Na MS silničářů v Kataru se představí Štybar i König

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2016 15:11
Šampionát v Kataru začne v neděli týmovými časovkami, jeho vrcholem bude silniční závod mužů o týden později.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: © Etixx - Quick-Step / Tim de Waele

Praha - Na mistrovství světa silničních cyklistů v Dauhá pojede 17 českých reprezentantů. Lídrem v elitní kategorii mužů bude Zdeněk Štybar, v časovce se představí Leopold König. Šampionát v Kataru začne v neděli týmovými časovkami, jeho vrcholem bude silniční závod mužů o týden později.

"Sedmnáct jezdců ve výpravě je obrovské číslo. Je na tom vidět, že se stále posouváme a cyklistika jde dobrým směrem. Svět s námi musí počítat," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze trenér Tomáš Konečný. "Věřím, že v Kataru můžeme uspět, ale bude to těžké. Přestože se šampionát posunul o dva týdny, pořád tam bude velké vedro a určitě také větrno. Právě vítr bude asi největší problém, může být alfou a omegou toho závodu," uvedl.

Lídrem pro elitní závod mužů bude Štybar. Bývalý trojnásobný mistr světa v cyklokrosu mezi elitou si připsal v sezoně několik dobrých umístění, přestože její první polovina mu nevyšla podle představ. Na olympiádě v Riu de Janeiro jel jako jeden z Königových pomocníků, poté se zúčastnil Vuelty, své jediné letošní Grand Tour.

I s ohledem na náročný program této sezony schází v nominaci Roman Kreuziger, Petr Vakoč či výtečný časovkář Jan Bárta. "Snažil jsem se poskládat tým tak, aby kluci byli schopní Zdeňkovi co možná nejvíce pomoci," uvedl Konečný.

König je nakonec členem výpravy i proto, že s ním do týmové časovky počítá britská stáj Sky, v níž po sezoně skončí. "Já měl o Leův start zájem a říkal mu, ať jede alespoň tu časovku. Takhle je to super, že nepoletí do Kataru jen kvůli těm 40 kilometrům, ale čeká ho i časovka se Sky," podotkl Konečný.

V Königovi vidí velkou naději. "Už jedenácté místo na OH bylo skvělé, pak navíc předváděl skvělé výkony na Vueltě. Nebýt toho černého dne a zaváhání, tak si myslím, že by s velkou pravděpodobností skončil v elitní trojce. Myslím, že časovka mu bude sedět. A jeho výkonnost s blížícím se závěrem roku stoupá, což by tady mohl prodat. Myslím, že elitní desítka by v jeho případě měla klapnout," prohlásil Konečný.

König souhlasí. "Věřím, že je reálné být do desítky. Neříkám, že mi to úplně vyhovuje, možná by mi více prospěly ještě nějaké kopce, ale i tak myslím, že nějakou šanci snad mám," věří König.

O závodění v Kataru už toho hodně slyšel, i když tam dosud nestartoval. Náročných klimatických podmínek se nebojí. "Jsou hodně větrné, bude hodně velké teplo, ale už na republice bylo přes 35 stupňů. Na druhou stranu jsou v Kataru široké silnice. Je to MS a těším se na to," řekl König, jenž se letos stal poprvé domácím šampionem v časovce.

Do dějiště šampionátu odletí česká výprava v pátek.

Nominace českého týmu na MS v Dauhá (9.-16. října):

Muži:

Elite:

Silniční závod: Vojtěch Hačecký, Alois Kaňkovský, Jiří Polnický, František Sisr, Zdeněk Štybar, Daniel Turek.

Časovka: Leopold König, Daniel Turek.

Muži do 23 let:

Silniční závod: Michael Kukrle, Roman Lehký, Michal Schlegel.

Junioři:

Silniční Tomáš Čapek, Richard Holec, Jakub Otruba, Vojtěch Sedláček.

Časovka: Richard Holec, Jakub Otruba.

Ženy:

Elite:

Silniční závod: Nikola Nosková, Barbora Průdková.

Juniorky:

Silniční závod: Adéla Šafářová.

Časovka: Adéla Šafářová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

Další zprávy