Fuksa má druhou medaili z letošního MS, na kilometru skončil znovu bronzový

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 8. 2022 18:13
Kanoista Martin Fuksa získal na mistrovství světa v Halifaxu druhý bronz. Díky silnému závěru obsadil třetí místo na kilometru a doplní do sbírky dvanáctou světovou medaili. Předčili ho vítězný Rumun Catalin Chirila a olympijský vítěz Isaquias Queiroz z Brazílie.
Martin Fuksa
Martin Fuksa | Foto: Reuters

Fuksa, který letos na kilometru vyhrál oba závody Světového poháru, ve finále vyčkával. Většinu trati se pohyboval kolem pátého až šestého místa, ale čelo závodu měl na dohled. V závěru se protlačil na bronzovou pozici o 59 setin před Francouze Adriena Barta. Od vítězného Chirily ho dělily necelé dvě sekundy.

"Musím odjíždět spokojený. Dvě medaile jsou cíl, který jsem si chtěl splnit," hodnotil v nahrávce pro média své vystoupení v Kanadě. Nebyl v takové pohodě jako při jarních závodech SP. "Upřímně, chtěl jsem být na stupínkách trošku výš, ale při tom, co tu všechno panovalo, s čím jsem se potýkal, je to prostě skvělé a jsem rád za ty dvě medaile," dodal kanoista, který společně s titulem kajakáře Josefa Dostála na 500 metrů přinesl do české sbírky třetí cenný kov na tomto šampionátu.

Velmi blízko medaili byli ve vyrovnaném finále na nově olympijské pětistovce Jakub Špicar a Daniel Havel. Český deblkajak proťal cílovou linii jako čtvrtý se ztrátou pouhých čtrnácti setin na bronzové Australany Jeana Westhuyzena a Thomase Greena. Od vítězných Maďarů Bence Nadase a Bálinta Kopasze ho dělila rovná sekunda.

V první polovině finále dojela také kajakářka Anežka Paloudová, která obsadila páté místo na kilometru. Na této neolympijské distanci tak navázala na čtvrtou příčku z loňského MS v Kodani, které se konalo po olympijských hrách, takže na něm nebyla tak velká konkurence. Třiadvacetiletá závodnice, kterou z kajaku podél závodní tratě povzbuzoval přítel Dostál, se ve finiši udržela o 28 setin před šestou Španělkou Estefanií Fernándezovou.

"Páté místo bylo takovým mým snem, který bych tady chtěla zajet. I když mým hlavním cílem bylo dostat se do finále a to páté místo je jenom taková třešnička na dortu, kterou jsem si včera přála dosáhnout. Jsem nadšená, že se mi to podařilo," radovala se.

Solidně si ve finále kilometru vedla deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil. Nechala za sebou tři lodě a obsadila šestou příčku. Češti reprezentanti byli necelou sekundu a půl za čtvrtými Španěly. "Myslím, že jsme si splnili ještě něco nad rámec svého cíle. Každá předjetá loď se počítá, každý skalp je pro nás cenný. Dneska nám ten kilometr neskutečně sedl, jelo se nám parádně," pochvaloval si Zalubil.

V tréninku se mladí kanoisté víc soustřeďují na olympijskou pětistovku. "Dneska jsme tam vyškrábli i něco, co jsme podle mě ještě neměli ani najeté. V protivětru jsme to zvládli naprosto na jedničku. Já se cítím, jak kdybych měl medaili, přestože ji nemám," dodal zadák. Daleko vepředu se ve finále odehrával německo-čínský souboj, z něhož vyšli vítězně Sebastian Brendel a Tim Hecker.

Osmou příčku obsadil deblkajak Vilém Kukačka, Jan Vorel. Ve finále kilometru, který vypadl z olympijského programu, nechali jasně za sebou kanadskou posádku a nebyli daleko od šestého místa. S více než čtyřsekundovým náskokem zvítězili Němci Martin Hiller a Tamas Grossmann.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Slovinsko schválilo manželství i adopce pro homosexuální páry

Slovinský parlament v úterý schválil zákon, který stejnopohlavním párům umožní vstup do manželství a adopci dětí. Uvedla to slovinská agentura STA. V červenci ústavní soud zrušil jako diskriminační ustanovení zákona, podle kterého byly sňatky a adopce možné pouze u heterosexuálních párů. Soudci dali parlamentu šest měsíců na to, aby zákon upravil způsobem, který by byl v souladu s rozsudkem.

Zákon podpořilo 48 zákonodárců z vládní středolevicové koalice. Proti byli naopak zákonodárci z pravicových stran. Poslanci ze Slovinské demokratické strany (SDS) bývalého premiéra Janeze Janši tvrdili, že kromě manželství a adopcí měli homosexuálové v zemi stejná práva jako heterosexuálové. Křesťanští demokraté označili zákon za experiment, který připraví děti o otce a matku. Před parlamentem se shromáždili odpůrci zákona, uvedla televize RTV Slovenija.

Ústavní soud o věci rozhodoval na základě stížnosti dvou homosexuálních párů, které v souvislosti s uzavřením manželství a žádostí o adopci neuspěly u soudů nižší instance. Ústavní soudci napsali, že jejich rozhodnutí neubírá na důležitosti tradičnímu manželství. V roce 2015 uzákonění sňatků homosexuálů Slovinci odmítli v referendu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Ministryně životního prostředí Hubáčková předala rezignaci premiéru Fialovi

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) v úterý předala svou rezignaci premiérovi Petru Fialovi (ODS). Hubáčkovou má ve funkci nahradit lidovecký místopředseda Petr Hladík.

Hubáčková rezignaci oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí. Řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Fiala by měl rezignaci a zároveň Hladíkovu nominaci v dohledné době doručit prezidentovi Miloši Zemanovi. Hlava státu podle vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky přislíbila, že i s ohledem na předsednictví provede výměnu v čele ministerstva rychle.

Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Obrana nezávazně zažádala Spojené státy o nabídku na letouny F-35

Ministerstvo obrany v pondělí zaslalo Spojeným státům nezávaznou žádost o nabídku 24 stíhacích letounů F-35. Jde o předpoklad dalších jednání. Ta by měla pokračovat v polovině října ve Spojených státech, sdělilo v úterý ministerstvo v tiskové zprávě.

V pondělí úřad předal americké straně tzv. dopis s žádostí o nabídku. "Tento dokument není závazným požadavkem, česká vláda jeho prostřednictvím pouze indikuje svůj zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů jednat," uvedlo ministerstvo. "Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání," dodalo.

Úvodní jednání o případném pořízení moderních stíhacích letounů z USA začala v září, kdy se setkaly české a americké expertní týmy. Další schůzka je naplánována na polovinu října, kdy budou zástupci ministerstva obrany ve Spojených státech jednat o parametrech pořízení a provozu letounů. "Jedním z hlavních bodů všech nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu," uvedl úřad. V českém vyjednávacím týmu jsou zástupci ministerstev obrany, zahraničí, financí a průmyslu a obchodu.

Vláda v létě rozhodla, že začne jednat s americkou vládou o nákupu 24 moderních stíhacích letounů F-35. Stalo se tak na základě vojenského doporučení armády. Ministryně Jana Černochová má pověření jednat s americkou vládou do října 2023. Pokud by se nepodařilo dosáhnout dohody, mohou přijít na řadu další způsoby řešení. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich pronájem má Česko smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy