž. Trochu jiný směr než jsme doufali… :/ Teď už máme postavený bezpečný bivak a dokonce nám je i teplo! Jsme v pořádku, jen už do sebe nejsme schopni dostat moc jídla (dnes dva+ čaje a půlka tyčinky) Zítra dáme vědět, co bude dál.

2.9.VÍTR NÁS NECHCE PUSTIT. Naše momentální souřadnice jsou 35.2331600N, 74.5863800E (MAPA). Zatím (12:00) fouká tolik, že jsme nazačali lézt.

1.9.“PODLAHA” POD STANEM MIZÍ. Už nám ujela půlka "podlahy". To bude noc... Zítra to bude zase těžké, tak uvidíme. To bude zase mrznutí na štandu!

1.9."ZÓNĚ SMRTI" NA DOHLED. Uff, konečně jsem se trochu zahřál a můžu napsat. Dnes jsme lezli hodně dlouho a velmi těžké úseky. Spíme na náváté sněhové plošince velikosti 2,5×1,2 metru! V sedácích a zajištění ke skále. Pod námi je díra asi 400 metrů. Výšku odhadujeme na 7 800 m. n. m. Je tady kosa! Dobrou.

31.8.VYPADÁ TO PŘÍSNĚ. Dnes lezení nad 7000 m. n. m. No…, nepotkali jsme ani živáčka. :) Počasí se ale umoudřilo. Vítr fičel jen občas i sluníčko párkrát zasvítilo. Lezení je tu fakt náročné, stejně jako dýchání. Pokud bude zítra pěkně, pokračujeme dál skalnatým žlabem. Vypadá docela přísně. Teď jsme ve výšce okolo 7400 m. n. m. a máme postavený stan. Dobrou noc.

30.8.JEŠTĚ “KILÁK”. Ahoj, zdravíme z výšky cca 7 100 m. n. m. Dnes za sebou máme 7 hod lezení převážně v mlze, sluníčko vykouklo jen občas. Těžší úseky už se vydýchávají hodně obtížně. Výška už je znát. Náš ultramalý stan je opět “zaparkován” pod serakem. Přiznám se, že se mi moc dobře nespí. :) Vaříme čínskou polévku se sýrem a salámem a jako desert fíky. Tak dobrou chuť, dobrou noc a držte nám palce.

29.8.NAHORU A DOLŮ. Dnes to šlapalo dobře až do 6400 m. Pak ale přišlo sněžení a mlha. Proto jsme museli postavit stan v seraku. V 13 hodin jsme opět vyrazili, dali jsme 200 výškových metrů, pak ale znovu přišla mlha a nebylo vidět na krok. Hodinu jsme hledali a pak raději sestoupili do 6400 m. Zítra bude snad lépe.

28.8.TĚŽKÁ ŠICHTA. Ahoj, zdravíme Vás ze 6000 m. n. m. Máme za sebou 10 hodin lezení. Náročného a nekonečného. Teď lehce sněží. Jsme ok, jen unavení.

27.8.VZHŮRU NAVZDORY PODMÍNKÁM. Počasí stále není ideální, ale už nemůže dál čekat. Vyrážíme nahoru a uvidíme, jestli se povětrnostní podmínky umoudří a kam až nás hora pustí. Základní tábor jsme opustili odpoledne a dorazili zhruba do výšky 4700 m.

24.8.Kultura je zde zásadně odlišná od té naší evropské. Já mám však Pákistán docela rád, i když s některými místními názory nelze souhlasit. Je v ní plno míst s hezkou přírodou, dobrými lidmi a hlavně s vysokými horami. No a při tom nekonečném čekání na lepší počasí jsme se vypravili dokoupit trochu zásob do města Astor, našli jsme si samozřejmě i nové kamarády… :)

21.8.HORA SE BRÁNÍ. Nanga Parbat se před námi schovala do mraků a nahoře rozpoutala uragán. Prostě nás zatím nahoru nechce pustit. Nezbývá než čekat a doufat, že se slituje. A abychom se tady neučekali, rozhodli jsme se na opustit na jednu noc pozice a vzdálit se do vesnice. Od 24. máme nenápadný příslib lepšího počasí, tak snad se vyplní! ;)

16.8.Dnes v sedm jsme vyrazili s Márou omrknout Rupálskou stěnu do výšky 4700 m a taky se rozdýchat, od 4100 m už to bylo docela technicky náročné. Po sedmi hodinách jsme zpět, víme co od výstupu v dolních pasážích zhruba čekat. A teď už jen odpočinek, pákistánský čaj a pohoda v bejzu

16.8.Pakistan Zindabad! Nečekaný zážitek v základním táboře. Dorazili motorkáři a místní domorodci a oslavili Den nezávislosti. To byl cirkus, Pákistánci to opravdu umí rozjet! celý příspěvek

15.8.BOUŘÍ SE, BOUŘÍ. Skrz základní tábor se prohnala bouře. A to ten druh bouře, při které ani nemusíte vylézt ze stanu - střevní. :) Nejdřív stihla mě, potom i našeho fotografa. Teď už se vracíme do normálu a čekáme na ideální počasí, abychom s Márou mohli vyrazit na ještě jeden aklimatizační výstup. Tentokrát už přímo do Rupálské stěny.

13.8.DALŠÍ AKLIMATIZAČNÍ VÝSTUP. Pokud nám to počasí dovolí, dnes chceme vyrazit na další výstup a dostat se výš než minule. Tentokrát už se chceme pohybovat přímo v Rupálské stěna, v blízkosti Messnerovi cesty. Dál bych zatím nepředbíhal. Uvidíme, jak se nám bude dařit.

11.8.Z BASE CAMPU. Místní lidi vůbec neřeší, jaký je den ani kolik je hodin. Žijí v malých v malých příbytcích poskládaných z kamenů do výšky max. 1,5 m, se střechou z klád utěsněnou bahnem. Díra uprostřed nahrazuje komín. Muži nedělají nic jiného než sekání dřeva. Ženy dřou na polích. Zatímco muži posekají strom a pak se vrhnou na hraní her a popíjení čaje, ženy se nezastaví celý den.

8.8.Sestup trval nekonečných 13 hodin, vzali jsme to zdánlivě kratší variantou, nakonec asi bezpečnější. Čekalo nás hodně, ale opravdu hodně lezení směrem dolů, ty nejtěžší úseky jsme se “jistili”. Jeden leze dolů a jednou za 20 metrů zavrtá šroub a pokračuje dál. Lezeme souběžně, není čas. Slézáme obrovskou stěnou, která je rozpraskaná, předělená mnoha hřebeny a seraky. Je to jeden velký labyrint. Lezeš jen tak “na pocit”. Co nejde slézt, slaňujeme. Vybereme vhodné místo, vysekáme do ledu “hrušku”, útvar, přes který se obhodí lano a slaňujeme. První slaňuje, druhý kontroluje, zda lano sedí v obhozu jak má no a je to! :) Už jsme ani nedoufali, že to stihneme a dojdeme alespoň na spodní ledovec, nakonec to ale pustilo a my to dali přes trhliny a pak travnatým údolím až do BC. Máme radost, totálně omlácená záda z těžkých batohů a rozsekané nohy z výškových bot. Jsme plni zážitků a nekonečných horských pohledů. Někdo to asi nechápe. Je to nepřenosný pocit, proč to vlastně děláme.

7.8. ZPĚT V BASE CAMPU A AKLIMATIZACE SPLNĚNA :-) !!! A v nejvyšší čas, počasí na další dny se pokazilo a tak jsme dnešní "etapu" protáhli na 14 hodin a potmě došli až zpátky do základního tábora. Jsme unavení, jdeme si pořádně odpočinout, dobrou noc!

6.8.Včera večer se prohnala bouřka a foukalo přes celou noc až do 7 ráno. Vyráželi jsme v 9, už i s lanem a jištěnímm. Stan vydržel! Už ho máme zase postaven - odhad výšky je 6600 m. Naše momentální souřadnice: 35.25693'N 74.64458'E. (MAPA) Zítra asi nahoru. Postup je pomalý.

5.8.Dnes jsme byli už od 5 na nohou. Vystoupali jsme do 6080 m.n.m. a stavíme stan. Ani postup po hřebeni nebyl o moc snazší. Strmé stěny, přelézání docela velkých trhlin, místy hluboký sníh, seraky o velikosti opavského divadla, prostě Himaláje. Nádherné rozhledy, v dáli vidíme G1, Broad Peak, K2. K večeři čínská polévka a bramborová kaše se slaninou od šéfkuchaře Toma. Zítra ještě kousek výš a pak už zpět do BC.

4.8.Dnes jsme v šest ráno vyrazili zase o kus výš. Technickým žlabem plným ledu, sněhu a kamení jsme se pomocí cepínů vysoukali až na hlavní hřeben. Stan jsme postavili přímo na hřebeni v 5150 m.n.m. Batohy byly těžké jako bychom nesli kamení, jsme pěkně unavení, tak jdeme nabrat síly na zítřejší den... ale jinak je tu fajn :)

3.8.Tak pro dnesek koncime. Stavime stan ve vysce 4500 m a zitra pokracujeme v aklimatizacnim vystupu.

3.8.Počasí se umoudřilo, takže máme v plánu zahájit aklimatizaci. Jen tady k tomu nejsou úplně ideální podmínky. Není tady klasická snadná výstupová cesta, proto musíme improvizovat a půjdeme na kopec vedle BC a z něho hřebenem do stěny východního vrcholu Nanga Parbat.. Plán je dorazit do 7000 m a vrátit se zpět do BC. Mělo by nám to zabrat asi 3-4 dny.

2.8.Dnes kvůli počasí zůstáváme v base campu, chystáme věci na aklimatizační výstup. Další dny už hlásí docela pěkně. Cítíme se dobře, dnes proběhlo koupání!

29.7.Konečně jsme v "bejzu" (v základním táboře) zabydlení. Máme postavené stany, kuchyň, jídelnu a nejdůležitější z nejdůležitějších - “záchody”. Všude kolem běhají divocí koně a všudypřítomní svišti hájí svá teritoria.

29.7.BASE CAMP DOSAŽEN!!! A je to tu fajn... stanování na louce k prazdninám prostě patří. Společnost nám dělají divocí koně a svišti, snad nám nebudou uhlídat ze zásob...

29. 7.Přilétáme z Prahy do Islamábádu. Z Islamábadu vyrážíme malým autobusem s veškerým našim vybavením, cestou necestou přes sedlo Barbusar Pass, ležící ve výšce 4200 m. n. m. Zde dostáváme policejní ochranu, muže se samopalem a pokračujeme dolů do Chilasu. celý příspěvek

28. 7. NANGA PARBAT NA DOHLED! Po dvou dnech v autě a asi 500 km na Karakoram Hwy konečně můžeme protáhnout nohy. Dnes jsme vyrazili z vesničky Tarshing a před sebou máme pouhé dva dny stoupání do base campu .

26. 7. Dnešní průjezd přes horský průsmyk Barbusar Pass 4200m ️. Hlásím výbornou náladu v týmu! celý příspěvek

Čtvrtý úsekVětšina lidí zde přežije pouze s dýchacím přístrojem. Spát v takové výšce je extrémně nebezpečné, i proto bývá toto pásmo označováno jako zóna smrti (8 000 m n. m. a výš).

Třetí úsekTady už jde do tuhého. Postup do třetího bivaku leží v pásmu, které se označuje jako velmi nebezpečné (6 000–8 000 m n. m). V této nadmořské výšce již dlouhodobý pobyt není možný z důvodu postupné degradace organismu. Zdolání takové výšky je možné pouze při dodržení propracovaného aklimatizačního plánu.

Druhý úsekNa cestě z prvního do druhého bivaku se budou Tomáš s Markem pohybovat v tzv. nebezpečném pásmu (4 000–6 000 m n. m.), ve kterém neaklimatizovaným jedincům hrozí i výrazné projevy horské nemoci. Stále se ale jedná o výšku, na kterou se dá plně aklimatizovat a pobývat v ní i dlouhodobě. Nejvýše položené obývané vesnice na světě mají okolo 5 500 m n. m. Obyvatelé takových vesnic však disponují daleko větším počtem červených krvinek než lidé žijící v „normálních“ výškách.

První úsekVede převážně pásmem, které je popisováno jako málo nebezpečné (3 300–4 000 m n. m.). Riziko výškové nemoci v tomto pásmu není nijak fatální, ale pokud byste v něm chtěli přespat, už byste měli přemýšlet o aklimatizaci. Pokud do tohoto pásma vyrazíte v rámci jednodenního výstupu a následně k spánku sestoupíte do nižšího pásma, riziko je téměř nulové.

Základní táborZákladní tábor pod Nanga Parbat leží ve výšce cca 3500 m. n. m., narozdíl od většiny ostatních nestojí na ledovci, v místě bez života. Na jednu stranu je to výhoda, na druhou to však dokazuje, že lezení bude dlouhé a náročné. O tom svědčí i výška Rupálské stěny, která je s převýšením 4600 m nejvyšší stěnou světa.

zrušit filtr

8126 m

7200 m

6050 m

4800 m

základní tábor

Popis výškových pásem: Petr Liška, gigaplaces.com

Zázemí základního tábora, život Pákistánců v jeho okolí, všudypřítomný pohled na "Horu zabiják", který nepřestává budit respekt i exkluzivní snímky přímo z výstupu. Prohlédněte si galerii snímků, které přímo z expedice Nanga Parbat zaslali horolezec Tomáš Petreček a fotograf Tomáš Galásek.

Expedice Nanga Parbat: Klasika. Čekáme v BC až se vítr nahoře umoudří Foto: Tomáš Petreček

další stránka

Nanga Parbat - devátá nejvyšší hora světa×

Druhá nejvyšší hora Pákistánu a devátá nejvyšší hora na světě měří 8126 m. Název v překladu znamená Nahá hora. Z Nanga Parbatu sbíhají tři hřebeny oddělující tři stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Rupálská stěna je s převýšením 4600 m tou vůbec nejvyšší na světě.

+ zvětšit× zmenšit

Druhá nejvyšší hora Pákistánu a devátá nejvyšší hora na světě měří 8126 m. Název v překladu znamená Nahá hora. Z Nanga Parbatu sbíhají tři hřebeny oddělující tři stěny (severní – Rakhiot, západní – Diamir a jižní – Rupal). Rupálská stěna je s převýšením 4600 m tou vůbec nejvyšší na světě.

Nanga Parbat je první osmitisícovkou, na kterou se člověk pokusil vystoupit. Už v roce 1895 se o to pokusil Albert Frederic Mummery. První úspěšný pokus se podařilo zrealizovat až téměř o 60 let později (v roce 1953) německo-rakouské expedici v čele s rakouským horolezcem Hermannem Buhlem. Mezi prvním pokusem a prvovýstupem si hora vyžádala 31 obětí. I proto se jí začalo přezdívat “The Killer Mountain” (Hora zabiják).

Celkový počet obětí hory je dle serveru Wikipedia už 83. Podle serveru Summit Post je Nanga Parbat druhým nejobtížnějším vrcholem (po K2). Před rokem 1990 bylo procento horolezců, kteří se z vrcholu nevrátili, na hrozivé úrovní 77 %

Kangchenjunga

 

Makalu

 

Dhaulagiri I

 

Nanga Parbat

 

Mount Everest

 

Nepál, Čína

Nepál, Indie

Nepál

Pákistán

Nepál, Čína

8586 m

8485 m

8167 m

8126 m

8848 m

K2

Lhotse

Cho Oyu

Manaslu

Annapurna I

Pákistán, Čína

Nepál, Čína

Nepál, Čína

Nepál

Nepál

8611 m

8516 m

8188 m

8163 m

8091 m

Sněžka

 

Česko, Polsko

1603 m

Nanga Parbat

 

Mount Everest

 

Pákistán

Nepál, Čína

8126 m

8848 m

K2

Pákistán, Čína

8611 m

Sněžka

 

1603 m

Mount EverestNepál, Čína8848 m
K2Pákistán, Čína8611 m
KangchenjungaNepál, Indie8586 m
LhotseNepál, Čína8516 m
MakaluNepál, Čína8485 m
Cho OyuNepál, Čína8188 m
Dhaulagiri INepál8167 m
ManasluNepál8163 m
Nanga ParbatPákistán8126 m
Annapurna INepál8091 m

Zdroj: Wikipedia, List of highest mountains on Earth

Historie výstupů na Nanga Parbat×

K vrcholu Nanga Parbatu vede 12 cest (včetně 2 cest, které Reinhold Messner použil jen k sestupu z hory v letech 1970 s bratrem Güntherem a 1978 sólo). Z toho dvě trasy končí na severním vrcholu (7816 m).

+ zvětšit× zmenšit

První člověk stanul na Nanga Parbatu 3. července 1953. Byl jím Hermann Buhl (na snímku), který svým přes 40 hodin trvajícím sólovýstupem předvedl velice ceněný výkon po sportovní stránce, byť byl některými hodnocen jako zbytečně riskantní. Však si taky vybral svou daň, rakouský horolezec totiž při sestupu musel strávit noc jen nedaleko pod vrcholem (stal se tak vůbec prvním člověkem, který strávil noc ve výšce nad 8000 m), za což zaplatil omrzlinami a amputací dvou prstů.

Třetí výstup na horu a zároveň první výstup Rupálskou stěnou provedli bratři Günter a Reinhold Messnerovi. Povedlo se jim to v roce 1970. Ti ale nebyli schopni vrátit se výstupovou cestou, a tak se pokusili sestoupit Diamirskou stěnou. Mladší z dvojice ale po pádu laviny zemřel. Slavný Reinhold Messner pak s dalšími členy výpravy, kteří ho nařkli, že svého bratra nechal zemřít kvůli vlastním ambicím, vedl mnohaleté soudní spory, aby tato nařčení popřel. Přeživší Reinhold se stal prvním, kdo horu “přetraverzoval”. Později byl prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů.

V roce 1984 na vrcholu poprvé stanula žena. Jednalo se o Francouzku Lilliane Barrardovou, která horu pokořila společně s manželem.

Mnoho horolezců se snažilo vrchol Nanga Parbat dobýt v zimě, hora se ale úspěšně bránila. Sílily hlasy, že v zimě je hora nepokořitelná. Nakonec se to však v únoru 2016 podařilo trojici Ali Sadpara, Alex Txikon a Simone Moro.

Druhý “úspěšný” zimní výstup sahá do historie nedávné. V lednu letošního roku se to podařilo Polákovi Tomaszii Mackiewiczovi s Francouzkou Elisabeth Revolovou. První jmenovaný se z expedice nevrátil a je poslední obětí “The Killer Mountain”.

Češi na vrcholu×

Prvními Čechy na vrcholu byli v roce 1992 Josef Nežerka a Josef Rakoncaj.

+ zvětšit× zmenšit

Následoval je v roce 2005 Radek Jaroš, který je jediným Čechem, který pokořil všech 14 osmitisícovek.

Třetí českou výpravu, která dosáhla vrcholu, tvořili v roce 2012 právě Marek Holeček a Zdeněk Hrubý, který rok poté zahynul na expedici při slanění.

20. 7. 2018 rozšířila skupinu Čechů, kteří stáli na vrcholu Nanga Parbatu, šestice, ve které figuruje i bývalý primátor Prahy - Pavel Bém, Radoslav Groh, Pavel Kořínek a poté Tomáš Kučera, Pavel Burda a Lukáš Dubský.

Prvovýstup v alpském stylu×

Tomáš Petreček s Markem Holečkem se pokusí o unikátní výkon. Vrcholu Nanga Parbatu chtějí dosáhnout cestou, kterou před nimi nikdo nikdy nezdolal. Prvnímu úspěšnému a dokumentovanému zdolání cesty se v horolezecké hantýrce říká prvovýstup. Ten bývá zároveň horolezci považován za nejhodnotnější způsob, jak lze vrcholu dosáhnout. Tomáš s Markem navíc polezou takzvaným alpským stylem, při kterém musí dobýt vrchol bez jakékoliv předchozí pomoci. Nesmí tedy vrchol zdolávat postupně (s návraty do základního tábora), nesmí použít již dříve založená fixní lana, umělý kyslík ani pomoc od jiných osob.


Členové výpravy×

Tomáš Petreček

Profesionální hasič a extrémní sportovec. Je členem reprezentačního týmu v Adventure race (vícedenní nonstop závody, ve kterých se pojí různé outdoorové disciplíny). V roce 2012 se vydal na svou první himálajskou expedici.

• Expedice Wild Challenge Gasherbrum 2015 – pokus o prvovýstup jihozápadní stěnou, dosažena výška 7300 m
• Kvůli nepřízni počasí uvězněni 6 dní ve výšce 7400 m n. m.
• Expedice Double Gasherbrum 2013 – dosaženy vrcholy Gasherbrum I, Gasherbrum II
• Expedice Dhaulagiri 2012 – vrchol nedosažen

Marek Holeček

Horolezec a cestovatel. Výčet jeho expedic by byl na samostatný materiál. Jeho lezecká filozofie je ale jasná - zabývá se objevováním nových výstupových směrů v nejvyšších horách světa. Říká o sobě, že už od mala se snaží vylézt na vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky, hodnotnější pro něj je samotná cesta na vrchol a její jedinečnost.

Fotografie: Tomáš Galásek | Tomáš Petreček | Marek Holeček | ČTK | Shutterstock | Wikipedia | Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy
BESbswy