Kejval přišel o jmenování členem MOV. Kvůli anonymu, který upozornil na machinace s dotacemi

Měl to být slavnostní okamžik, na kterém Jiří Kejval pracoval několik let. Místo jmenování členem Mezinárodního olympijského výboru se však šéf ČOV vrátil z Limy domů bez fanfár.
Jiří Kejval
Jiří Kejval | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Jiří Kejval nebude v Limě usilovat o zvolení do Mezinárodního olympijského výboru. Předseda Českého olympijského výboru se dnes předčasně vrátil z Peru a oznámil, že svou kandidaturu prozatím odkládá, protože se chce nejdříve zaměřit na vyřešení současné situace v českém sportu, poznamenaném dotační aférou.

Důvodem má být anonymní dopis, který přišel do sídla MOV v Lausanne a který upozorňuje na manipulace s dotacemi pro sport v České republice. Autor v něm zmiňuje to, že mezi obviněnými jsou viceprezident ČOV Miroslav Pelta nebo bývalý šéf sportovního odboru na ministerstvu školství Zdeněk Bříza a že do kauzy bylo zapojeno 50 dalších osob. 

Jmenování Kejvala mělo být pouze formální záležitostí. Za současné situace však šéf MOV Thomas Bach kandidaturu českého funkcionáře odmítl, alespoň to tvrdí velmi dobře informovaný zdroj Aktuálně.cz.

"Požádal jsem kolegy z Mezinárodního olympijského výboru, aby přesunuli mou volbu za stálého člena MOV na únor příštího roku. Důvodem je současná situace v českém sportu, na jejíž řešení se nyní chci soustředit. MOV plně respektuje mé rozhodnutí a podporuje mě v něm," sdělil Kejval médiím. K informaci o anonymním dopise se vyjádřila tisková mluvčí ČOV Barbora Žehanová: "Anonymy jsou dětinská trapnost a je zbytečné je jakkoli komentovat."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský parlament schválil bezpečnostní zákon, který se týká natáčení policistů

Francouzští zákonodárci ve čtvrtek definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě ustanovení týkajícího se zveřejňování záběrů s policisty.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle agentury AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už jej odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy