Slzavé údolí na Tour: van Garderen končí, Contador spadl

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
22. 7. 2015 22:15
Na Tour de France se děly ve středeční sedmnácté etapě velké věci.
Konec Tejaye Van Garderena | Video:

Pra-Loup - Bylo to smutné. Hodně smutné. Zatímco část pelotonu dělala show vlaku, když se před ním rozhodli vykonat nutnou potřebu, a Španěl Alberto Contador se poprvé pokoušel nastoupit svým rivalům, jeden z nich - Tejay van Garderen - právě slézal z kola.

Zlomený, zdrcený a v slzách právě opouštěl scénu 102. ročníku Tour de France. Coby třetí muž průběžného pořadí v dosud životním závodě. "Ve dni volna měl žaludeční problémy," vysvětloval týmový lékař stáje BMC, za kterou šestadvacetiletý Američan jezdí, proč už v úvodu středeční první alpské etapy začal ztrácet na nejlepší.

Van Garderen bojoval se svým tělem

Van Garderen strávil několik desítek vteřin u lékařského vozu, dostal prášek na zklidnění organismu, a chvíli to vypadalo nadějně. Za pomoci stájových kolegů a díky zpomalení hlavního balíku se dotáhl zpět. Jenže jakmile se na třetí horské prémii opět zrychlilo, mladý Američan vytuhnul. Definitivně.

Pár minut se trápil, předjížděl jej jeden závodník za druhým, nakonec ale zastavil za svým doprovodným vozem, slezl z kola a byl konec. "Bylo v tom hodně emocí," hlesl smutný Van Garderen.

"Muselo být hodně těžké v hlavě srovnat, že je konec. Chápu ho," řekl ve studiu České televize Petr Benčík. "Ale je dobře, že ho zastavili. Pokud by jel dál, stejně by nabral hroznou ztrátu a mohl by to zaplatit daleko více, vlastním zdravím," doplnil jej František Raboň.

"Je to pro nás obrovská ráda. Tejay byl kapitán, lídr, třetí muž celkového pořadí, do Paříže chyběli s dneškem čtyři etapy. Je to strašná škoda," smutnil v cíli Španěl Samuel Sanchez, na třinácté příčce klasifikace nový lídr stáje.

V problémech se ocitl i Contador

Pro van Garderena to byl krutý konec. Přestože v Pyrenejích přišel o druhé místo v celkové klasifikaci, stále útočil na pódium v Paříži. Pro jezdce, který byl v letech 2012 a 2014 dvakrát pátý a vždy měl poslední týden "Staré dámy" skvělý, to tak byl útok na nejlepší umístění na Grand Tour kariéry.

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

Navíc se v problémech dnes ocitli i jeho soupeři. Především právě Contador. Vítěz letošní Gira totiž spadl z chvostu skupinky favoritů při sjezdu z nejvyššího vrcholu Tour 2015 Col d'Allos.

"Byla to moje chyba. Ten pád nebyl vážný, ale poničil jsem si přední kolo," komentoval komplikaci v jinak dobře rozjeté etapě Contador. Ten měl štěstí v neštěstí, že v tu chvíli byl obklopený kolegy z Saxo-Tinkoff Peterem Saganem a Michaelem Rogersem, kteří byli předtím v úniku.

Contadorovi pomohl Sagan

"Peter mi dal svoje kolo a před cílovým stoupáním jsem si ještě vzal z mechanického vozu svoje. Bohužel jsem ale už měl velkou ztrátu. Těžko říct, jestli je to moje Tour. Ale udělám všechno pro to, abych se ještě posunul pořadím vpřed. Jsou před námi ještě tři etapy," dodal španělský "Pistolník", který dnes ztratil na Froomeho 2:17 minuty.

Jediným, kdo tak dnes mohl plakat štěstím, byl vítězný Němec Simon Geschke. Jezdec stáje Giant-Alpecin neovládl emoce při rozhovoru v cíli. Aby ne, když dosud tento devětadvacetiletý jezdec vyhrál v kariéře pouhé dvě etapy.

"Stará dáma" tak dnes v celé nahotě ukázala krásu i krutost sportu v jednom. A už ve čtvrtek nebude jistě o další podobné příběhy nouze. Také 18. etapa letošní druhé Grand Tour sezony provede peloton přes těžké alpské průsmyky.

A my vám ji nabídneme v naší podrobné on-line reportáži. Startujeme ve 14:30 hodin ZDE!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Předsedou braného výboru byl zvolen exministr obrany Metnar

Novým předsedou sněmovního branného výboru ve středu členové zvolili bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO). Po potvrzení plénem vystřídá v čele výboru Miloslava Janulíka (ANO), jenž se funkce před volbou vzdal. Metnarovo potvrzení sněmovnou se očekává ještě tento týden.

Metnar se stal členem výboru z rozhodnutí dolní komory v úterý. Nahradil v něm Taťánu Malou (ANO). S tím, že výbor povede, se počítalo již dříve. Koncem loňského listopadu, když členové výboru zvolili na první povolební schůzi Janulíka, Metnar ve výboru ještě nemohl figurovat kvůli neslučitelnosti funkcí. Byl tehdy stále členem vlády v demisi.

Janulík uvedl, že rezignoval vzhledem k politické dohodě. Metnar ve volbě získal hlasy všech 14 přítomných členů. Do jeho potvrzení plénem výbor dočasně řídí místopředseda Pavel Růžička (ANO), jenž v něm působil už v minulém volebním období. Dalšími místopředsedy jsou noví poslanci Jan Hofmann (ODS) a Josef Flek (STAN).

Zdroj: ČTK
Další zprávy