Hory berou Froomovi soupeře. Teď už zbyl jen Quintana

Ondřej Kurečka
23. 7. 2015 7:45
Peloton se dnes vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v Alpách.
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě?
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě? | Foto: Reuters

Praha - Peloton Tour de France již ze závěrečného alpského koláče ukrojil první čtvrtinu a dnes se vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v nejvyšším evropském pohoří.

Ve žlutém i nadále pojede Brit Chris Froome, jemuž středeční etapa ubrala dva z jeho nejnebezpečnějších pronásledovatelů. Ve zbytku „Staré dámy“ se tak dá očekávat souboj rodáka z Keni s dvojicí týmu Movistar.

Tři dny v Gapu

Čtvrteční závodní den odstartuje v alpském městečku Gap, tedy v místě, kde končila pondělní etapa. Závodníci si tak mohli užít nebývalého komfortu, když tři dny nemuseli absolvovat náročné přesuny z hotelu na hotel, ne každý z toho byl nadšen. Alberto Contador si například stěžoval na vysoké teploty ve svém hotelovém pokoji.

Již značně omezený rezervoár sil závodníků ve čtvrtek řádně prověří hned sedm vrchařských prémií, a to tři „trojky“, tři „dvojky“ a jedno stoupání mimo kategorie (HC) – Col du Glandon. Ze čtveřice horských etap po druhém volném dnu to bude jediná, v níž se nebude končit na vrcholu stoupání.

Téměř 22 kilometrů dlouhé stoupání Col du Glandon s průměrným sklonem 5,1 %, jehož vrchol sahá do nadmořské výšky 1924, přijde na řadu jako pátá vrchařská prémie, z níž bude do cíle zbývat rovných 40 kilometrů. Stoupání na Glandon bylo v rámci Tour de France poprvé zařazeno v roce 1947 a letos se na něj bude stoupat po čtrnácté, naposledy před dvěma lety tady byl nejsilnější Ryder Hesjedal.

Po sjezdu z nejvyššího bodu etapy už budou závodníci muset zdolat pouze prémii druhé kategorie, z níž do cíle povede deset kilometrů z kopce a po rovině.

Šance pro dobré sjezdaře

Podle profilu se od této etapy asi nečekají takové posuny v celkovém pořadí jako od ostatních alpských zkoušek. Zdání ale může klamat, závěr bude vyhovovat výborným sjezdařům a aktivním závodníkům, k nimž patří zejména Vincenzo Nibali. A také Contador, pokud by snad ještě chtěl pomýšlet na boj o žlutý trikot, bude muset k útoku využít každé příležitosti.

Chris Froome stále vede se stejným náskokem na Naira Quintanu (3:10), který pro něj bude bezesporu hlavní hrozbou. Mladého Kolumbijce navíc z třetí příčky jistí jeho zkušený týmový kolega Valverde. A vůbec celý tým Movistar se v posledních etapách docela činí. „Tým je na tom momentálně velmi dobře. Myslím, že odvádíme velmi dobrou práci. Bojovali jsme velmi tvrdě, abych řekl pravdu, jsme šťastní. Jsme blízko pódiu, ale stále zůstávají tři těžké dny,“ pochválil své kolegy také Valverde.

 Naopak sestava Froomova týmu Sky již nepůsobí tak neporazitelně a s mužem ve žlutém je již v těžkých kopcích déle schopný vydržet v podstatě jen Geraint Thomas, ale i na něm jako by se projevovala únava a možná také následky pádu ve sjezdu z Col de Manse. Ta tam je rovněž síla Astany demonstrovaná na Giru.

Van Garderen ze hry, Contador ztratil

V závodě už dále nepokračuje Tejay van Garderen, který ve středu odstoupil z průběžného třetího místa. Tour tak přišla o dalšího závodníka, který mohl bojovat o pařížské pódium. Van Garderen odstoupil kvůli nemoci, která se na jeho výkonech zřejmě projevovala už od závěru minulého týdne. „Bylo to pro nás tři dny před Paříží velmi tvrdé, on je náš lídr,“ komentoval odstoupení svého lídra Samuel Sánchez.

A ze hry o příčku nejvyšší je patrně definitivně i dvojnásobný šampion Tour, Alberto Contador, který vinou pádu ve sjezdu z Col d´Allos přidal ke své ztrátě více než dvě minuty a momentálně je od vedoucího Frooma na pátém místě vzdálen 6 minut a 40 sekund. To už bude zřejmě příliš i na Contadora.

Takto situace vypadala očima „El Pistolera“: „Moje kolo sklouzlo a spadl jsem. Snažili jsme se jej opravit, ale nešlo to, tak jsem si vzal Petrovo kolo a snažil se sjíždět, jak nejlíp jsem mohl. Cyklistika je taková, někdy se vám vede, jindy ne. Ale teď je nejdůležitější si pořádně odpočinout.“ 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace tepláren 30 až 40 miliard Kč

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani na úterní konferenci Institutu pro veřejnou diskusi o budoucnosti českého teplárenství uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

"Lokalita Mělník dodává teplo pro Prahu, je největší a představuje tedy největší část investic. Do transformace ostatních teplárenských lokalit ČEZ na šetrnější zdroje předpokládáme investovat do deseti miliard korun celkem," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Další teplárny má polostátní energetická společnost v Trmicích, Dětmarovicích, Hodoníně, Poříčí, Dvoře Králové nebo Jindřichově Hradci.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
Další zprávy