František Šindelář vyměnil plastovou hokejku za basketbalový míč a Pardubicím pomohl ke dvěma výhrám

Jakub Bartoš
30. 10. 2016 22:34
Po mistrovství Evropy se před něj postavila těžká výzva. Jeho kolega z reprezentace Adam Erben přišel za Františkem Šindelářem s nabídkou hrát basketbal na Sardinii. I přes obavy nabídku přijal. Na tři roky v Itálii vzpomíná jen v dobrém. Může tak porovnávat sport handicapovaných v Česku a ve svém bývalém působišti. Podle Františka Šindeláře má Česká republika hodně nedostatků.
František Šindelář hrál tři roky basketbal vozíčkářů na Sardinii.
František Šindelář hrál tři roky basketbal vozíčkářů na Sardinii. | Foto: Archiv Františka Šindeláře

České Budějovice - WSB Pardubice za sebou mají druhé kolo Rakouské ligy. V sobotu dokázaly v rakouském Frohnleitenu dvakrát jednoznačně zvítězit a pomohl jim k tomu i František Šindelář. Hráč se zkušenostmi ze zahraničí dal o víkendu přednost basketbalu před mezinárodním florbalovým turnajem. Na spolupráci s Pardubickým celkem ho láká dobrá parta vedená Jaroslavem Mencem a kvalitní zápasy. Nejvíce se těší na Euroligu.

Šindelář zvládá práci s plastovou hokejkou i basketbalovým míčem

Pardubice postihl problém, když ze sestavy odpadl jeden z hráčů, kvůli kterému nemohli postavit sestavu. „Neměli hráče mého postižení, a tak mě kontaktovali. Domluvili jsme se na spolupráci. Na tréninky sice jezdit nebudu, protože chodím do práce, ale turnajů se účastnit budu,“ vysvětluje František Šindelář. K novému působišti ho přesvědčilo kvalitní vedení klubu. „Chopil se toho Jaroslav Menc, který sice není na vozíku, ale hodně tomu dává. Je velmi schopný a je vidět, že tomu rozumí a posouvá to daleko. Kromě toho mě láká i parta v týmu,“ dodává Šindelář.

František Šindelář se věnuje i florbalu. Obléká  dres Štírů z Českých Budějovic a patří i k oporám české florbalové reprezentace.
František Šindelář se věnuje i florbalu. Obléká dres Štírů z Českých Budějovic a patří i k oporám české florbalové reprezentace. | Foto: Archiv Františka Šindeláře

František Šindelář se ale věnuje i florbalu. Hrál ho v Českých Budějovicích za tým United, jenž se později spojil s místními Štíry, za které hraje dodnes. Tým patří v současné době mezi republikovou špičku. Povinnosti má i ve florbalové reprezentaci. Tento víkend však vynechal mezinárodní turnaj European Wheelchair Floorball Tour 2016 v Praze. Basketbal ho naplňuje víc, avšak své florbalové povinnosti nehodlá zanedbávat.

Největší zkušeností v kariéře pro něj bylo působení v Itálii. „Po mistrovství Evropy mě oslovil Adam Erben, jestli bych nechtěl hrát basketbal na Sardinii. On sám tam už působil. Měl jsem měsíc na rozmyšlenou. Řešil jsem to s rodiči, kteří se mě ptali, jestli jsem normální. Nakonec jsem to ale vzal, i když jsem neuměl anglicky ani italsky ani slovo,“ směje se 34letý hráč. S Adamem Erbenem se tak vydal do Janova a odtud trajektem na Sardinii. Tak začalo jeho působení v týmu Quartu Santa Elena.

