Diamantová liga startuje. Z úspěšného projektu těží i Češi

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 5. 2014 14:00
V pátek startuje už čtvrtý ročník nadmíru úspěšné Diamantové ligy, ve které v minulých letech vynikali i čeští atleti.
Královnou loňské Diamantové ligy byla Zuzana Hejnová.
Královnou loňské Diamantové ligy byla Zuzana Hejnová. | Foto: Reuters

Praha - V pátek 9. května se v katarském Dauhá koná první ze čtrnáctidílného seriálu atletické Diamantové ligy, kterého se zúčastní i čtvrtkař Pavel Maslák, půlkařka Lenka Masná a oštěpařka Nikol Ogrodníková.

Úspěšný projekt, který v roce 2010 nahradil Zlatou ligu, bude i letos v centru pozornosti fanoušků atletiky - a to i české, neboť by se v něm měly představit všechny tuzemské atletické hvězdy.

V rozhovoru s Liborem Varhaníkem, předsedou Českého atletického svazu, se dozvíte nejen to, jak si Diamantová liga vede a funguje, ale i jaké mají Češi ambice před letošní sezonou.

Jaké byly hlavní důvody pro vznik Diamantové ligy po předchozí Zlaté lize?

Bylo jich několik. Především rozšířit tuto soutěže i mimo Evropu, pokrýt téměř všechny atletické disciplíny, vytvořit motiv k útokům na osobní i světové rekordy a podpořit ekonomickou i organizační úroveň světové atletiky. Značná pozornost byla věnována marketingu, jehož součástí bylo jmenování 14 ambasadorů z řad mistrů světa, včetně Barbory Špotákové. Vlastníkem soutěže je Světová atletická federace.

Která aspoň základní pravidla má tato soutěž?

Na rozdíl od Zlaté ligy, která měla výrazně zúžený program, zahrnuje Diamantová liga ve 14 mítincích 16 disciplin mužů, stejný počet v kategorii žen a vzájemně se prostřídávají. Celkovým vítězem se stává atlet, který získá nejvíc bodů za jednotlivá umístění. Hodnotí se první tři místa s bodovým ziskem  4 – 2 – 1. Celkový vítěz získá prémii 40 tisíc dolarů a premianti v jednotlivých mítincích 10 tisíc dolarů. Oceněni jsou i atleti na dalších místech.

Podařilo se plně zvládnout i finanční náklady?

Projekt byl na trhu hned od začátku velice úspěšný, globální prodej televizních práv předčil všechna očekávání. Získané peníze přidělované podle celkové úspěšnosti teď rozdělují pořadatelé mítinků, kteří kromě prize money hradí veškeré náklady pozvaných atletů, včetně ubytování, stravování a u některých absolutních špiček i jakési startovné.. Deset mítinků je v Evropě, další pak v Dauhá, Šanghaji, New Yorku a americkém Eugene.

Jaká cesta vede k účasti na těchto mítincích?

Přes vynikající výkony a tím i zájem pořadatelů o start těchto špičkových atletů. Tato cesta například pro Špotákovou, nebo loni Veselého či Hejnovou byla snadná. Druhou možností je dohoda manažera atleta s pořadatelem mítinku. Lze tedy říci, že platí zákon nabídky a poptávky.

Neuvažuje se zase o nějakém dalším modelu?

Nemluví se o něm, zatím je se špičkovými mítinky hodně spokojenosti. Jejich předností je velký zájem atletů, přesný program a většinou i početná divácká kulisa.  K úplné dokonalosti by sice bylo potřeba ještě leccos vylepšit, ale v podstatě jde o maličkosti.

Kteří čeští atleti na sebe zatím nejvíc upozornili?

Především samozřejmě celkoví vítězové. V letech 2010 a 2012 to byla Špotáková, v posledních dvou sezonách Veselý a loni ještě také Hejnová. Považuji to za obrovský úspěch celé české atletiky.

Jakou šanci jim dáváte letos?

Špotáková se po mateřské dovolené sice vrací do oštěpařského sektoru, ale do seriálu vstoupí až ve čtvrtém závodě 5. června v Římě a zatím je otázka, kterých dalších mítinků se zúčastní. Možnost získat potřebné body se tím zmenšuje. Podobné lze říci i na adresu Hejnové, která stále ještě není zdravotně plně v pořádku. Naopak výborně se cítí čtvrtkař Maslák, už příští týden se v Šanghaji představí Veselý a v dalších závodech jistě nebudou chybět ani koulař Prášil, tyčkaři Kudlička a Svobodová, překážkářka Rosolová a další. Opět bude záležet na zájmu pořadatelů či úspěšnosti manažerů.

Zopakovat loňský triumf se tedy zdá nereálné?

Bylo by to přímo úžasné, ale vrcholem letošního roku jsou pro nás evropské šampionáty – v červnu družstev a v srpnu jednotlivců. Diamantová liga je hlavně záležitostí jednotlivých atletů. Nikoho například nebudeme nutit cestovat do daleké Číny, když nesnáší letadlo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tunisko zmařilo připravovaný teroristický útok na turistické lokality

Tuniská policie oznámila, že zmařila teroristický útok na turistické lokality v této severoafrické zemi. Uvedlo to tuniské ministerstvo vnitra. Útok podle něj plánovala žena, která přicestovala ze Sýrie, kde obdržela výcvik od teroristických skupin. Nyní je ve vězení, uvedly agentury.

Žena, která měla v úmyslu útočit s použitím výbušného pásu, se podle ministerstva vnitra vrátila ze Sýrie do Tuniska přes Turecko 10. ledna. Akci podle ministerstva plánovala v Sýrii, kde strávila rok a získala výcvik od teroristů.

Tuniské úřady v posledních letech zmařily většinu plánovaných atentátů a na útoky reagovaly efektivněji, píše agentura Reuters s odkazem na západní diplomaty. V listopadu policie v hlavním městě Tunisu postřelila extremistu, který na strážníky zaútočil s nožem a sekáčkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy