Praha - Nejdelší zkouška letošní Tour de France podle očekávání celkovým pořadím v první desítce nezamíchala, a tak budou cyklisté v sobotní časovce v Marseille těžit z toho, co najeli v Alpách. Chris Froome je na tom v této disciplíně výborně a o žlutý dres by rozhodně přijít neměl, ale velmi zajímavý boj se může strhnout o další pozice na stupních vítězů či v první pětce a desítce.
Jak je zvykem, časovka celou Tour opět zahájila. V Düsseldorfu se z vítězství radoval Froomův parťák Geraint Thomas, který však po pádu v deváté etapě odstoupil. V prologu třítýdenního závodu se jezdci prali s tratí dlouhou 14 kilometrů, zatímco ta v Marseille měří 22,5. Půjde o velmi technickou trať s mnoha zatáčkami a zároveň bude trochu členitější než v Německu.
Froomův čas stačil v Düsseldorfu na šesté místo, přičemž na druhého muže celkového pořadí Romaina Bardeta najel 39 vteřin, na třetího Rigoberta Urána dokonce více než tři čtvrtě minuty. O Uránovi mluvil Brit před časovkou v Marseille s respektem, ale zřejmě jen ze slušnosti. Opravdovou hrozbu stříbrný medailista z Londýna nepředstavuje, musel by totiž lídra týmu Sky porazit o více než půl minuty.
V časovce startují cyklisté intervalově a individuálně, lídři se tedy nemohou spolehnout na pomoc domestiků jako v obyčejných etapách. Technické problémy nebo jiná nepředvídatelná událost by ještě Froomovi mohly zavařit, ale rodák z Nairobi už je zkušený borcem a závodí o zlatý hattrick na Tour. Vyhrát třikrát po sobě se v historii závodu povedlo jen pěti lidem. Naposled Španělu Miguelu Indurainovi v 90. letech.
O motivaci mají pochopitelně postaráno i další. Bardet bojuje o vyrovnání loňské druhé příčky, Urán by měl v elitní desítce Tour skončit vůbec poprvé v kariéře. Čtvrtý Mikel Landa je za třetím Kolumbijcem o více než minutu, ale jeho rozestup od pátého Fabia Arua už tak velký není.
O první pětku by mohl zabojovat možná ještě šestý Daniel Martin, velmi dobrý časovkář. Nejlepší vrchař Warren Barguil svede souboj o deváté místo s Albertem Contadorem.
Před rokem se závěrečná časovka nekonala ve městě, ale v horách, a navíc se ještě po ní jely dvě horské etapy. Horskou jízdu proti chronometru zvládl nejrychleji Froome a stvrdil celkové vítězství. Letos by to mohlo být podobné, i když favority na etapovou výhru hledejme i jinde. Zuby si brousí čtyřnásobný mistr světa v časovce, Němec Tony Martin, nebo Froomovi týmoví parťáci Michal Kwiatkowski s Vasilem Kirijenkou.
Naposledy závěrečná časovka vysvlékla majitele žlutého dresu v roce 2011. Před šesti lety vjížděl na 42,5 kilometru dlouhou trať v roli vedoucího muže Andy Schleck, ale Cadel Evans mu nadělil téměř dvě a půl minuty a vybojoval prvenství. Letošní závěrečná zkouška bude délkově jen poloviční. V dalších ročnících se dvakrát jela i týmová časovka, ve které dominovaly týmy Orica a BMC, ale od loňského roku se od závodu týmů upustilo.
Cyklisté budou dvacátou etapu v Marseille začínat i končit na fotbalovém stadionu Orange Vélodrome. Přímý přenos můžete sledovat od 13:30 na stanici ČT Sport. Profil časovky, celkové pořadí nebo výsledky vybraných jezdců naleznete v naší grafice.