Hory berou Froomovi soupeře. Teď už zbyl jen Quintana

Ondřej Kurečka
23. 7. 2015 7:45
Peloton se dnes vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v Alpách.
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě?
Quintana zůstal jako jediný vyzyvatel Chrise Frooma. Zaútočí v dnešní další horské etapě? | Foto: Reuters

Praha - Peloton Tour de France již ze závěrečného alpského koláče ukrojil první čtvrtinu a dnes se vydá do 18. etapy vedoucí z Gapu do Saint-Jean-de-Maurienne, se 187 kilometry je to nejdelší z kvarteta etap v nejvyšším evropském pohoří.

Ve žlutém i nadále pojede Brit Chris Froome, jemuž středeční etapa ubrala dva z jeho nejnebezpečnějších pronásledovatelů. Ve zbytku „Staré dámy“ se tak dá očekávat souboj rodáka z Keni s dvojicí týmu Movistar.

Tři dny v Gapu

Čtvrteční závodní den odstartuje v alpském městečku Gap, tedy v místě, kde končila pondělní etapa. Závodníci si tak mohli užít nebývalého komfortu, když tři dny nemuseli absolvovat náročné přesuny z hotelu na hotel, ne každý z toho byl nadšen. Alberto Contador si například stěžoval na vysoké teploty ve svém hotelovém pokoji.

Již značně omezený rezervoár sil závodníků ve čtvrtek řádně prověří hned sedm vrchařských prémií, a to tři „trojky“, tři „dvojky“ a jedno stoupání mimo kategorie (HC) – Col du Glandon. Ze čtveřice horských etap po druhém volném dnu to bude jediná, v níž se nebude končit na vrcholu stoupání.

Téměř 22 kilometrů dlouhé stoupání Col du Glandon s průměrným sklonem 5,1 %, jehož vrchol sahá do nadmořské výšky 1924, přijde na řadu jako pátá vrchařská prémie, z níž bude do cíle zbývat rovných 40 kilometrů. Stoupání na Glandon bylo v rámci Tour de France poprvé zařazeno v roce 1947 a letos se na něj bude stoupat po čtrnácté, naposledy před dvěma lety tady byl nejsilnější Ryder Hesjedal.

Po sjezdu z nejvyššího bodu etapy už budou závodníci muset zdolat pouze prémii druhé kategorie, z níž do cíle povede deset kilometrů z kopce a po rovině.

Šance pro dobré sjezdaře

Podle profilu se od této etapy asi nečekají takové posuny v celkovém pořadí jako od ostatních alpských zkoušek. Zdání ale může klamat, závěr bude vyhovovat výborným sjezdařům a aktivním závodníkům, k nimž patří zejména Vincenzo Nibali. A také Contador, pokud by snad ještě chtěl pomýšlet na boj o žlutý trikot, bude muset k útoku využít každé příležitosti.

Chris Froome stále vede se stejným náskokem na Naira Quintanu (3:10), který pro něj bude bezesporu hlavní hrozbou. Mladého Kolumbijce navíc z třetí příčky jistí jeho zkušený týmový kolega Valverde. A vůbec celý tým Movistar se v posledních etapách docela činí. „Tým je na tom momentálně velmi dobře. Myslím, že odvádíme velmi dobrou práci. Bojovali jsme velmi tvrdě, abych řekl pravdu, jsme šťastní. Jsme blízko pódiu, ale stále zůstávají tři těžké dny,“ pochválil své kolegy také Valverde.

 Naopak sestava Froomova týmu Sky již nepůsobí tak neporazitelně a s mužem ve žlutém je již v těžkých kopcích déle schopný vydržet v podstatě jen Geraint Thomas, ale i na něm jako by se projevovala únava a možná také následky pádu ve sjezdu z Col de Manse. Ta tam je rovněž síla Astany demonstrovaná na Giru.

Van Garderen ze hry, Contador ztratil

V závodě už dále nepokračuje Tejay van Garderen, který ve středu odstoupil z průběžného třetího místa. Tour tak přišla o dalšího závodníka, který mohl bojovat o pařížské pódium. Van Garderen odstoupil kvůli nemoci, která se na jeho výkonech zřejmě projevovala už od závěru minulého týdne. „Bylo to pro nás tři dny před Paříží velmi tvrdé, on je náš lídr,“ komentoval odstoupení svého lídra Samuel Sánchez.

A ze hry o příčku nejvyšší je patrně definitivně i dvojnásobný šampion Tour, Alberto Contador, který vinou pádu ve sjezdu z Col d´Allos přidal ke své ztrátě více než dvě minuty a momentálně je od vedoucího Frooma na pátém místě vzdálen 6 minut a 40 sekund. To už bude zřejmě příliš i na Contadora.

Takto situace vypadala očima „El Pistolera“: „Moje kolo sklouzlo a spadl jsem. Snažili jsme se jej opravit, ale nešlo to, tak jsem si vzal Petrovo kolo a snažil se sjíždět, jak nejlíp jsem mohl. Cyklistika je taková, někdy se vám vede, jindy ne. Ale teď je nejdůležitější si pořádně odpočinout.“ 

Jak se dařilo Čechům i favoritům na Tour de France?

Tour de France 2015

Kompletní program Tour, výsledky a profily etap i jezdců najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy