Třetí vítězství pro Kittela! Němec vyhrál o pouhých šest milimetrů a navlékl zelený dres

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 7. 7. 2017 19:34
Marcel Kittel zvítězil v sedmé etapě Tour de France podruhé v řadě a celkem potřetí v letošním ročníku. Německý cyklista stáje Quick-Step porazil v těsném dojezdu Boassona Hagena a Matthewse. Ve žlutém dresu po rovinaté etapě zůstává Chris Froome.
Marcel Kittel ovládl i sedmou etapu na letošní Tour de France a v cíli navlékl zelený dres pro lídra bodovací soutěže.
Marcel Kittel ovládl i sedmou etapu na letošní Tour de France a v cíli navlékl zelený dres pro lídra bodovací soutěže. | Foto: Reuters

Nuits-Saint-Georges (Francie) - Německý cyklista Marcel Kittel si v sedmé etapě dospurtoval pro své třetí vítězství v tomto ročníku Tour de France a celkově dvanáctý etapový triumf v kariéře. O jeho prvenství v mimořádně vyrovnaném dojezdu s norským cyklistou Edvaldem Boassonem Hagenem musela rozhodnout cílová kamera. Na čele celkového pořadí zůstal Chris Froome. Verdikt zněl - rozdíl mezi oběma jezdci činil pouhých šest milimetrů.

"Bylo to nejtěsnější vítězství mojí kariéry. Šest milimetrů a co to dokáže udělat, takový rozdíl mezi velkým nadšením a velkým zklamáním," řekl Kittel.

Devětadvacetiletý Kittel, kterému závěrečný spurt opět pomáhal rozjíždět kolega ze stáje Quick-Step Zdeněk Štybar, si zopakoval vítězství ze čtvrtka a také z druhé etapy. Celkem na Tour nasbíral již dvanáct triumfů, čímž vyrovnal německý rekord Erika Zabela.

"Na to jsem hodně pyšný," komentoval fakt, že se vytáhl na někdejší spurtérskou hvězdu. "Neměl jsem vůbec tušení, jestli jsem vyhrál. Bylo to jen taktak," prohlásil Kittel.

Navíc se dostal do čela bodovací soutěže. Ze zeleného trikotu vysvlékl Francouze Arnauda Démara, před kterým vede o 15 bodů. Po vyloučení favorizovaného Slováka Petera Sagana, který ovládl bodovací soutěž v předchozích pěti ročnících, je boj o zelený dres otevřený.

"Zelený trikot je můj cíl a tahle vítězství mi přinášejí hodně bodů. Každé vítězství si užívám," uvedl Kittel, který může vyhrát bodovací soutěže na Tour poprvé v kariéře.

V čele průběžného pořadí rovinatá etapa dlouhá 213,5 km nic nezměnila, dál vede Brit Chris Froome. Nejlepší z české trojice je Roman Kreuziger na 28. místě.

O víkendu vjede peloton do Alp. V sobotu je na programu etapa zakončená téměř dvanáctikilometrovým stoupáním do výšky 1200 metrů. Výsledky etapy i celkové pořadí najdete v naší přehledné grafice.

Při dojezdu sedmé etapy rozhodlo šest milimetrů:

 

Právě se děje

před 23 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy