Froome odolává náporu. Dnešní etapa nejspíš rozhodne Tour!

Ondřej Kurečka
24. 7. 2015 11:18
Mezi Saint-Jean-de-Maurienne a vrcholem La Toussuire na 138 kilometrech závodníky čekají čtyři náročná stoupání, při nichž budou stoupat dohromady více než 61 kilometrů.
Froome odolává náporu soupeřů. Pokud udrží žlutý trikot i v dnešní náročné etapě, nejspíš bude o vítězi letošní Tour de France rozhodnuto.
Froome odolává náporu soupeřů. Pokud udrží žlutý trikot i v dnešní náročné etapě, nejspíš bude o vítězi letošní Tour de France rozhodnuto. | Foto: Reuters

Praha - Tour de France se nezadržitelně blíží ke svému konci. Zbývají poslední tři závodní dny, i ty ale stále mohou zatřást celkovým pořadím. Dnes sice na peloton čeká jedna z kratších etap, při ní ale bude muset zdolat hned čtyři vrchařské prémie.

„Pravděpodobně je to etapa, která rozhodne Tour,“ říká David Millar. Žlutý dres i nadále poveze Chris Froome, jeho soupeři se však stále nevzdávají.

Nejtěžší etapa ročníku

Mezi Saint-Jean-de-Maurienne a vrcholem La Toussuire na 138 kilometrech závodníky čekají čtyři náročná stoupání, při nichž budou stoupat dohromady více než 61 kilometrů, z tohoto pohledu je to nejtěžší etapa letošního ročníku. Úvodní patnáctikilometrový kopec první kategorie Col du Chaussy zažije na „Staré dámě“ svou premiéru, následovat bude sjezd a poměrně dlouhý přejezd k dalším třem kopcům, kde se bude odehrávat to nejpodstatnější.

61 kilometrů po startu se začne stoupat na nejvyšší bod etapy, do výšky 2067 metrů nad mořem se tyčící Col de la Croix de Fer, nejdelší stoupání letošní Tour. Peloton na více než 22 kilometrech směrem vzhůru vystoupá o více než 1500 metrů a překoná průměrný sklon 6,9 %. Kousek pod vrcholem pak mine Col du Glandon, nejvyšší bod včerejší etapy.

Pro „Průsmyk železného kříže“, jak bychom mohli název přeložit, to bude 17. účast na Tour. Poprvé se sem stoupalo v roce 1947 a mezi muži, kteří byli na vrcholu jako první, najdeme takové veličiny jako Bartaliho, Coppiho, Hinaulta či „Orla z Toleda“ Bahamontese.

Naposledy vyhrál Rolland

Naposledy se přes tento průsmyk jelo před třemi lety, kdy byl na vrcholu první Fredrik Kessiakoff. Při letošní Tour de France to není naposledy, co se sem peloton podívá, po vynucené změně trasy se sem pojede i v sobotu, byť z jiné strany. Následuje „dvojka“ Col du Mollard, z níž se sjede zpět do startovního města, odkud se závodníci vydají na závěrečné stoupání první kategorie na La Toussuire, to je dlouhé 18 kilometrů s průměrným převýšením 6,1 %. Etapa Tour de France zde bude končit potřetí v historii, v roce 2006 tady vyhrál Michael Rasmussen, před třemi lety pak Pierre Rolland, druhý muž včerejší etapy. 

Včerejší 18. etapa elitní desítku celkového pořadí změnila jenom na jejím samotném konci, kam vítězstvím poskočil Romain Bardet. Favorité si mezi sebou udrželi stejný rozestup navzdory atakům Contadora, Nibaliho a dalších. Ty ale mohou být předzvěstí dění v dnešní etapě.

Froome: Kontroluji situaci

„Jsem v dobré formě, lepší než před dvěma lety. Jsem si docela jistý, že kontroluji situaci,“ věří si lídr závodu Chris Froome, přestože v posledních etapách jako by na útoky soupeřů nereagoval s dřívější lehkostí. S více než tříminutovou ztrátou druhý Quintana stále neztrácí naději: „Stále věřím, že mohu vyhrát. Cítím se dobře a má touha vyhrát je obrovská.“ Nicméně i Froome si všímá, že duo Movistaru na druhém a třetím místě jede poněkud konzervativně s cílem spíše neztratit.

Další útočení slibuje i pátý Contador podle vlastních slov trpící kvůli následkům středečního pádu, který je se ztrátou 6 minut a 40 sekund pouhých 6 vteřin za dvorním pomocníkem Frooma Geraintem Thomasem, přílišným optimismem nehýří, na podobná prohlášení jsme už u něj ale zvyklí: „Uvidíme. Budeme se znovu snažit. Co se týče boje o pódium, Valverde má na mě dobrý náskok. Ztratil jsem hodně času. Bez nějaké katastrofy si myslím, že třetí bude Valverde.“

Souboj o dres krále hor se dále vyostřil. Nyní vede Rodriguez před Bardetem, oba ale mají 68 bodů, třetí Fuglsang ztrácí pouze čtyři body, Froome bodů sedm. To nabízí další zajímavou zápletku do posledních etap. 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy