Bardet dělal unaveného, Aruovi došly síly doopravdy. Na Frooma v Alpách znovu nikdo neměl

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
21. 7. 2017 7:56
Chris Froome zvládl dvě alpské etapy ve dvou dnech s naprostým přehledem, setřásl Arua a udržel si také náskok před Bardetem a Uránem. Jen velké překvapení může lídra týmu Sky připravit o třetí triumf na Tour de France v řadě a čtvrtý celkově, neboť zbývá už jen rovinatá etapa, Froomova doména časovka a závěrečný dojezd. Hrdí Francouzi se tak celkového vítěze ze svých řad nejspíš znovu nedočkají, ale oni mají jiného hrdinu.
Romain Bardet (v popředí) stáhl na Chrise Frooma v druhé alpské etapě jen čtyři sekundy. Jezdec týmu Sky a vítěz posledních dvou ročníků Tour má tak nakročeno ke zlatému hattricku.
Romain Bardet (v popředí) stáhl na Chrise Frooma v druhé alpské etapě jen čtyři sekundy. Jezdec týmu Sky a vítěz posledních dvou ročníků Tour má tak nakročeno ke zlatému hattricku. | Foto: Reuters

Praha - Před dvěma alpskými etapami vypadalo pořadí v první pětce nesmírně vyrovnaně, ale po ostrých zkouškách na vrcholech Galibieru a Izoardu má Chris Froome ke třetímu vítězství na Tour v řadě mnohem blíž než kdokoliv jiný. V Alpách se mu s pomocí týmu Sky povedlo udržet si od těla Romaina Bardeta s Rigobertem Uránem a doslova odrovnat ostatní soupeře v čele s Fabiem Aruem.

Týmové ztráty byly pro Andílka fatální

Právě Fabio Aru, přezdívaný Andílek, byl v prvních dvou týdnech největším soupeřem britského suveréna. Sedmadvacetiletý Ital v pozici lídra stáje Astana vyhrál první kopcovitou etapu, a v prostředním týdnu se na dva dny dokonce převlékl do žlutého. V klíčových chvílích se ale na parťáky z kazašské stáje spolehnout nemohl. A sám na Frooma s jeho hvězdnou ochrankou nestačil.

V královské etapě číslo devět vypadala spolupráce Astany v horách skvěle, ba lépe než u týmu Sky. Froomova parta přišla o Thomase, skončil další favorit Porte a Aru měl k sobě silného pomocníka Jakoba Fuglsanga. Jenže ten o pár dní později Tour kvůli zdravotním problémům vzdal a Astana přišla i o dalšího kvalitního vrchaře Daria Catalda. Už v tu chvíli bylo jisté, že bez nich to bude mít Aru v kopcích o dost složitější.

Astana se navíc nepředvedla ani v etapách dole pod horami. Tak přišel Aru velmi lacino o žlutý dres v klasikářském dojezdu etapy číslo čtrnáct nebo musel sám na vlastní pěst zachraňovat výbuch týmu ve větrné loterii před vjezdem do Alp. Tam měl Ital ještě zdánlivě dobrou šanci, ale v klíčových chvílích zůstal na soupeře znovu sám a bez větších zkušeností s třetím týdnem na Tour už jim nestačil.

V etapách přes Galibier a na Izoard měl obrovské problémy odolat jakémukoliv nástupu, natož aby zaútočil sám. Nakonec se po finiši ve výšce 2360 metrů dostal ke ztrátě bezmála dvou minut a bude mít starosti s udržením první pětky. V závětří totiž číhá kvalitní časovkář a nezdolný bojovník letošního ročníku, Ir Daniel Martin z Quick-Stepu.

Bardet se snažil blafovat, nic si nevyčítá

Alberto Contador už v třítýdenním závodu na ty nejlepší nestačí, na Naira Quintanu dolehla únava po italskému Giru, kde obsadil druhou příčku. Nikdo nechtěl v alpském souboji s Froomem podcenit ani dalšího Kolumbijce Rigoberta Urána, ale stříbrný medailista z Londýna už asi také neměl odkud brát, jelikož se vlastně za celou Tour neodhodlal k jedinému individuálnímu útoku, Alpy nevyjímaje. 

Mnoho se čekalo od Romaina Bardeta, šestadvacetiletého jezdce domácí stáje AG2R, která na Tour zářila svým týmovým pojetím. Bardet v závěru ostrého stoupání na Izoard skutečně zaútočil, ale Froome jeho atak lehce odrazil. Nakonec ho mladý Francouz obral v cíli jen o bonifikaci čtyř sekund. "Nechal jsem tam všechno. Náš tým hrál hlavní roli, riskl jsem všechno a nemám si co vyčítat," říkal Bardet po dojezdu mimořádně náročné etapy.

"Snažil jsem se trochu blafovat a hrát na soupeře, že nejsem v nejlepší formě. Zaútočil jsem těsně před krátkým klesnutím pod vrcholem," popisoval druhý muž loňské Tour de France. Nezapomněl pochválit ani své parťáky z týmu. "Potvrdili jsme to, co jsme dokázali vloni, navíc jsme udělali ještě o krok více," uzavřel Bardet hodnocení.

Mužstvo AG2R zaujalo svými výkony po celou dobu Tour. Útočili ve sjezdech, trhali peloton a podle očekávání se snažili ze všech nejvíce i pod Izoardem v osmnácté etapě. Ani tahle práce ale na Sky nestačila. Protože zatímco Bardetovi pomocníci, kteří jeli do kopce zuřivé tempo, odpadali, tým Sky se držel ve velké početní výhodě.

Podivná spolupráce v hvězdném týmu stačila

Michal Kwiatkowski, Mikel Nieve a Mikel Landa. Perfektně připravení domestici vydrželi s Froomem takřka do posledních chvil, než si vyčerpaní Kwiatkowski a Nieve vystoupili. Potom přišlo něco neočekávaného, útok Mikela Landy. Španěl se vzdálil od Frooma a vydal se stahovat vedoucí závodníky. V nejprudší části stoupání ponechal muže ve žlutém dresu napospas boji s Uránem a Bardetem.

Jak už bylo zmíněno, Bardet se šance chopil, ale Froomovi ani Uránovi nedokázal ujet. Naopak vítěz tří Tour z posledních čtyř let si vše ohlídal vlastním nástupem, ačkoliv se na kole kolíbal a naoko trápil, tak jak je mu to vlastní. Celá trojice potom společně sjela odjetého Landu a finišovala už před ním. Rychlejší byli jen vítěz Warren Barguil a druhý Darwin Atapuma.

Už v několika předchozích etapách se ukázalo, že spolupráce v týmu Sky není zrovna harmonická a expert Lubor Tesař se nechal slyšet, že je v britské stáji příliš mnoho kohoutů. Mikel Landa, po pádu Arua pořadím čtvrtý muž celkového hodnocení, dost možná jel pod Izoardem na vlastní triko, a nebýt připravenosti Frooma, nemuselo to pro Sky dopadnout takhle dobře. Pokud to byla cílená taktika, pak tedy hodně zvláštní.

O Landovi se ale Froome po závodě nezmiňoval. Skloňoval spíše jméno Rigoberta Urána, kterého ještě vidí jako velkého soupeře. "Rigo je nejlepším časovkářem z mých soupeřů, navíc je jen 29 sekund za mnou. V Marseille bude zajímavé sledovat jeho výkon," mluvil Froome o sobotní časovce. Zároveň potvrdil hlavní cíl, udržení žlutého dresu. "Moc jsem chtěl v Alpách zvítězit, ale pokud dovezu žlutý dres do Paříže, vůbec mi nebude vadit, že jsem nevyhrál ani jednu etapu."

Velkolepá premiéra puntíkovaného Barguila

Pokud se nic mimořádného a neočekávaného s Froomem nepřihodí v nejdelší rovinaté etapě číslo devatenáct, je nanejvýše pravděpodobné, že se Francouzi znovu nedočkají celkového vítěze "svého" závodu. Úsměv na rtech jim ovšem hned několikrát vykouzlil pětadvacetiletý Warren Barguil. Při premiéře na Tour zvítězil jezdec stáje Sunweb v soutěži vrchařů a ovládl dvě etapy.

A ne ledajaké etapy. Nejdříve triumfoval Barguil v Pyrenejích v Den dobytí Bastily, což byla pro Francii velmi emotivní záležitost. No a podruhé to muž v puntíkovaném dresu dokázal na Izoardu. Trhl se těm nejlepším, dojel uprchlíky a zvedl ruce nad hlavu. V cíli jen nevěřícně kroutil hlavou. Je obdivuhodné, že dokázal ve třetím týdnu, poté co musel hájit korunu vrchařů, najít ještě tolik sil k útoku.

"Je těžké si to teď uvědomit," smál se šťastný Barguil v cíli alpské kruťárny. "Útočil jsem, abych se v celkovém pořadí posunul před Contadora, dojel jsem Gallopina, ale pak jsem uviděl ještě Atapumu. Chtěl jsem mu vrátit porážku ze závodu Okolo Švýcarska, což se povedlo. Ale vyhrát tady, to je něco výjimečného," řekl francouzský hrdina, který se celkově skutečně posunul na deváté místo o dvanáct sekund před Contadora.

Peloton čeká v pátek 223 kilometrů dlouhý přejezd do Marseille, v sobotu časovka ve městě a v neděli dojezd do Paříže se spurtem na Champs Élysées. Profily posledních etap, celkové pořadí a výsledky Čechů naleznete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy