Prvního ročníku v roce 1993 se účastnilo 43 týmů z pěti zemí, akce se postupně rozrůstala, letos si v Praze zahraje 213 týmů z 19 zemí: z České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Holandska, Itálie, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska a USA.
V turnaji se bude soutěžit v elitní mužské a ženské kategorii, ve skupině B a v juniorské kategorii. Soutěž proběhne i ve stále více populárnější disciplíně florbalového freestylu.
Už se stalo tradicí, že v Praze se scházejí florbaloví umělci, kteří umí s hokejkou a děrovaným míčkem netušené triky. Letošní, inovovaná soutěž florbalových kouzelníků nese název Z-II a bude mít čtyři části. Úvodní sestavu, povinnou sestavu, dráhu na krásu a dráhu pod tlakem.
"Freestyle již nebuje jen nějaké žonglování s hokejkou a míčkem na pódiu, připravíme speciální dráhu s překážkami a závodníci ji absolvují na čas," láká fanoušky jeden z šéfů turnaje Martin Vaculík.
Vrcholy turnaje: Švédové vs. Finové
Vrcholy turnaje by měly být zápasy hvězdných švédských, finských a švýcarských týmů. Po roce odmlky se do Prahy vrací dvojnásobný mistr švédské Elitserien a letošní vicemistr Pixbo Walenstam. Diváci uvidí i šampiony Finska Espoon Oilers a švýcarské mistry Alligator Malans.
Další účastník, vicemistr švýcarské ligy SV Wiler-Ersigen, tak bude mít šanci vrátit Aligátorům finálovou porážku.
Mezi favority patří i tým Finnsta IBK, složený z finských reprezentantů, či Grasshoppers Curych. Největším adeptem na vítězství je však opět Pixbo s hvězdami švédské reprezentace Andersem Hellgardem a Henrikem Quistem.
Populární "Červené lišky" budou útočit již na svůj čtvrtý triumf na Czech Open. Pakliže se jim to podaří, prodlouží nadvládu švédských klubů na pražském turnaji již na šest let.
Švédové nevyhráli pouze tři ročníky: v roce 1998 zvítězil klub FBC Ostrava, o rok později Tatran Střešovice a naposledy nepustily švédský tým na trůn Helsinki IFK.
"Švédové jsou trochu jinde než ostatní, ale překvapení se může stát. Jestli někdo poruší jejich nadvládu, tak to budou Finové. Letos mají velkou šanci, dokázat by to mohly týmy Espoon i Finnsta," odhaduje rozložení sil Vaculík.
Finové budou mít o to větší motivaci, že je jejich severští sousedé letos v květnu opět přemohli ve finále MS. Přitom Finsko vedlo již 3:0. Ve švédské hale Globen přesto nakonec podlehlo 7:6 v prodloužení.
V mužské elitě se představí také osmička z tuzemské extraligy: pořádající Tatran Střešovice, FBC Ostrava, Mladá Boleslav, Future, Vítkovice, Brno, Chodov a Havířov.
České reprezentanty najdou diváci i ve špičkových evropských klubech: v Grasshoppers Curych obránce Aleše Jakůbka a útočníka Martina Ostřanského, v dresu Wileru-Ersigen by se mohl objevit útočník Tomáš Sladký, který má do týmu loňského švýcarského šampiona namířeno z Vítkovic.
"Moc bych si přál, aby se nějaký český tým prosadil, ale bude to hodně těžké, elitní kategorie je letos opravdu nabitá. Na vítězství dávám českým klubům šanci 10 %, na medaili o něco víc," zůstává při zemi Martin Vaculík.
V elitní kategorii žen budou hrát čtyři české kluby - mistrovský Liberec, vicemistryně FbŠ Bohemians, Chodov a tým slučujících se klubů Děkanky a Tatranu Střešovice, který bude vystupovat na turnaji pod názvem Triggers Praha.
O vývoji florbalu v České republice čtěte ZDE
Obhajovat vítězství bude výběr plný finských reprezentantek AC Galna Finnar. Trojici ze země tisíce jezer dále tvoří celek Erä III v sestavě s českou reprezentantkou Denisou Billou a tým EVVK.
Ze Švýcarska přijede Zug United, jehož barvy v poslední sezoně hájila Dana Bursová. Desítku doplňují polské mistryně Aligator UKS Chwarzno Gdyně a druholigový švédský tým Sala Silverstaden.
Vyvrcholení v T-Mobile areně snad bez problémů
Hlavním vrcholem turnaje by mělo být nedělní finále v pražské T-Mobile Areně. Loni zhlédlo střetnutí mezi švýcarským SV Wiler Ersigen a IBK Dalen ze Švédska více než šest tisíc diváků.
Organizátoři doufají, že se vyhnou problémům, které měli vloni při osudném třináctém ročníku. Když před sobotními zápasy instalovali v T-Mobile Areně palubovku, byl povrch tak vlhký, že nešlo odehrát plánovaná ranní utkání. O jejich vítězích musely rozhodnout pouze samostatné nájezdy.
Dva týmy byly dokonce po těchto improvizovaných nájezdech přímo vyřazeny z turnaje. Diváci přišli i o některá čtvrtfinálová utkání elitní kategorie.
Šéf Czech Open Martin Vaculík však ujišťuje, že letos se nic podobného opakovat nebude: "Znamená to hned od začátku v aréně topit a pouštět teplo rovnou ven, desetitisíce tečou proudem. Víme ale, že si nic takového jako loni nemůžeme dovolit, takže zainvestujeme. Naštěstí by mělo být i lepší počasí."