V zahraničí se mají handicapovaní sportovci lépe

Klub tehdy postoupil do nejvyšší z celkem čtyř soutěží. „Stát do sportu handicapovaných posílal spoustu peněz. V lize hráli světoví hráči, nebylo jednoduché si na úroveň hry zvyknout. Najednou se mi změnil život, začal jsem žít jako profesionální sportovec a veškerý čas věnoval basketbalu. Dny jsme trávili tréninky a jednou za týden byl zápas. Cestovali jsme letadlem. Měl jsem obavy, ale všechno bylo fantasticky zařízené. Vše probíhalo naprosto profesionálně,“ pochvaluje si František Šindelář.

František Šindelář věří týmu WBS Pardubice a pomýšlí na druhé místo v Rakouské lize a na postup ze skupiny v Eurolize, která se bude konat na jaře v Brně.
František Šindelář věří týmu WBS Pardubice a pomýšlí na druhé místo v Rakouské lize a na postup ze skupiny v Eurolize, která se bude konat na jaře v Brně. | Foto: Archiv Františka Šindeláře

Překvapilo ho i vnímání sportu mezi obyvateli ostrova. „Byli jsme tam za celebrity. Lidé nás poznávali na ulicích, oslovovali nás v obchodech a na zápasy chodilo až dva tisíce diváků. Jezdili jsme sport propagovat i na základní školy. Nikdy jsem nic takového nezažil,“ líčí s nadšením basketbalista. Během tří let se tým umístil dvakrát v druhé polovině tabulky a při posledním ročníku skončil na třetím místě. Kvalitně si vedl i na evropské scéně, kde bojoval v druhé a třetí nejvyšší soutěži. Hrál tak s týmy jako Galatasaray nebo Besiktas Istanbul.

V zahraničí celebrita, v Česku jen vozíčkář

I proto zkušeného hráče mrzí, jak je sport handicapovaných vnímán v Česku. „Jde například o špatnou podporu státu v momentech, kdy jede hráč reprezentovat zemi na mezinárodní akci. V tomhle jsme o dvacet let pozadu. V jiných zemích to funguje zcela běžně a handicapovaní sportovci jsou bráni jako zdraví. Asi to ještě chvíli bude trvat,“ myslí si Šindelář.

František Šindelář se po třech letech rozhodl skončit, protože se dozvěděl, že čeká syna. V současné době tak žije s rodinou, která je pro něj na prvním místě a doprovází ho na většinu turnajů, v Čejkovicích u Českých Budějovic. Pracuje ve firmě, která se specializuje především na oblast tepelné techniky, kde se věnuje mimo jiné administrativě servisu a revizi kotlů. „Ve firmě jsem působil už před zraněním. Jsem rád, že mi dali příležitost se po letech vrátit. Nic mě během ní neomezuje,“ těší sportovce.

Nyní se těší na působení v týmu WBS Pardubice. Věří, že má tým na druhé místo v Rakouské lize a postup ze skupiny v Eurolize, která se koná na jaře v Brně. Věří i v lepší zítřky českého basketbalu na vozíku, kterému chybí mladí hráči. V budoucnu by rád viděl českou florbalovou reprezentaci na paralympiádě. „Já sám už si asi nezahraji, ale třeba se mi povede to zažít jako asistent trenéra,“ doufá Šindelář.

V osobním životě by si rád splnil sen podívat se na Havaj. Největším adrenalinem pro něj byl skok z letadla. „Byl to úžasný zážitek a doporučuji to každému vozíčkáři. Skákal jsem u Příbrami, kde působí profesionální skupina lidí. Jako zdravého by mě asi nikdo nedonutil skočit,“ dodává zvesela.

Výsledky 2. kola Rakouské ligy

Flink Stones II 22 : 82 Sitting Bulls

ABSV LoFric Dolphins Wien 39 : 99 WBS Pardubice

Sitting Bulls 94 : 48 Flink Stones I

WBS Pardubice 102 : 43 Flink Stones II

Flink Stones I 81 : 42 ABSV LoFric Dolphins Wien

Nová posila Pardubicím pomohla. V sobotu dokázaly zvítězit v obou utkáních a posunuly se na třetí místo Rakouské ligy. 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy