Praha - Již dnes by se měl český cyklistický profesionál Roman Kreuziger a celá cyklistická veřejnost dozvědět verdikt Rozhodčí komise Českého olympijského výboru ke kauze kolem nesrovnalostí v jeho biologickém pasu.
Kreuziger má momentálně ze strany Mezinárodní cyklistické unie (UCI) pozastavenu závodní činnost, pondělní rozhodnutí případ táhnoucí se již tři roky konečně posune vpřed.
Nesrovnalosti v biologickém pasu
Pojďme si celou kauzu zrekapitulovat. V letech 2011 a 2012 byly Cyklistickou antidopingovou nadací (CAFD) spadající pod UCI v biologickém pasu Romana Kreuzigera údajně nalezeny vážné nesrovnalosti. Nález byl rodákovi z Moravské Třebové oznámen těsně před Tour de France 2013. Kreuziger najal dva nezávislé experty, podle jejichž posudků údaje z biologického pasu žádné požití zakázaných látek neznamenaly.
Na konci letošního května, po dlouhé nečinnosti, CAFD Kreuzigerovi oznámila, že posudky nejsou dostatečné k ukončení šetření a český reprezentant dostal měsíc na to, aby navrhl další postup.
Kreuziger nechal vypracovat ještě třetí posudek, který rovněž nepotvrdil porušení antidopingových pravidel. Přesto však po dohodě se svým týmem nestartoval na Tour de France, aby tým a sám sebe nevystavoval přílišnému tlaku.
Pozastavení činnosti
Do závodního kolotoče se chtěl Kreuziger vrátit v závodě Okolo Polska. V předvečer startu, pátek 2. srpna, se však dozvěděl, že je mu ze strany UCI do vyřešení případu pozastavena činnost. Závodník zastupovaný uznávaným odborníkem na sportovní právo Janem Šťovíčkem podal proti tomuto rozhodnutí odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS).
CAS dvacátého srpna potvrdila rozhodnutí UCI, a Kreuziger tak nemohl startovat na španělské Vueltě. Případ byl ze strany UCI dále předán Českému svazu cyklistiky (ČSC). Po dohodě ČSC a Českého olympijského výboru případ převzala Rozhodčí komise ČOV - nejvyšší národní orgán, který se zabývá případy souvisejícími s možným porušením antidopingových pravidel.
Verdikt Rozhodčí komise
Jedenáctého září Rozhodčí komise vyslechla experty navržené UCI i sportovcem, a samotného Kreuzigera. Ten k jednání pro svůj oficiální web řekl:
„Senát byl striktní a měl hodně otázek. Součástí jednání byly i výslechy expertů a ty to hodně protáhly. Pořád jsem přesvědčen o své nevině. Nedopoval jsem, nic špatného jsem neudělal a věřím, že tahle kauza dobře dopadne. Experti se snažili obhájit to, co už dávno napsali. Senát ČOV měl všechny podklady a mohl je studovat, teď budou mít nějaký další čas, aby vše vyhodnotili, protože ten spis je opravdu rozsáhlý. Pevně doufám, že se tady ta absurdita vyjasní a budu moct zase brzy závodit a dělat, co mám rád.“
Kreuzigerův zástupce Šťovíček k jednání dodal: „Bylo to dlouhé a těžké jednání, rozhodčí senát byl korektní, ale velice přísný, striktní, tvrdý. Nebylo to pro nás jednoduché, ale snažili jsme se podat co nejlepší výkon. Museli jsme přednést všechny naše argumenty, na žádný nezapomenout, museli jsme využít veškerý prostor. Byla to jedinečná příležitost, která se nebude opakovat, nesměli jsme zaváhat a chybovat.“
Kauza pravděpodobně ještě nekončí
Zdali dvojice Šťovíček-Kreuziger zaváhala či chybovala, se dozvíme již v průběhu dnešního dne, kdy Rozhodčí komise českého závodníka buď uzná nevinným, nebo mu uloží trest. S největší pravděpodobností by se v případě trestu jednalo o dvouletý zákaz činnosti s platností od 2. srpna.
Přestože již bude vynesen verdikt, celá kauza tím s největší pravděpodobností neskončí. Je téměř jisté, že v případě Kreuzigerova „očištění“ Rozhodčí komisí bude následovat odvolání k CAS ze strany Mezinárodní cyklistické unie. Naopak v případě udělení trestu se pravděpodobně k arbitráži odvolá český závodník.
Nezbývá než doufat, že celá kauza dospěje k úplnému závěru co nejdříve a nebude se táhnout tak dlouho, jako tomu bylo v případě Contadorova trestu. Připomeňme, že UCI se tehdy odvolala proti rozhodnutí španělských orgánů až v poslední den lhůty, a nesla tak svůj díl viny na délce celého případu.