Od florbalového pravěku k době stříbrné

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
24. 4. 2006 15:27
Praha - Popularita florbalu v České republice roste, základna se utěšeně zvětšuje a sport tu překračuje další a další mezníky.

Tradiční turnaj Czech Open, během nějž se v Praze setkává špička světového klubového florbalu, odehrál loňské finále v T-Mobile Aréně před rekordní florbalovou návštěvou, přímý přenos vysílala Česká televize. Letos již nabídla i přímé přenosy z finále české extraligy.

Na letošním mistrovství světa, které se koná od 19. do 29. května ve Stockholmu, budou čeští reprezentanti obhajovat historické stříbrné medaile z posledního šampionátu, hraného v květnu 2004 v Curychu. O další dva roky později se MS uskuteční v České republice.

Zdá se, jako by tu měl florbal snad ustláno na růžích. Skutečnost je však taková, že ty růže mají pořádné trny.

Český florbal si prošel krušnými začátky a dodnes v něm přetrvávají spartánské podmínky.  Hrou se nedá uživit, všichni hráči jsou amatéři, i ti sebelepší mají k obživě jiné povolání, popřípadě studují. Trénují a absolvují zápasy po práci či o víkendech, ve svém volném čase na úkor rodiny.

O české florbalové lize čtěte také ZDE

První misionáři

Češi se poprvé setkali s hrou s děravým míčkem v roce 1984 na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde finští studenti na výměnném pobytu dorazili i se sadou florbalových hokejek. Češi si to v zápase rozdali s Finy, studenti VŠE hráli florbal tak dlouho, dokud se jim hokejky nezničily. To pak znamenalo na delší dobu konec tohoto sportu v Česku, respektive Československu.

Foto: www.unihockey.info

Důležitý krok k zakořenění florbalu v republice učinili roku 1991 bratři Vaculíkové, kteří přivezli potřebné vybavení ze Švédska: "Švédský kolega naší cestovní kanceláře byl členem Švédské florbalové federace. Pozval nás na setkání evropských florbalových zemí v Malmö. Zde jsme také zhlédli první zápasy Švédů, Finů a Švýcarů. Získali jsme nějaké hokejky, rozdistribuovali je po republice a začali pořádat první turnaje," vzpomíná na české počátky stále populárnějšího odvětví Martin Vaculík, ředitel desetinásobného mistra Tatranu Střešovice a jeden z šéfů turnaje Czech Open.

Florbalové vybavení bylo z Prahy velmi záhy přivezeno do Ostravy, kde se brzy začaly provozovat první moravské turnaje. Praha a Ostrava dodnes v mužské lize potvrzují punc dvou hlavních florbalových center. Mistrovský titul doposud nezískal nikdo jiný než Tatran Střešovice a Vítkovice. Poslední čtyři roky pak Střešovice pravidelně ve finále porážejí tým FBC Ostrava. K oběma městům brzy přibyly další dvě významné florbalové bašty, Liberec a Brno.

Internetové stránky České florbalové unie  (ČFBU) zmiňují ještě jednu cestičku , kterou děravý míček dorazil do Česka, respektive Československa. Již v roce 1992 znala, viděla a začala florbal hrát Jaroměř,  malé východočeské město. Zde totiž tehdy působil na soustředění švýcarský klub Mettmenstetten Unicorns. Jako správní Švýcaři však tuto hru nazývali "unihockey".

Mantinely z Maďarska nastartovaly ligu

ČFBU hovoří jako o "historickém mezníku českého florbalu" o události, kdy střešovičtí průkopníci přivezli do republiky první opravdové mantinely z Maďarska. Díky nim se konečně mohly odehrát  regulérní zápasy a také kvalifikace o první ligu, která začala v roce 1994.

Hokejky ze Švédska a mantinely z Maďarska měly dalekosáhlé následky. Podle údajů ČFBU se v České republice hraje šest výkonnostních lig a existuje přes 800 družstev. Za velkou členskou základnu vděčí sport mimo jiné i jeho úspěšnému rozšíření do škol. "Momentálně jsme třetí největší federací na světě za Švédskem a Finskem, předběhli jsme už i Švýcary," říká Martin Vaculík.

Češi se poměrně rychle rozkoukali i na mezinárodní scéně. Již roku 1998 se v Česku konalo teprve historicky druhé mistrovství světa, v Praze se zabydlel i největší florbalový mezinárodní turnaj Czech Open. Čeští hráči se uplatňují v prestižní švýcarské lize. Roku 2004 získala reprezentace stříbro na MS. "Za Švédy a Finy ale stále zaostáváme, se Švýcary umíme vyrovnané zápasy," hodnotí současné postavení českých florbalistů ve světě Vaculík.

Koníček pro amatéry

Přes vysokou úspěšnost českého florbalu na domácí i mezinárodní scéně však sport stále zůstává  náročným koníčkem pro nadšené amatéry. Peněz a sponzorů je stále málo, hráči obvykle nepobírají finanční odměny, jako je to u elitních borců ve Švédsku a Finsku. Výjimkou je třeba švédský hráč Tatranu Střešovice, Johan Von der Pahlen.

Investice se vyplatila. Švéd skončil po základní části druhý v kanadském bodování extraligy se 47 body, produktivitu v play off s 25 body vyhrál a v posledním zápase finále si připsal dva góly a jednu asistenci, čímž významně dopomohl Tatranu k titulu.

 

Brzy by již nemusel být výjimkou. Martin Vaculík věří ve změnu. Na otázku, jak vidí budoucnost českého florbalu, odpovídá: "Do florbalu zasáhnou peníze, což povede k částečné  profesionalizaci. Tím se ještě zvýší kvalita, neboť amatéři  nemohou dát sportu vše, není to jejich absolutní priorita. Chvíli to ale ještě potrvá."

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy