Londýn - Londýn dělí od letních olympijských her přesně rok. Při slavnostním ceremoniálu na Trafalgarském náměstí byly představeny medaile a londýnský starosta Boris Johnson s prezidentem Mezinárodního olympijského výboru Jacquesem Roggem pozvali sportovce z celého světa na již třetí olympiádu, které britská metropole pořádá.
V olympijském areálu na východě město ve Stratfordu britský skokan do vody Tom Daley svým skokem slavnostně otevřel futuristický plavecký areál.
"Zveme na hry 202 olympijských výborů. Zvu sportovce z celého světa. Hodně štěstí, Londýne," prohlásil Rogge.
Čtěte také:
Kolaps počítačů. Lístky na OH se prodávaly, ač nebyly
VIDEO Čeští sportovci testují oblečení pro OH v Londýně
Pro Čechy bude méně lístků do olympijského Londýna
"Budou připraveny silnice, vlaky, hotely, divadla, autobusy, kola a především budou připraveni Londýňané. Nashledanou v Londýně za 365 dní," přidal Johnson. "Zbývá nám rok a můžeme s jistotou říci, že jsme připraveni uvítat svět," dodal.
Cameron: Nejskvělejší hry v nejskvělejší zemi
"Zveme sportovce, diváky a návštěvníky z celého světa, aby přijeli příští léto do Británie - Volá Londýn," prohlásil předseda organizačního výboru Sebastian Coe v narážce na známou znělku zahraničního vysílání BBC. Podle britského premiéra Davida Camerona Londýn za rok uvítá "nejskvělejší hry v nejskvělejší zemi".
Ceremonie na Trafalgarském náměstí byla jen malou předehrou pro slavnostní zahájení her, které bude režírovat známý filmař Danny Boyle.
Dnes na podiu vystoupili známí britští sportovci, ale i zástupci Řecka, Británie, Číny, Brazílie, Jižní Koreje a Ruska, tedy pořadatelských zemí příštích i minulých letních i zimních olympijských her. Hrála popová skupina The Feeling a na budovu Národní galerie byla vytažena olympijská vlajka.
Jedním z vrcholů večera bylo představení návrhů olympijských medailí. Přední straně medaile, kterou navrhl britský výtvarník David Watkin, dominuje řecká bohyně vítězství Niké vystupující z chrámu Parthenón na cestě do hostitelského města her.
Olympijská sportoviště jsou hotová skoro z 90 procent a plně dokončeno je všech šest hlavních stálých staveb - olympijský stadion, velodrom, haly na basketbal a házenou i tiskové středisko.
Už se prodalo 3,5 milionů lístků
Jako poslední byl dnes otevřen plavecký areál, který navrhla Zaha Hadidová (předsedala i porotě vybírající návrh na pražskou Národní knihovnu). Jedna z nejvýraznějších olympijských staveb je umístěna u hlavního vchodu areálu a má být jakousi "branou k olympiádě".
Oficiálně plavecký stadion dnes večer "pokřtil" britský skokan do vody Tom Daley a po něm v neformálním závodě bývalí britští špičkoví sportovci.
Již odpoledne ale olympijští představitelé sledovali v bazénu britské akvabely cvičící na píseň skupiny Queen We Will Rock You. Kromě toho si dnes premiér Cameron prohlédl dočasný olympijský areál pro plážový volejbal, který je na prostranství pro jezdecké přehlídky přímo pod okny jeho úřadu v Downing Street.
Organizátoři dnes také oznámili, že se zatím prodalo 3,5 milionů lístků. Pyšní se také tím, že olympijský park o rozloze 2,5 kilometru čtverečních postavili na místě, kde byly z větší části staré průmyslové stavby a opuštěná skladiště, a přispívají tak k oživení oblasti, kam turisté obvykle nejezdí.
Londýn pořádal olympiádu již dvakrát - v letech 1908 a 1948. Rozpočet nynějších her je 9,3 miliardy liber (asi 257 miliard korun). To je skoro čtyřikrát tolik, než organizátoři předpokládali v roce 2005, kdy Londýn překvapivě získal hry v souboji s favorizovanou Paříží. Rozpočet se ale od posledního navýšení od roku 2007 nezměnil.
Po skončení hlavní výstavby se nyní pozornost organizátorů zaměří na prověření sportovišť. "Budeme testovat, testovat, testovat," řekl Coe novinářům.
Během příštích měsíců tak proběhne na 26 sportovištích 42 testovacích soutěží. V Hyde Parku, kde budou soutěžit triatlonisté, bude v srpnu závod plavců. V polovině srpna povede silniční cyklistický závod po přesně stejné trase, po jaké za rok pojede olympijský peloton.
Největší obavy vzbuzuje doprava
Zřejmě největší obavy mají organizátoři z dopravy, která i za normálních okolností funguje na hranici své kapacity. Dopravu mají řešit pruhy vyhrazené jen pro olympijskou dopravu a rychlovlak Javelin, který bude spojovat střed města se Stratfordem.
Dopravní podnik také doufá, že se Londýňané přizpůsobí a budou se nejpřetíženějším linkám vyhýbat, vezmou si dovolenou nebo budou pracovat z domova.
Klíčovým faktorem ve městě, které před šesti lety zažilo krvavé teroristické útoky, je bezpečnost. Organizátoři věří, že ji neohrozí demise šéfa londýnské policie Paula Stephensona a jeho zástupce pro boj s terorismem Johna Yatese, kteří odešli před týdnem kvůli skandálu s odposlechy.
Olympiáda, která začne příští rok 27. července, skončí 12. srpna.