Basketbal na vozíku hledá nové hráče. Láká na reprezentaci i poháry

Jakub Bartoš
22. 9. 2016 12:48
Česká asociace basketbalu na vozíku hledá nové hráče. V příštích letech čeká reprezentaci boj o elitní skupiny a její šance jsou poměrně velké.
Česká reprezentace basketbalu na vozíku
Česká reprezentace basketbalu na vozíku | Foto: Archiv ČABV

Brno - S akutním nedostatkem hráčů se potýká Česká asociace basketbalu na vozíku (ČABV). Národní tým kvůli tomu letos vynechal účast na mistrovství Evropy, a proto se nyní usilovně věnuje náboru nových tváří.

Ty potřebuje i kvůli tomu, že v příštích letech reprezentaci čeká boj o elitní skupiny a její šance jsou poměrně velké. Na podzim navíc odstartují soutěže dvěma českým týmům v mezinárodních soutěžích a v jednání je i účast třetího.

V Česku zatím působí dva týmy

V současné době působí v České republice dva basketbalové týmy. "Původně existovaly kluby z Prahy a Brna. Zhruba před pěti lety ale celek z Prahy zanikl a bez návaznosti na to vznikl WBS Pardubice,“ sdělil Miroslav Šperk, člen Výkonného výboru ČABV a hráč Pardubic.

Moravským zástupcem je pak SK HOBIT Brno. "V jednání je i zapojení týmu z Frýdku Místku. Prozatím ale není jisté, jestli se spojí s Brnem, nebo zda bude fungovat sám,“ dodala Hana Valová, předsedkyně ČABV.

Rostislav Pohlmann patří k nejzkušenějším českým basktebalistům na vozíku.
Rostislav Pohlmann patří k nejzkušenějším českým basktebalistům na vozíku. | Foto: Archiv ČABV

Oba čeští zástupci působí ve dvou mezinárodních ligách. "První je Středoevropský pohár, jehož je naše asociace pořadatelem. Konat se bude již čtvrtou sezónu a kromě českých týmů v něm působí i kluby z Maďarska a Polska,“ popsala předsedkyně asociace. Oba české celky si zahrály i rakouskou ligovou soutěž. Letos se však do ní zapojí pouze WBS Pardubice.

Hráče potřebuje i reprezentace

Reprezentace českého basketbalu na vozíku má poměrně slušné vyhlídky na evropské scéně. Při mistrovství Evropy, které se hraje ve třech výkonnostních skupinách, figuroval národní tým většinou ve skupině B.

Bývalo ale ještě lépe. U historického postupu do nejvyšší skupiny před dvěma A byl i Miroslav Šperk. "Podařilo se nám to v roce 2014 v Brně, kde jsme ve finále porazili Izrael. Po roce jsme zase sestoupili, ale měli jsme příležitost zahrát si s nejlepšími týmy,“ vzpomíná dvojnásobný kapitán českého týmu. Mezi elitu stabilně patří Španělsko, Německo, Anglie nebo Polsko a Turecko. Kvůli letošní neúčasti na šampionátu ale bude příští rok národní tým hrát skupinu C, ze které by měl postoupit. Stálým problémem je ale nedostatek hráčů.

"Letošní aktivity směřují k jejich nabírání. Za úspěch bych považoval i pět hráčů. Jiné sporty jako například florbal tím netrpí. Domnívám se, že to je fyzickou a mentální náročností tohoto sportu. Vyzkoušel jsem si florbal nebo lyžování a basketbal považuji za nejnáročnější sport,“ svěřil se Miroslav Šperk. 

Asociace nicméně věří, že se situace zlepší, i když to nebude hned. Letošní aktivity směřují mimo jiné i k finanční stabilizaci a rozvoji hráčů. Nejbližší událostí je Podzimní turnaj, který se uskuteční 24. a 25. září v Brně.

Pozvánka na podzimní turnaj v basketbalu na vozíku.
Pozvánka na podzimní turnaj v basketbalu na vozíku. | Foto: Archiv ČABV
 

Právě se děje

před 30 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy