Praha - Frisbee, létající disk, prožil obrovský vzestup a strmý pád. Nyní je opět na vzestupu.
S létajícím talířem si začali pohrávat američtí hippies na kalifornských plážích. Psal se přelom 60. a 70. let a oni dali vzniknout disciplíně freestyle frisbee. Zvládali vše od základního kroužení na prstě po krkolomné akrobatické triky.
Silná frisbee vlna vydržela v USA i po celá 80. léta.
"Na soutěže ve frisbee freestylu chodily tisíce lidí. Sportovcům aplaudovaly natřískané stadiony. Vystupovali i před rockovými hvězdami, stali se z nich celebrity a vydělali spoustu peněz," líčí zaprášenou slávu disku Jakub Zahradníček, jeden z nemnoha českých freestylistů a organizátor turnaje Freestyle Frisbeer Cup 2008.
Čtěte více:
Proč si Češi s talířem jen házejí?
Američtí průkopníci volného stylu s létajícím talířem však odrostli, zestárli a neměli příliš následovníků.
CO JE FREESTYLE FRISBEE?
Jedná se o soutěže dvojic a trojic, méně častěji i jednotlivců, v žonglování s diskem. V soutěži se hodnotí množství, kvalita provedení i obtížnost prováděných triků a spolupráce družstva. Mezi triky jsou zařazeny různé způsoby roztáčení a držení točícího se disku, rozdílné druhy přihrávek a chytání disku v neobvyklých pozicích nebo po akrobatickém cviku.
Zdroj: www.cald.cz
Disciplína je dnes na vzestupu spíše v Evropě, mezi hlavní tahouny patří Itálie a Německo. O někdejším americkém věhlasu si však mohou jen nechat zdát. Na soutěže jezdí desítky hráčů, nejprestižnější turnaje, tedy MS, ME a US Open jich napočítají stovku, diváků je poskrovnu.
Sport se hodnotí podobně jako krasobruslení. Boduje se náročnost triků, umělecký dojem, strhávají se body za pád disku na zem. Soutěží se zpravidla ve dvojicích a trojicích. Nejatraktivnější klání přinášejí mořské pláže, kde lze k ekvilibristice využít i vítr, jenž vrací náčiní zpět k závodníkovi.
Staříci vs. mladíci. Show vs. fyzička
V současném umění s létajícím diskem existují dvě školy. První tvoří "staří pánové" z původní vlny zájmu o talíř, kteří závodí již přes dvacet let a uspějí zejména díky zkušenostem, rutině, obrovské show a díky vymýšlení stále nových triků.
"Tihle chlapíci už to mají v ruce. A navíc nás stále dovedou něčím novým překvapit," komentuje jejich umění Jakub Zahradníček.
Do druhé školy patří mladíci, které zachytila současná druhá vlna. Ti proti starým rutinérům bojují především fyzičkou. Když je disk ve vzduchu, oni provádějí na zemi náročné akrobatické kousky.
"V jejich podání je freestyle frisbee pořádná dřina. Diváci jsou z jejich vystoupení nadšení, ale když to chtějí sami zkusit, většinou u frisbíčka vydrží jen chvilku. Dokud nezjistí, že to je pěkná fuška a že vyžaduje dost času a námahy, aby si člověk s diskem trochu porozuměl," říká Zahradníček.
Jsou to pořád trochu hippies
Něco však mají obě školy společné.
"Všichni závodníci jsou velcí samorosti, individuality. Ve svých zemích tvoří ucelenou komunitu. Jsou to takové ostrůvky, kam se můžete kdykoliv uchýlit, když tam jedete na návštěvu. Jsou velmi pohostinní, přátelští, v pohodě," líčí jejich společné "free" založení český kolega.
"I u mladé generace navíc zůstává něco z hippies. Nosí batikovaná trička, symboly "peace" a jsou to volnomyšlenkáři," pokračuje.
Nové nadšení pro triky s "frisbíčkem" pozvolna proniká i do České republiky. Česká reprezentace se již od roku 2000 účastní světového šampionátu v ultimate, což je týmová hra, v níž se získávají body za dopravení talíře do koncové zóny hřiště.
Freestylisti se tu však začali dávat dohromady teprve před dvěma lety. Prvním českým průkopníkem byl reprezentant v ultimate a člen České asociace létajícího disku Štěpán Materna.
Nakonec se našla pomocí internetu asi desetičlenná komunita a od té doby pilně trénuje a účastní se mezinárodních akcí.
Zatím největšího úspěchu dosáhli Češi na loňském Italian Open, v němž v soutěži trojic obsadili čtvrté místo.
Přijede i talířový guru
Další milník ve vývoji freestyle frisbee u nás znamená pořádání historicky prvního otevřeného mistrovství ČR v této disciplíně.
Freestyle Frisbeer Cup - Czech Open 08 proběhne o víkendu 16. a 17. února v basketbalové hale ZŠ Petřiny-Jih a zúčastní se ho elita oboru.
Jednu soutěžní dvojici vytvoří světová jednička Ital Fabio Sanna a světová dvojka Američan Tommy Leitner, tedy představitelé nové a staré generace.
"Tommy Leitner hraje už 25 let. Říkáme mu vyslanec nebo taky guru. Tenhle Amík začal žít v Římě, objíždí turnaje a pozvedá evropskou úroveň freestyle frisbee," vypráví Zahradníček.
Chytka, Harapes a vydiktování kámošů
Do Česka se v polovině února sjede čtyřicítka světových hráčů z Itálie, Německa, Maďarska, Slovenska, Dánska a USA.
A na co závodníci diváky lákají? Dejme na závěr prostor hantýrce freestylistů:
"Jak se naučíš rotující frisbee udržet na prstě, jsi v tom. Pak už si ho vodíš kolem těla, šviháš kolem něj nohama, přehazuješ ho, podhazuješ, nahazuješ, motáš, zkrátka předvádíš cokoliv, aby to trochu vypadalo a vydiktoval jsi kamarády, kteří neumí tolik triků jako ty.
A samozřejmě, každá série triků musí být zakončená ohromující a strašlivou chytkou, při které vyšleš frisbee do vzduchu, minimálně dvakrát se zatočíš jak Harapes, v obřím skoku čapneš talíř třeba pod nohama a rozsekáš se o zem. Tak to má být!"