Aspoň jednu medaili, přeje si šéftrenér cyklokrosařů. Na trati MS čeká bláto i kaluže

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
31. 1. 2020 10:06
Dvacet českých reprezentantů ve všech šesti kategoriích se představí o víkendu ve švýcarském Dübendorfu při mistrovství světa v cyklokrosu. "V nominaci je možná překvapivě Emil Hekele, kterému cestu na šampionát otevřel velice dobrý výkon a prvenství na nedávném domácím mistrovství," připomíná šéftrenér Petr Dlask, vicemistr světa z roku 2001.
Kateřina Nash bude patřit k favoritkám ženského závodu na MS v cyklokrosu
Kateřina Nash bude patřit k favoritkám ženského závodu na MS v cyklokrosu | Foto: Václav Volf

Jaká trať na cyklokrosaře ve Švýcarsku čeká?

Podle předpovědi má koncem týdne pršet, takže na rovinaté trati bude asi dost bláta. Všichni závodníci budou mít stejné podmínky, a půjde tedy o to, jak si kdo poradí i s kalužemi vody.

Českou jedničkou je Michael Boroš. Jsou však jeho výsledky v této sezoně podle vašich představ?

Měl slabší rok, v optimálním stavu nebyl ani zdravotně. Především mu chyběl pravidelný a častý závodní rytmus. V Belgii v tomto směru neměl problém, ale po návratu domů čekal na další vystoupení třeba měsíc. Kontakt s pelotonem je nutný, a pokud jsou v něm větší časové přestávky, na výkonnost to má negativní vliv.

Do nominace se po nedávném překvapivém vítězství na mistrovství republiky vešel i 42letý Emil Hekele…

Na domácím šampionátu podal výborný výkon, zvláště v posledních dvou kolech byl doslova k nezastavení. Neměl sice status reprezentanta a ani na české půdě toho moc nenajezdil, nicméně svým prvním domácím titulem si zaslouženě získal právo účasti na mistrovství světa, což bude po letech 2017 a 2018 jeho třetí start na této vrcholné akci. Moc bych mu přál, aby se mu ve Švýcarsku dařilo.

Z trojice žen poutá největší pozornost stále Kateřina Nash. Co vám prozrazují její poslední výsledky v závodech Světového poháru?

Především chci připomenout její skvělé třetí místo v konečném hodnocení tohoto ročníku Světového poháru. Je to nesporně velká motivace pro mladé české cyklokrosařky. Katce stále nechybí velká bojovnost, ale dost často ji přibrzdily zbytečné chyby a někdy i defekty. Myslím si, že na šampionátu bude potřeba, aby zvládla souboje se světovou elitou především psychicky.

Kdo má z juniorů či jezdců do 23 let reálnou naději na solidní umístění?

Z juniorů je to Jan Zatloukal, který patří do nejlepší desítky, a když se mu vydaří vše podle představ, může útočit na některou z medailí. Bez šancí na pěkné vysvědčení nejsou ani oba Matyášové - Kopecký a Fiala, pro které to bude v této kategorii premiéra. Z jezdců do 23 let čekám dobrý výsledek od Tomáše Kopeckého.

Může některá ze tří juniorek pomýšlet na pozici v lepší cyklokrosové společnosti?

Pro všechny to bude první velká zkouška, takže hlavním cílem je nasbírat co nejvíc potřebných zkušeností a připravit se na příští sezonu. Na trati se však může stát cokoliv, takže dveře na pevný zámek do společnosti těch nejlepších uzavřeny nemají.

A s jakým celkovým účtem vašich svěřenců byste byl spokojen?

S jednou medailí a dalšími dvěma umístěními v elitní desítce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Vláda připravuje post státního obchodníka s energiemi, má zvýšit bezpečnost

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má sloužit především pro nákup plynu, do budoucna možná i dalších energií. Cílem státního obchodníka je mimo jiné zvýšení energetické bezpečnosti, ale i zvýšení vlivu státu na zásobách plynu v Česku. Novinářům to v pondělí řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Státní obchodník s energiemi bude mít možnost jednat o plynu přímo s evropskými dodavateli plynu, Česko by tak díky tomu mohla plyn nakupovat za nižší ceny. Státní obchodník má nakupovat plyn pro potřebu státu.

Ministerstvo také pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem pomoci s vysokými cenami energií. Určen by byl pro nízkopříjmové i střední třídu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy