Praha - Pokud nejste zrovna fanoušek neutuchajících přestupových spekulací a tenisový Wimbledon vás baví zhruba tak od čtvrtfinále, pak máte rok co rok v červenci patrně jedinou televizní sportovní zábavu. Řeč je samozřejmě o Tour de France.
A legendární Stará dáma nezklame ani letos. Už 104. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu planety odstartuje tuto sobotu časovkou v Düsseldorfu a vyvrcholí 23. července jako obvykle na elysejských polích. A i když by se při pohledu zvenčí mohlo zdát, že to bude co se týče žlutého trikotu stará keňská písnička, opak je pravdou.
Hon na rodáka z Nairobi Chrise Frooma totiž letos slibuje mimořádně napínavou podívanou, stejně jako souboje o etapová vítězství, kterých by se mohli zúčastnit i všichni tři čeští účastníci závodu. Souboj s historií by měl v letošní sezoně svádět Slovák Peter Sagan. Ale popořadě.
Hon na Frooma začíná
Hlavním favoritem Tour je bezpochyby Chris Froome, jenž ovládl tři z posledních pěti ročníků, přičemž o dva zbývající tituly přišel kvůli zranění (2014) a slíbené podpoře Bradleyho Wigginse (2012). Jenže letos to bude mít s obhajobou pořádně těžké.
Dvaatřicetiletá hvězda týmu Sky přišla o svého hlavního domestika z posledních let Richieho Porteho, z nějž se v BMC i díky jarní formě stal okamžitě kandidát na maillot jaune, tedy žlutý dres pro šampiona. Naopak Froome v dosavadním průběhu sezony příliš nezářil a panují pochybnosti nad tím, zdali má stejný hlad po vítězství jako v předchozích letech.
"Letos to nebude tak jednoznačné, máme se na co těšit," slibuje Aktuálně.cz někdejší mistr republiky Lubor Tesař. "Froome se letos nějak nemohl dostat do formy, takže bude zajímavé sledovat, jestli se mu podaří vyladit na nejdůležitější závod roku. Všichni jeho největší soupeři cítí svou šanci."
A kdo že by měl kromě "tasmánského čerta" Porteho, jenž na ostře sledovaných závodech v Dauphiné skončil těsně druhý (Froome čtvrtý), ještě potrápit? Mezi další adepty na celkový titul se řadí zejména domácí favorit Romain Bardet ze stáje AG2R, jenž loni dojel druhý, a hvězda Movistaru Nairo Quintana, jehož před rokem údajně hodně trápila alergie, a přesto dojel třetí.
Nezapomínejme ani na Alberta Contadora (Trek) a Alejandra Valverdeho (Movistar). Contador ovšem vypadá už poněkud za zenitem a jistě mu nepřidá ani fakt, že kvůli dopingu krátce před Tour z týmu vypadl Andre Cardoso. A Valverde by asi v sedmatřiceti letech překvapil celkovým triumfem celý svět.
Šampion z roku 2014 Vincenzo Nibali (Merida) Tour vynechává a italskou školu tak zastupuje už jen Fabio Aru (Astana), kterého by měl masivně podporovat Jacob Fuglsang, vítěz Dauphiné.
A co si myslím sám Froome? "Moji soupeři se zlepšili, ale já rozhodně nejsem o nic méně hladový než dřív," říká keňský rodák. "A největší soupeř? Alespoň podle formy by to měl být Richie (Porte)."
Češi na ústupu?
Na rozdíl od let minulých patrně v souboji o přední umístění neuvidíme české závodníky. Leopold König na Tour kvůli zdravotním trablům vůbec neodjel, Roman Kreuziger by měl v Orice spíše plnit roli domestika pro Simona Yatese a Estebana Chavese, takže celkové umístění u něj nebude tak podstatné. "Pokud pojedou dobře v prvních dnech, vše se obětuje jim. Ale je to nevyzpytatelné. Já jsem jako záloha, kdyby se jim něco stalo," uvedl před odletem sám Kreuziger.
"Fyzicky na to (top 10) určitě má," přemítá Tesař. Ovšem záleží, jaké bude mít úkoly v týmu. Já si myslím, že by pro něj bylo určitě lepší zkusit vyhrát nějakou etapu, než se stresovat celý závod celkovým umístěním."
V akci budou kromě "křižáka" ještě Zdeněk Štybar (Quick-Step) a Ondřej Cink (Merida). Posledně jmenovaný ale jede na Tour především sbírat zkušenosti, ještě loni závodil na horských kolech a do nominace se dostal hlavně kvůli zdravotním trablům svých kolegů. "Já se na Ondru moc těším a přeju mu, aby si to krásně užil. Jak ukazuje celou sezónu, můžeme očekávat jeho aktivní pojetí," slibuje si od Cinka Tesař. "Můj soukromý cíl je závod dokončit a dojet do Paříže, na první na Grand Tour mi to bude bohatě stačit," mírní ambice sám Cink.
Čerstvý republikový šampion Zdeněk Štybar, který před dvěma lety vyhrál na Tour etapu, by ale klidně mohl znovu zkusit zaútočit na dílčí triumf. "Při rovinatých etapách a dojezdech určitě bude pracovat pro Marcela Kittela, ale v těch klasikářských dojezdech se určitě můžeme těšit, co nám duo Štybar, Gilbert předvede," upřesňuje Tesař.
Sagan vyzve Zabela
Ještě slibnější vyhlídky z hlediska etapových triumfů mají před Tour Slováci. Dvojnásobný mistr světa Peter Sagan by měl v novém týmu (Bora) útočit na jeden etapový triumf za druhým .
Kromě svých přirozených spurtérských dispozic totiž má za sebou lepší týmovou podporu než se mu dostávalo v minulých letech. Svoji dosavadní sbírku sedmi etapových vavřínů by tak mohl výrazně rozšířit, podle specializovaného webu VeloNews dokonce až o rekordních 11 triumfů (!).
Sám Sagan je ovšem před Tour poněkud skromnější. "Pro mě bude tradičně prioritou zelený dres a toužím vyhrát nějakou etapu. Nebudu ale dopředu prozrazovat naše plány," prohlásil minulý víkend.
S tím, že Sagan opět vyhraje bodovací soutěž, se tak nějak počítá. Ostatně dominuje v ní již od roku 2012 a třeba loni v ní získal dvakrát více bodů než druhý Marcel Kittel. Pokud by zelený dres dovezl do Paříže i letos, vyrovnal by tím rekordní výkon legendárního Erika Zabela, jenž mezi lety 1996-2001 vyhrál šestkrát.
"Peter je letos v obrovské pohodě a formě, takže si myslím, že na něj znovu nebude nikdo mít v rámci boje o zelený dres. Zajímavé budou i dojezdy etap. Konečně snad bude mít i podporu týmu, která mu dříve chyběla," říká Tesař.
Přijeďte se podívat
104. ročník Tour de France má pro českého fanouška ještě jednu mimořádnou výhodu. Letos startuje v německém Düsseldorfu, což je nějakých šest hodin jízdy autem z Prahy. Stihnout zde navíc můžete hned dva závodní dny: sobotní časovku a nedělní první etapu.
Vstupné se jako obvykle na Tour neplatí, je ale třeba počítat, že zejména pokud se rozhodnete odjet na poslední chvíli, mohou být náklady na ubytování vyšší než obvykle. Do Düsseldorfu se údajně chystá až milion fanoušků (více čtěte zde).
Ale ani když zůstanete "jen" u (České) televize, rozhodně se nudit nebudete. Ostatně právě na obrazovkách podle výzkumu, který uveřejnila jedna ze stájí (Cofidis) těsně před startem závodu, se chystá sledovat jednu každou etapu desetina oslovených Čechů (z reprezentativního vzorku více než 500 respondentů) a aspoň výsledky zaznamenají dvě třetiny dotázaných.
Ostatně nejde jen o český trend, Tour je dlouhodobě třetí největší sportovní událostí planety, hned po letní olympiádě a mistrovství světa ve fotbale, což je i vzhledem ke každoročnímu opakování a historickým problémům s dopingem nevídaný úspěch.
A kdy se tedy dívat, pokud nejste pravověrným fanouškem cyklistiky? "První test pro vrchaře přichází již v 5. etapě, další přijdou v 8. a 9. etapě, ale samozřejmě nejvíce se bude rozhodovat v Pyrenejích a poté na konci v Alpách, kde už budou docházet i síly," říká Tesař. "Ale je to Tour. Žádná etapa není lehká a každá může rozhodnout."
23000 police officers and gendarmes, 6300 hours of air-time, will those figures surprise you?Take a look at all the #TDF2017 figures! pic.twitter.com/3EsD6sz80x
— Le Tour de France (@LeTour) June 29, 2017