Dotace na provoz a údržbu sportovišť nakonec budou. Stát první peníze pošle koncem listopadu

ČTK ČTK
27. 9. 2017 19:03
Nové podmínky budou zveřejněny v pondělí a pak budou mít organizace dva týdny na zpracování a podání projektu. Úspěšní žadatelé by peníze měli obdržet na přelomu listopadu a prosince.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Bára Sobotková

Praha - Stát nakonec vyplatí dotace na provoz a údržbu sportovních zařízení. Ministr školství Stanislav Štech rozhodl o novém vypsání dotačního programu IV, z něhož mají sportovní kluby a tělovýchovné jednoty peníze dostat.

Nové podmínky budou zveřejněny v pondělí a pak budou mít organizace dva týdny na zpracování a podání projektu. Úspěšní žadatelé by peníze měli obdržet na přelomu listopadu a prosince.

Ministerstvo zrušilo tento program, protože jeho podmínky podle něj nezaručovaly spravedlivé hodnocení žadatelů a rovný přístup ke všem uchazečům. Česká unie sportu i kluby proti tomu protestovaly. Nevyplacení peněz by podle nich mohlo ohrozit fungování sportovních klubů.

Jednotlivé kluby měly prostřednictvím ČUS nebo jiných střešních organizací a sportovních svazů dostat celkem 250 milionů korun, v některých případech se jedná o statisícové částky. Ministerstvo chce novými podmínkami zajistit průhledné vyplácení dotací.

"Programu IV se intenzivně věnujeme od července, kdy jsme problém zjistili a snažíme se jej vyřešit. Jedinou možností bylo program zrušit a vyhlásit nový s podmínkami reagujícími na doporučení expertní komise," uvedl v tiskové zprávě náměstek pro sport Karel Kovář.

Peníze na provoz a údržbu sportovišť měly být původně vypláceny v březnu, ale tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová výplatu peněz mimo jiné v souvislosti s dotační kauzou pozastavila. Pak ministerstvo prioritně řešilo jiné sportovní dotace, například peníze na významné sportovní akce nebo na činnost svazů.

 

Právě se děje

Další zprávy