Hory berou Froomovi soupeře. Teď už zbyl jen Quintana

Ondřej Kurečka
23. 7. 2015 7:45
Peloton se dnes vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v Alpách.
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě?
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě? | Foto: Reuters

Praha - Peloton Tour de France již ze závěrečného alpského koláče ukrojil první čtvrtinu a dnes se vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v nejvyšším evropském pohoří.

Ve žlutém i nadále pojede Brit Chris Froome, jemuž středeční etapa ubrala dva z jeho nejnebezpečnějších pronásledovatelů. Ve zbytku „Staré dámy“ se tak dá očekávat souboj rodáka z Keni s dvojicí týmu Movistar.

Tři dny v Gapu

Čtvrteční závodní den odstartuje v alpském městečku Gap, tedy v místě, kde končila pondělní etapa. Závodníci si tak mohli užít nebývalého komfortu, když tři dny nemuseli absolvovat náročné přesuny z hotelu na hotel, ne každý z toho byl nadšen. Alberto Contador si například stěžoval na vysoké teploty ve svém hotelovém pokoji.

Již značně omezený rezervoár sil závodníků ve čtvrtek řádně prověří hned sedm vrchařských prémií, a to tři „trojky“, tři „dvojky“ a jedno stoupání mimo kategorie (HC) – Col du Glandon. Ze čtveřice horských etap po druhém volném dnu to bude jediná, v níž se nebude končit na vrcholu stoupání.

Téměř 22 kilometrů dlouhé stoupání Col du Glandon s průměrným sklonem 5,1 %, jehož vrchol sahá do nadmořské výšky 1924, přijde na řadu jako pátá vrchařská prémie, z níž bude do cíle zbývat rovných 40 kilometrů. Stoupání na Glandon bylo v rámci Tour de France poprvé zařazeno v roce 1947 a letos se na něj bude stoupat po čtrnácté, naposledy před dvěma lety tady byl nejsilnější Ryder Hesjedal.

Po sjezdu z nejvyššího bodu etapy už budou závodníci muset zdolat pouze prémii druhé kategorie, z níž do cíle povede deset kilometrů z kopce a po rovině.

Šance pro dobré sjezdaře

Podle profilu se od této etapy asi nečekají takové posuny v celkovém pořadí jako od ostatních alpských zkoušek. Zdání ale může klamat, závěr bude vyhovovat výborným sjezdařům a aktivním závodníkům, k nimž patří zejména Vincenzo Nibali. A také Contador, pokud by snad ještě chtěl pomýšlet na boj o žlutý trikot, bude muset k útoku využít každé příležitosti.

Chris Froome stále vede se stejným náskokem na Naira Quintanu (3:10), který pro něj bude bezesporu hlavní hrozbou. Mladého Kolumbijce navíc z třetí příčky jistí jeho zkušený týmový kolega Valverde. A vůbec celý tým Movistar se v posledních etapách docela činí. „Tým je na tom momentálně velmi dobře. Myslím, že odvádíme velmi dobrou práci. Bojovali jsme velmi tvrdě, abych řekl pravdu, jsme šťastní. Jsme blízko pódiu, ale stále zůstávají tři těžké dny,“ pochválil své kolegy také Valverde.

 Naopak sestava Froomova týmu Sky již nepůsobí tak neporazitelně a s mužem ve žlutém je již v těžkých kopcích déle schopný vydržet v podstatě jen Geraint Thomas, ale i na něm jako by se projevovala únava a možná také následky pádu ve sjezdu z Col de Manse. Ta tam je rovněž síla Astany demonstrovaná na Giru.

Van Garderen ze hry, Contador ztratil

V závodě už dále nepokračuje Tejay van Garderen, který ve středu odstoupil z průběžného třetího místa. Tour tak přišla o dalšího závodníka, který mohl bojovat o pařížské pódium. Van Garderen odstoupil kvůli nemoci, která se na jeho výkonech zřejmě projevovala už od závěru minulého týdne. „Bylo to pro nás tři dny před Paříží velmi tvrdé, on je náš lídr,“ komentoval odstoupení svého lídra Samuel Sánchez.

A ze hry o příčku nejvyšší je patrně definitivně i dvojnásobný šampion Tour, Alberto Contador, který vinou pádu ve sjezdu z Col d´Allos přidal ke své ztrátě více než dvě minuty a momentálně je od vedoucího Frooma na pátém místě vzdálen 6 minut a 40 sekund. To už bude zřejmě příliš i na Contadora.

Takto situace vypadala očima „El Pistolera“: „Moje kolo sklouzlo a spadl jsem. Snažili jsme se jej opravit, ale nešlo to, tak jsem si vzal Petrovo kolo a snažil se sjíždět, jak nejlíp jsem mohl. Cyklistika je taková, někdy se vám vede, jindy ne. Ale teď je nejdůležitější si pořádně odpočinout.“ 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy