Berdych po tragickém výkonu končí, v semifinále je Gulbis

3. 6. 2014 18:59
Čtyři zápasy zvládl na pařížské antuce skvěle, v tom pátém ale fatálně selhal a končí.
Tomáš Berdych při marném boji proti Gulbisovi.
Tomáš Berdych při marném boji proti Gulbisovi. | Foto: Reuters

Paříž - Čtyři zápasy zvládl na pařížské antuce skvěle, v tom pátém ale fatálně selhal a končí. Tomáš Berdych může na své druhé semifinále na French Open zapomenout, česká jednička po tragickém výkonu podlehla Lotyši Erneststu Gulbisovi jednoznačně 0:3 na sety.

"Nebyl jsem v takové formě, abych dokázal Gulbisovi uškodit. Vůbec jsem ho nezatlačil," komentoval Berdych na tiskové konferenci porážku.

Šestý hráč světa od začátku hodně chyboval zejména na forhendu a hrubě se mu nedařil první servis, čehož světová sedmnáctka dokonale využila a vybojovala první grandslamové semifinále kariéry. V něm se Gulbis utká se Srbem Novakem Djokovičem, který rovněž ve třech setech přehrál Kanaďana Milose Raonice.

Osmadvacetiletý Berdych zaostával za rozjetým o tři roky mladším soupeřem od první výměny. V prvních dvou gemech získal jediný fiftýn a během 20 minut prohrával 0:4. Jedno ztracené podání si vzal zpět, jenže od té doby se už dostal jen k jedinému dalšímu brejkbolu. Za stavu 3:5 jej neproměnil a set ztratil.

Berdych neměl čím ublížit

Gulbis i ve druhé sadě překvapil favorizovaného soupeře brzkým brejkem a nadále mu stačil lehce nadprůměrný výkon k pohodové dominanci. Berdych neměl nic, čím by Lotyšovi ublížil. Gulbis hrál přesněji, jeho hra byla variabilnější a pestřejší. Druhou sadu ovládl ještě jednoznačněji, díky dvěma brejkům 6:2.

Ve třetím dějství se sice Berdych soupeři vyrovnal ve hře od základní čáry, jenže na servisu se žádné zlepšení nekonalo. Další brzký brejk Gulbis udržel až do konce a za dvě hodiny zvítězil po setech 6:3, 6:2 a 6:4.

"Jsem nadšený a spokojený. Všechno co jsem dnes udělal na kurtu, bylo dobré. Hrál jsem výborně a večer půjdu slavit," zářil Gulbis nadšením v pozápasovém rozhovoru. Berdycha porazil potřetí v sedmém vzájemném duelu kariéry.

Šarapovová otočila zápas a je v semifinále

V zápase sice rychle prohrávala 0:4 a první sadu nakonec ztratila za 27 minut poměrem 1:6, zlomit se ale Maria Šarapovová nenechala.

Na rozdíl od Sereny Williamsové totiž dokázala nepříznivě se vyvíjející utkání se španělskou senzací Garbine Muguruzaovou otočit a za dvě hodiny vyhrát 1:6, 7:5, 6:1.

"Garbine hrála skvěle, musela jsem do toho dát všechno," prohlásila v rozhovoru na kurtu Šarapovová.

Kráska Bouchardová si zahraje o finále

Do semifinále French Open proti ruské tenistce postoupila Kanaďanka Eugenie Bouchardová, jež si poradila s další Španělkou Carlou Suárez-Navarrovou po setech 7:6, 2:6, 7:5.

I v tomto utkání přitom dlouho měla navrch Španělka, ovšem hned v první sadě nedokázala Navarrová udržet vedení 5:2 a ve třetí sadě zase ztratila vedení 4:2 ve chvíli, kdy šla na servis.

"Čekala jsem těžký zápas a Carla to potvrdila, ale už od koncovky prvního setu jsem věděla, že dneska vyhraju," prohlásila po utkání Bouchardová.

Dvacetiletá Kanaďanka, která je možná nejzářivější kometou letošní sezony, postoupila do semifinále i na druhém grandslamovém turnaji v sezoně.

Zajímavý úspěch českého tenisu se rýsuje také mezi dívkami, kde po vítězství nad turnajovou dvojkou CiCi Bellisovou do čtvrtfinále postoupila Markéta Vondroušová.O postup mezi čtyři nejlepší se utká se Slovenkou Rebeccou Šrámkovou.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 23,968.900 eur):

Muži:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Gulbis (18-Lot.) - Berdych (6-ČR) 6:3, 6:2, 6:4, Djokovič (2-Srb.) - Raonic (8-Kan.) 7:5, 7:6 (7:5), 6:4.

Ženy:

Šarapovová (7-Rus.) - Muguruzaová (Šp.) 1:6, 7:5, 6:1, Bouchardová (18-Kan.) - Suárezová (14-Šp.) 7:6 (7:4), 2:6, 7:5.

Juniorky:

Dvouhra - 3. kolo:

Vondroušová (ČR) - Bellisová (2-USA) 6:0, 6:4.

Čtyřhra - 1. kolo:

Heinová, Komardinová (ČR/Rus.) - Boulterová, Jorovičová (3-Brit./Srb.) 1:6, 6:3, 10:6.