Federer neproměnil dva mečboly. Do finále jde Djokovič

Jakub Šafránek Jaroslav  Šindelář Jakub Šafránek, Jaroslav Šindelář
11. 9. 2011 7:37
Djokovičovým soupeřem bude stejně jako loni Rafael Nadal
Novak Djokovič si zahraje už ve třetím letošním grandslamovém finále
Novak Djokovič si zahraje už ve třetím letošním grandslamovém finále | Foto: Reuters

New York - Přestože Roger Federer vedl v semifinále US Open nad Novakem Djokovičem už 2:0 na sety a za stavu 5:3 v pátém setu měl při svém podání dva mečboly, z postupu do finále se radoval srbský tenista.

Djokovič, který Federera vyřadil ve Flushing Meadows v boji o finále i před rokem, se tak dostal letos už do třetího finále na grandslamovém turnaji. Nepodařilo se mu to jen na French Open, kde ho v semifinále vyřadil právě švýcarský tenista.

Nejlepší tenista současnosti se ve finále utká se Španělem Rafaelem Nadalem, který si ve čtyřech setech poradil s Britem Andym Murraym.

Zápas světové jedničky a trojky byl opožděn kvůli dešti o téměř hodinu a půl, přesto se pak poté počasí umoudřilo a zbytek zápasu se odehrál bez dalších prodlev.

Murray si zahraje o finále na US Open s Nadalem
Berdych a Štěpánek do Rumunska na Davis Cup pojedou

Úvodní sada se odehrála bez brejků, a tak o jejím vítězi musel rozhodnout tie-break, který v poměru 9:7 vyhrál třicetiletý Federer.

Ve druhém setu naopak Švýcar sebral o šest let mladšímu soupeři servis dvakrát, a i když sám o jedno své podání přišel, radoval se z vítězství v poměru 6:4.

V úvodu třetího setu však Federer o svůj servis přišel znovu, kvůli čemuž set ztratil v poměru 3:6, a prohrál tak teprve svůj druhý set na letošním turnaji. Djokovič navíc poté s přehledem opanoval i čtvrtý set, a zápas tak směřoval k dramatické zápletce.

Federer za stavu 4:3 poprvé v pátém setu sebral soupeřův servis a v následující hře podával na vítězství. A i když si vypracoval dva mečboly, proměnit je nedokázal, naopak Djokovič si svůj servis vzal zpátky. Psychickou výhodu potvrdil i v dalších třech gemech a pátou sadu ovládl v poměru 7:5.

Djokovičovým soupeřem bude stejně jako loni Nadal

Ve druhém semifinále zdaleka nedošlo k tak dramatické bitvě jako mezi Djokovičem a Federerem. Světová dvojka Rafael Nadal totiž s Andy Murraym ztratil jen jeden set a nakonec jej porazil výsledkem 6:4, 6:2, 3:6 a 6:2.

Finále US Open tedy bude mít naprosto stejné obsazení jako loni, kdy ve Flushing Meadows triumfoval ve čtyřech setech španělský tenista.

V letošním roce má ovšem Djokovič famózní formu. Z devětapadesáti zápasů prohrál pouze dva a hned pětkrát přitom porazil právě Rafaela Nadala.

Naposledy se s někdejší svetovou jedničkou utkal ve finále Wimbledonu, kde zvítězil ve čtyřech setech. Nadal, jenž má s Djokovičem stále aktivní bilanci (16-12), se z výhry nad srbským tenistou radoval naposledy na loňském Turnaji mistrů.

Sen Wozniacké o grandslamovém titulu se rozplynul

Ani v letošní sezoně neukořistí dánská tenistka a světová jednička Carloine Wozniacká svůj první grandslamový titul. Stejně jako například na Australian Open totiž ve Flushing Meadows vypadla v semifinále.

Nad její síly byla domácí hvězda Serena Williamsová, jež triumfovala po setech 6:2 a 6:4.

Soupeřkou Williamsové bude Australanka Samantha Stosurová, která v druhém semifinále vyřadila německou turnajovou senzaci Angelique Kerberovou po setech 6:3, 2:6 a 6:2.

Stosurová se stala první Australankou ve finále US Open od roku 1977.

Veselý postoupil do finále juniorky

Do finále dvouhry mezi juniory postoupil český tenista Jiří Veselý, který se o titul utká s Britem Oliverem Goldingem, jehož porazil ve finále letošní juniorky na Australian Open.

Pokud by Veselý uspěl, zopakoval by pět let starý triumf Dušana Lojdy.

V semifinále první nasazený tenista porazil dalšího britského hráče Kyla Edmunda 6:4 a 6:2 a dál prochází turnajem bez ztráty setu.

Dvouhra - semifinále:

Muži:

Djokovič (1-Srb.) - Federer (3-Švýc.) 6:7 (7:9), 4:6, 6:3, 6:2, 7:5, Nadal (2-Šp.) - A. Murray (4-Brit.) 6:4, 6:2, 3:6, 6:2.

Čtyřhra - finále:

Melzer, Petzschner (9-Rak./Něm.) - Fyrstenberg, Matkowski (6-Pol.) 6:2, 6:2.

Ženy:

Dvouhra . semifinále: S. Williamsová (28-USA) - Wozniacká (1-Dán.) 6:2, 6:4, Stosurová (9-Austr.) - Kerberová (Něm.) 6:3, 2:6, 6:2.