Monako - Letošními nejlepšími atlety planety se stali Etiopanka Defarová a Američan Tyson Gay.
Defarová je světová rekordmanka v běhu na 5000 m. Gay získal na letošním MS v Ósace sprinterský double - zlato z běhu na 100 i 200 metrů.
O majitelích hlavních výročních cen Mezinárodní atletické federace IAAF rozhodli fanoušci. Ankety se jich zúčastnilo více jak 160 000.
Server atletika.cz připomíná i další letošní úspěchy Defarové, mimochodem i nejlepší letošní atletky Afriky. Kromě světového rekordu z Osla, kde v červnu zlepšila svůj vlastní historický zápis o 8 vteřin, vytvořila ještě další tři světové rekordy: na 3000 m v hale a na dvou mílích na silnici i na dráze.
Na pětikilometrové trati se pak rovněž stala mistryní světa.
Aby mohl Tyson Gay vybojovat v ósackém vedru zlaté medaile na stovce i dvoustovce, musel absolvovat osm závodů během šesti dnů. Navrch ještě získal zlato ve štafetě na 4x100 metrů.
Sprinterský double se v historii povedl před ním pouze dvěma mužům, rovněž Američanům - loni Justinu Gatlinovi, v roce 1999 Maurici Greenovi.
V Ósace navíc získal dva cenné skalpy. Na stovce porazil světového rekordmana Asafu Powella, jenž se musel spokojit jen s bronzem, na dvoustovce sebral časem 19,76 s rekord šampionátu krajanovi Michaelu Johnosonovi.
O majitelích hlavních výročních cen Mezinárodní atletické federace IAAF rozhodli fanoušci. Ankety se jich zúčastnilo více jak 160 000.
Nejlepší atletické kousky předvedli Vlašičová a Powell
Výkony roku pak vybrala samotná IAAF. Nejkvalitnější atletické "kousky" podle ní předvedli chorvatská výškařka Blanka Vlašičová (207 cm) a jamajský sprinter Asafa Powell (světový rekord 9,74 s).
Vlašičová letos ovládla většinu vrcholných výškařských soutěží. Nebýt nepovedeného úvodního závodu Zlaté ligy v Oslu, mohla získat podíl na milionovém jackpotu. Při svém ojedinělém výpadku skočila pouze 198 cm, Ruska Šlesarenková tehdy překonala o 4 cm více.
Chorvatka si spravila chuť v Ósace, kde se stala mistryní světa. Po většině vyhraných soutěží si nechala na stojany umístit laťku do výšky světového rekordu - na hodnotu 210 cm. Několik pokusů vypadalo velmi nadějně. Vlašičová je dnes nejžhavější kandidátkou na překonání letitého rekordu Bulharky Štefky Kostadinové (209 cm).
Asafa Powell zaběhl v září na italském mítinku v Rieti stovku za 9,74 sekund. Kdyby býval nevypustil závěr, mohl být světový rekord ještě kvalitnější.
O tři setiny tak překonal svůj vlastní světový rekord z roku 2005 z Atén.
Stránky atletika.cz vypočítávají, že v šestici nejlepších časů na sto metrů v historii mu patří hned pět, letos rovněž vystřihnul tři nejlepší stovky roku.
Na světovém šampionátu však zažil velké zklamání, když doběhl až třetí. V běhu na 100 metrů ho překonali nejen zlatý Američan Tyson Gay, ale i stříbrný Derrick Atkins z Baham.
Oceněn i skákající basketbalista
Etiopan Haile Gebrselassie, jenž na Zlaté tretře v Ostravě překonal světový rekord na 20 km i v hodinovce, figuroval v trojici borců nominovaných na atleta roku, ale nakonec se musel spokojit jen s Cenou inspirace.
Tu v ženách získala britská vytrvalkyně Paula Radcliffeová, která závodila i v těhotenství a krátce po porodu.
Objevem roku se stal bahamský výškař Donald Thomas. Na MS v Ósace zaskočil všechny favorizované skokany do výšky a zvítězil, když vyrovnal vlastní světové maximum 235 cm.
Thomas se přitom věnuje atletice teprve od ledna 2006 a jeho hlavní sportovní náplní stále zůstává basketbal.
Cenu "Hrdina atletiky" získal legendární sprinter a dálkař Carl Lewis.