Froome odolává náporu. Dnešní etapa nejspíš rozhodne Tour!

Ondřej Kurečka
24. 7. 2015 11:18
Mezi Saint-Jean-de-Maurienne a vrcholem La Toussuire na 138 kilometrech závodníky čekají čtyři náročná stoupání, při nichž budou stoupat dohromady více než 61 kilometrů.
Froome odolává náporu soupeřů. Pokud udrží žlutý trikot i v dnešní náročné etapě, nejspíš bude o vítězi letošní Tour de France rozhodnuto.
Froome odolává náporu soupeřů. Pokud udrží žlutý trikot i v dnešní náročné etapě, nejspíš bude o vítězi letošní Tour de France rozhodnuto. | Foto: Reuters

Praha - Tour de France se nezadržitelně blíží ke svému konci. Zbývají poslední tři závodní dny, i ty ale stále mohou zatřást celkovým pořadím. Dnes sice na peloton čeká jedna z kratších etap, při ní ale bude muset zdolat hned čtyři vrchařské prémie.

„Pravděpodobně je to etapa, která rozhodne Tour,“ říká David Millar. Žlutý dres i nadále poveze Chris Froome, jeho soupeři se však stále nevzdávají.

Nejtěžší etapa ročníku

Mezi Saint-Jean-de-Maurienne a vrcholem La Toussuire na 138 kilometrech závodníky čekají čtyři náročná stoupání, při nichž budou stoupat dohromady více než 61 kilometrů, z tohoto pohledu je to nejtěžší etapa letošního ročníku. Úvodní patnáctikilometrový kopec první kategorie Col du Chaussy zažije na „Staré dámě“ svou premiéru, následovat bude sjezd a poměrně dlouhý přejezd k dalším třem kopcům, kde se bude odehrávat to nejpodstatnější.

61 kilometrů po startu se začne stoupat na nejvyšší bod etapy, do výšky 2067 metrů nad mořem se tyčící Col de la Croix de Fer, nejdelší stoupání letošní Tour. Peloton na více než 22 kilometrech směrem vzhůru vystoupá o více než 1500 metrů a překoná průměrný sklon 6,9 %. Kousek pod vrcholem pak mine Col du Glandon, nejvyšší bod včerejší etapy.

Pro „Průsmyk železného kříže“, jak bychom mohli název přeložit, to bude 17. účast na Tour. Poprvé se sem stoupalo v roce 1947 a mezi muži, kteří byli na vrcholu jako první, najdeme takové veličiny jako Bartaliho, Coppiho, Hinaulta či „Orla z Toleda“ Bahamontese.

Naposledy vyhrál Rolland

Naposledy se přes tento průsmyk jelo před třemi lety, kdy byl na vrcholu první Fredrik Kessiakoff. Při letošní Tour de France to není naposledy, co se sem peloton podívá, po vynucené změně trasy se sem pojede i v sobotu, byť z jiné strany. Následuje „dvojka“ Col du Mollard, z níž se sjede zpět do startovního města, odkud se závodníci vydají na závěrečné stoupání první kategorie na La Toussuire, to je dlouhé 18 kilometrů s průměrným převýšením 6,1 %. Etapa Tour de France zde bude končit potřetí v historii, v roce 2006 tady vyhrál Michael Rasmussen, před třemi lety pak Pierre Rolland, druhý muž včerejší etapy. 

Včerejší 18. etapa elitní desítku celkového pořadí změnila jenom na jejím samotném konci, kam vítězstvím poskočil Romain Bardet. Favorité si mezi sebou udrželi stejný rozestup navzdory atakům Contadora, Nibaliho a dalších. Ty ale mohou být předzvěstí dění v dnešní etapě.

Froome: Kontroluji situaci

„Jsem v dobré formě, lepší než před dvěma lety. Jsem si docela jistý, že kontroluji situaci,“ věří si lídr závodu Chris Froome, přestože v posledních etapách jako by na útoky soupeřů nereagoval s dřívější lehkostí. S více než tříminutovou ztrátou druhý Quintana stále neztrácí naději: „Stále věřím, že mohu vyhrát. Cítím se dobře a má touha vyhrát je obrovská.“ Nicméně i Froome si všímá, že duo Movistaru na druhém a třetím místě jede poněkud konzervativně s cílem spíše neztratit.

Další útočení slibuje i pátý Contador podle vlastních slov trpící kvůli následkům středečního pádu, který je se ztrátou 6 minut a 40 sekund pouhých 6 vteřin za dvorním pomocníkem Frooma Geraintem Thomasem, přílišným optimismem nehýří, na podobná prohlášení jsme už u něj ale zvyklí: „Uvidíme. Budeme se znovu snažit. Co se týče boje o pódium, Valverde má na mě dobrý náskok. Ztratil jsem hodně času. Bez nějaké katastrofy si myslím, že třetí bude Valverde.“

Souboj o dres krále hor se dále vyostřil. Nyní vede Rodriguez před Bardetem, oba ale mají 68 bodů, třetí Fuglsang ztrácí pouze čtyři body, Froome bodů sedm. To nabízí další zajímavou zápletku do posledních etap. 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 24 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy